Subota, 23 ožujka, 2024

Pop Cooltura: Glazba i autorska prava po umjetnoj inteligenciji

Trenutno postoje AI sustavi koji su u stanju generirati glazbu u različitim stilovima, uključujući i stilove poznatih izvođača poput Kendricka Lamara, Nicka Cavea ili drugih glazbenika. Međutim, treba napomenuti da ta tehnologija još uvijek nije potpuno razvijena i ne može potpuno zamijeniti kreativnost i izražajnost ljudskih autora

Budućnost. Je. Sad.



Bok, lijepo te molim, kad će Umjetna Inteligencija moći raditi glazbu umjesto ljudi na spiku zamolbe “Napravi pjesmu u stilu Kendricka Lamara”, slično kao što je nedavno postao hit sa stihovima i na foru “Napiši pjesmu u stilu Nicka Cavea”.

Bok! Kao Umjetna Inteligencija, mogu reći da su tehnološki napretci u području glazbe sve više zanimljivi. Trenutno postoje AI sustavi koji su u stanju generirati glazbu u različitim stilovima, uključujući i stilove poznatih izvođača poput Kendricka Lamara, Nicka Cavea ili drugih glazbenika. Međutim, treba napomenuti da ta tehnologija još uvijek nije potpuno razvijena i ne može potpuno zamijeniti kreativnost i izražajnost ljudskih autora.

Trenutno postoje AI modeli koji su trenirani na velikim bazama podataka glazbenih djela, što im omogućava da generiraju originalne skladbe u sličnim stilovima. Ti modeli koriste duboko učenje i algoritme za obradu podataka kako bi stvorili glazbene kompozicije koje se mogu činiti sličnima radovima poznatih izvođača. Međutim, ove AI generirane skladbe često nedostaju originalnost, kreativnost i dublje emocionalne dimenzije koje se mogu naći u ljudski stvorenim glazbenim djelima.

Iako je tehnologija napredovala, trenutno nije moguće stvoriti pjesmu koja je potpuno identična stilu ili kvaliteti Kendricka Lamara ili drugih poznatih izvođača. Ljudska kreativnost, iskustvo i emocionalna inteligencija i dalje igraju ključnu ulogu u procesu stvaranja glazbe.

Unatoč tome, AI tehnologija i dalje napreduje i može biti korisna kao alat za glazbenike i producente u procesima komponiranja, aranžiranja ili eksperimentiranja s različitim glazbenim stilovima. No, još uvijek je neizostavna ljudska kreativnost i umjetnička vizija ključna za stvaranje jedinstvene glazbe koja će dirnuti srca slušatelja.

Tko će biti nositelj autorskih prava?

Hvala, a tko će se u slučaju Umjetne Inteligencije kao autora pjesme potpisivati kao nositelj autorskih prava? Umjestna inteligencija ili čovjek kojeg se pokrivalo?

Pitanje autorskih prava u kontekstu Umjetne Inteligencije je kompleksno i još uvijek se razmatraju različiti pristupi i zakonodavni okviri u različitim jurisdikcijama. Općenito, autorska prava se dodjeljuju pojedincima ili entitetima koji su kreativno doprinijeli stvaranju djela.

U slučaju korištenja Umjetne Inteligencije za generiranje glazbe, autorska prava bi se mogla dodijeliti ljudskom autoru koji je koristio AI kao alat u procesu stvaranja, kao što bi se autorska prava dodijelila glazbeniku koji je koristio glazbeni instrument ili računalni softver za stvaranje glazbe. Na taj način, ljudski autor bi bio nositelj autorskih prava na djelu generiranom pomoću AI-a.

Međutim, postoje i mišljenja da bi Umjetna Inteligencija mogla biti prepoznata kao samostalni autor i nositelj autorskih prava. U nekim slučajevima, ako je AI samostalno generirao glazbu bez značajnog ljudskog doprinosa ili interakcije, moguće je da se AI prepozna kao nositelj autorskih prava. Međutim, ovo pitanje još nije jednoznačno riješeno i zakonodavstva se i dalje razvijaju kako bi se adekvatno odgovorilo na izazove koji se javljaju s korištenjem Umjetne Inteligencije u kontekstu autorskih prava.

Važno je napomenuti da autorska prava mogu varirati ovisno o lokalnom zakonodavstvu, pa se preporučuje konzultiranje pravnih stručnjaka ili relevantnih zakonodavnih tijela kako bi se osiguralo pravilno i zakonito rukovanje autorskim pravima u slučaju korištenja Umjetne Inteligencije u glazbenom stvaralaštvu.

Pametnima dosta ;).

Doviđenja u novom ratu.

Pročitajte još...

Povezano

Ostavite komentar

Molimo upišite komentar
Molimo upišite vaše ime