Petak, 10 siječnja, 2025

Mixer jednog imidža: Proročica računalnog doba Ada Lovelace i novogodišnje odluke

Ada svojim životom pokazuje kako je uz puno rada i posvećenosti moguće oblikovati budućnost i postaviti vizionarske ciljeve. Isto zapravo vrijedi i za novogodišnje odluke ili bilo kakve odluke koje nisu samo popis zadataka koje trebamo odraditi. Vizije budućnosti koje uz rad i ustrajnost postaju svakodnevica. U konačnici, stvarno je sve moguće. Samo treba napraviti prvi korak i nastaviti koračati

Ne znam kako je kod vas, ali moja prva ovogodišnja kava trenutak je kada nove wanna be odluke kao iskre frcaju iz glave. Svašta smislim što bih ove godine mogla drugačije. Iako nisam fan novogodišnjih odluka, ponese me inspiracija novog početka, drugačije stvarnosti ili barem nekih novih vizija. No, kako to obično kod mene biva, ideje ostanu mrtve iskre u zraku novogodišnjeg jutra, a staro novo me zarobi poznatim rutinama. Navodno nisam jedina, statistike pokazuju da većina ljudi odustane već do veljače. Kako tome doskočiti? I dok sam se tako bavila razmišljanjem zašto nisam ustrajna u tim novogodišnjim odlukama, iskočila mi je na ekranu priča o Adi Lovelace koja je bila čarobnica brojeva i proročica računalne ere. Jer da, uz kavu, razmišljanje o svijetu i idejama, skrolanje po ekranu je nažalost nezaobilazno u mom slučaju. Katkad eto i kreativno. 



Poetična znanost

Ada Lovelace, kći pjesnika lorda Byrona i Anne Isabelle Milbanke, britanska matematičarka, sebe je nazivala analitičarkom i metafizičarkom te je svoj rad opisivala kao poetičnu znanost. Majka ju je, bojeći se da ne naslijedi očev pjesnički mindset, odgajala uz strogi fokus na znanost, logiku i matematiku, što je bilo neuobičajeno za žene tog doba. Od djetinjstva ju je fascinirala tehnologija, a već je 1828. osmislila dizajn letećeg stroja. Kao članica londonskog društvenog kruga, 1833. upoznala je Charlesa Babbagea, matematičara koji je bio poznat po vizionarskim, ali nedovršenim planovima za strojeve za računanje. Njihovo prijateljstvo i suradnja bili su ključni za njezin kasniji rad. Babbage ju je opisao kao “čarobnicu brojeva” s nevjerojatnim intelektualnim darom.

Daleko ispred svog vremena

U 19. godini Ada se udala za Williama Kinga, koji je kasnije postao grof od Lovelacea. Imali su troje djece, a Ada je aktivno upravljala obiteljskim poslovima. Istodobno je ostala posvećena znanstvenom radu, posebno Babbageovim planovima za analitički stroj. Godine 1842. talijanski matematičar Luigi Menabrea objavio je rad o analitičkom stroju, a Babbage je zamolio Adu da ga prevede i dopuni. Uz rad je dodala svoj tekst – “Bilješke”, triput duže od originalnog teksta, uključivale su prvi algoritam i vizionarska predviđanja o mogućnostima stroja, poput obrade simbola i stvaranja glazbe.

Smatrala je da stroj može obrađivati i druge podatke, ne samo brojeve, čime je zapravo postavila prve temelje za računarstvo, odnosno artikulirala viziju potencijala računala. U tom je smislu bila daleko ispred svog vremena u razumijevanju potencijala tehnologije. Iako takav analitički stroj nije tada izrađen, njezine ideje inspirirale su Alana Turinga u razvoju modernih računala. Umrla je 1852. u dobi od 37 godina, a pokopana je uz oca kojeg nikada nije upoznala. U njezinu čast, programski jezik razvijen krajem 70-ih godina 20. stoljeća nazvan je Ada.

Što Ada Lovelace ima zajedničko s novogodišnjim odlukama? Na prvi pogled, apsolutno ništa. No u promišljanju o tome kako jednom ipak ostvariti nešto od novogodišnjih odluka, razmišljala sam o savjetima koje bi mi ona možda dala – da eto pije tu prvu kavu sa mnom. Zamišljam da bi to išlo otprilike ovako:  

  1. Razmišljaj izvan okvira

Ada nije slijedila pravila svog vremena. Kada je proučavala analitički stroj, vidjela je mogućnosti koje nitko drugi nije mogao zamisliti. Umjesto da ciljeve postavljam prema (neizgovorenim) očekivanjima okoline, trebam si dopustiti slobodu. Pronaći barem jednu stvar koja bi me stvarno mogla pokrenuti.

  1. Razbij ciljeve na male korake

Kada je Ada radila na algoritmima, vjerojatno je svaki zadatak trebala razdijeliti na logične korake. Tako funkcioniraju složeni sustavi. Isto zapravo vrijedi za odluke. Sitni koraci su važni.

  1. Ne boj se neuspjeha

Ada je radila na idejama koje se nisu mogle odmah realizirati, zapravo se nisu mogle gotovo pa nikako realizirati. Babbageov analitički stroj nikada nije završen, ali njezin rad nije bio uzaludan. Postao je temelj za buduća otkrića. Ta kontaminirana riječ ”neuspjeh“ dio je zapravo svakog procesa promjene. Barem u nekom dijelu.

  1. Okruži se ljudima koji te podržavaju

Ada je radila s Charlesom Babbageom, čovjekom koji je prepoznao njezin talent i pružio joj priliku. Gaslighting treba izbaciti iz svoje okoline i o odlukama pričati samo onima koji ih neće poništiti, makar i suptilno, odmah na početku. Podrška je važna.

  1. Vizualiziraj promjenu

Ada je vjerojatno imala sposobnost predvidjeti potencijal tehnologije u budućnosti. Ili je barem sanjala o tome kako bi stvari mogle izgledati uz to nešto drugačije i novo. Ali konkretno novo. Kreativnost je naše najjače oruđe. Zašto je koristim samo kad zamišljam najgore scenarije?

Danas, zahvaljujući Adi Lovelace, živimo u svijetu tehnologije i inovacija. Njoj u čast, utemeljen je i  Ada Lovelace Day, za sve  žene u znanosti, tehnologiji, inženjerstvu i matematici (STEM). Ada svojim djelom i životom pokazuje kako je uz puno rada i posvećenosti moguće oblikovati budućnost i postaviti vizionarske ciljeve. Isto zapravo vrijedi i za novogodišnje odluke ili bilo kakve odluke koje nisu samo popis zadataka koje trebamo odraditi. Vizije budućnosti koje uz rad i ustrajnost postaju svakodnevica. U konačnici, stvarno je sve moguće. Samo treba napraviti prvi korak i nastaviti koračati.

Naslovna fotografija: screenshot youtube

Pročitajte još...

Povezano

Ostavite komentar

Molimo upišite komentar
Molimo upišite vaše ime