Nedjelja, 24 studenoga, 2024

Osvrt na knjigu: Lou Reed ‘Moj Tai Chi’ – Louova vještina ravne crte by Zlatko Gall

'Vještina ravne crte' sastavljena od Reedovih bilježaka, intervjua i dužih zapisa o glazbi, tai chiju i borilačkim vještinama te tekstova bliskih suradnika poput Iggyja Popa, producenta Tonyja Viscontija... doista je ne samo posveta Lou Reedu već zapanjujuća knjiga o borilačkom Renovom tai chiju kojeg niste znali

Nekoć je na newyorškom uglu “čekao svog čovjeka” – dilera heroina te koračao “divljom stranom ulice”, a onda prešavši četrdesetu – spašavajući život i tijelo izmučeno narkoticima, dijabetesom i hepatitisom – prigrlio tai chi.



Halo? Lou Reed i tai chi? Pa nije on glazbenik poput Olivera Shantija i cijele horde autora “ventilator” meditativne new ageom nadahnute glazbe već “opaki rocker”. Doduše, Reedov tai chi nije poput penzionerskih razgibavanja u parkovima već borbena inačica kineskog majstora tai chija Rena GuangYia, kojeg je Lou vodio sa sobom i na turneje. Štoviše, bojeći se da bi se učitelj Ren mogao vratiti u Kinu, Reed je nastojao da njegova učenja približi što većem broju pristaša borbenog tai chija, pa je napisao glazbu za njegov DVD te ga podržavao na turnejama i promocijama knjige o majstorovim vještinama.

Ulazak u život i glazbeni iskaz

Zapravo, Renove poduke nisu ostale samo na vježbanju tijela i uma već su doslovno ušle u Reedov život. I glazbeni iskaz. Posebice kad je počeo primjenjivati tehniku “claw hands” na sviranje gitare, a još više u vrijeme rada na albumu iz 2007. “Hudson River Wind Meditations”. Bio je to album koji je, objavljen četiri godine poslije “The Ravena”, pravo iznenađenje i za fanove i kritiku; album elektroničke ambijentalne glazbe nadahnute Brianom Enoom. Zašto? O tome je u intervjuu Bobu Belinoffu u časopisu “La Yoga” kazao: “Napravio sam “Hudson River Wind Meditation” za sebe. Samo za određene primjene, za meditaciju, rad na tijelu i tai chi, pa bih ga samo pustio da ide cijeli dan… jer upija vanjske zvukove koji bi možda stvarali nervozu.”

Album je imao četiri dijela-stavka. Prva dva “Move Your Heart” i “Find Your Note” traju više od sata kao ambijentalno rasplinute teme elektroničke glazbe koja na trenutke podsjeća na eksperimente krautrockera i – naravno – Enoove “strategije”. Riječ je o pravim meditativnim brojevima uz koje idu spori pokreti, kontrola disanja i “dijalog” sa vlastitim tijelom.

Turneja nakon objave albuma

O fascinantnom i neobičnom spoju tai chija, Reedove glazbe i poetske riječi, najbolje je govorila turneja nakon objave albuma “The Raven”. O tome u knjizi Reed veli: “Poveli smo majstora Rena na svjetsku turneju. Radili smo nešto što smo zvali “The Raven”, gdje sam ja čitao pjesmu “Gavran” Edgara Allana Poea, koju sam preradio. Svirali bismo amorfnu glazbu slobodnog toka. A Ren bi samo zakoračio na pozornicu i počeo izvedbu pred nama. Ja sam već znao koliko je on nadaren. Mislim, njegov je chen tai chi, među ostalim, zapanjujuća koreografija. Razlika između toga i plesa je u snazi, ali i u mješavini liječnika i borca, u stapanju koje vam omogućuje da održavate formu, borite se a pritom ostanete u jednom komadu.”

Ako se itko od starih fanova Loua Reeda zapitao gdje su se u umjetnosti našli Laurie Anderson i Lou Reed i što ih je to kao umjetnike osebujnih glazbenih performansa čvrsto povezalo, u ovoj epizodi pa i na svim stranicama knjige “Vještina ravne crte” dobit ćete jasni odgovor. Jer i ona je kao i Lou u toj osebujnoj fuziji meditativne iliti amorfne i nedeskriptivne glazbe združene s pokretom i izgovorenom riječi, našla sebe. I sa svojim životnim partnerom otkrila vještinu ravne crte.

Naslov “Vještina ravne crte” je čisti Lou

U predgovoru knjige “Vještina ravne crte – Moj Tai Chi” (Školska knjiga) stoga Laurie veli: “Naslov “Vještina ravne crte” je čisti Lou. Tai chi se sastoji od krugova, od krugova unutar krugova. Pa što je onda ravno? E, u tome je vještina! Treba se kretati kroz krugove a da ne izgubite orijentaciju i opći cilj.” Ako je kao koautorica i urednica posthumne Reedove knjige kanila oslikati dubinski ili slojeviti portret svog supruga odnosno pokazati ga kao “tragača za elegancijom, kontrolom i duhovnim mirom”, nesumnjivo je uspjela.

“Vještina ravne crte” sastavljena od Reedovih bilježaka, intervjua i dužih zapisa o glazbi, tai chiju i borilačkim vještinama te tekstova bliskih suradnika poput Iggyja Popa, producenta Tonyja Viscontija, nedavno preminulog kultnog fotografa Micka Rocka, Anohni (odnosno Antonyja iz Antony And The Johnsons)… doista je ne samo posveta Lou Reedu već zapanjujuća knjiga o borilačkom Renovom tai chiju kojeg niste znali. A koji vas možda i same privuče učenjima majstora Rena i Loua Reeda.

Pročitajte još...

Povezano

Ostavite komentar

Molimo upišite komentar
Molimo upišite vaše ime