Subota, 23 ožujka, 2024

Najveći poslovni uspjesi domaćih poduzetnika: Od Rimca do Infobipa i Nanobita

Nismo se vodili generiranjem kapitala niti potencijalnim utjecajem na budući razvoj u vlastitom segmentu industrije, nego na činjenicu da su 'zakucali' važne poslovne dealove u domenama u kojima se do jučer sanjalo i pričalo s pozicija nemogućeg ili tek odsanjanog

Hrvatska je po zakonu malih brojaka prilično nezahvalan teren za bilo kakve velike snove o bogatstvu i patentiranju poduzetničkih uspjeha. Ali opet, ne postoje te granice koje će dovitljivim Balkancima predstavljati nepreskočiv problem.



U tom smjeru hrvatska se start up pamet i know how, pogotovo tijekom korona godina, nerijetko uspjela bondati sa svijetom, spajati u razne poslovne modele i oblike funkcioniranja – koji su na globalnom marketu ostavljali traga. 

S trademarkom ‘Made in Croatia’

Izdvojili smo neke od najuspješnijih primjera komuniciranja i osvajanja globalnog tržišta u svojim poslovnim domenama, ali s trademarkom ‘Made in Croatia’. Nismo se pritom vodili generiranjem kapitala niti potencijalnim impactom na budući razvoj u vlastitom segmentu industrije, već na činjenicu da su ‘zakucali’ bitne poslovne dealove u domenama u kojima se do jučer sanjalo i pričalo s pozicija nemogućeg ili tek odsanjanog. 

Prazno mjesto na listi uvijek je rezervirano za desetak propulzivnih ali još uvijek tinjajućih poduzetnika iz svijeta IT industrije, gaminga i robotike koji su na tragu patentiranja svojih proizvoda, izuma i know-how-a u dijalogu s inozemnim investitorima. Tik tak do novih medijskih objava u kojima će se pričati o njima kao predvodnicima jedne drugačije, daleko zanimljivije Hrvatske, nego ove zapele na društvenim mrežama između cijepljenih i necijepljenih, partizana i ustaša, Maje Šuput i Severine.  

1/ RIMAC AUTOMOBILI

 

 
 
 
 
 
View this post on Instagram
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

 

A post shared by Rimac Automobili (@rimac_automobili)

Kult i mit Mate Rimca kao najuspješnijeg hrvatskog poduzetnika ne samo u auto industriji pečatiran je ‘Bugatti epizodom’. Slijedili su valovi osporavanja, sve dok nije ušao u joint venture s BMW-om, Mercedesom, Jaguarom, Aston Martinom ili sličnim brandovima.
Kad mu provozaju Teslu u novom Bondu – s Goranom Višnjićem ili Tomom Hardyjem u glavnoj roli – netko će se na društvenim mrežama zapitati nije li to ipak sve namješteno i teorija zavjera. Dotad, neka testiranja brzine mimo autoputa, i policijske kamere, mjere do 220 km/h – sve preko toga nije se dogodilo.

2/ NANOBIT

 

 
 
 
 
 
View this post on Instagram
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

 

A post shared by Nanobit | Official Page (@nanobit.company)

Čavao u lijes svim roditeljima prošlog stoljeća, koji su ikad sjedili nad glavama klinaca dok su pokušavali ‘razvaliti’ Super Marija, GTA, Call Of Duty, Mortal Kombat, Scum, Fortnite, Minecraft, pa do () Tetrisa.

Dvanaest godina nakon što su osnovali tvrtku Alan Sumina i Zoran Vučinić su je tržili za milijardu kuna švedskoj Stillfront grupi. U relativno kratkom roku, bez ikakvog petljanja s državom digli su profitabilnu kompaniju u gaming industriji, najpropulzivnijoj grani IT-a, showbizza i zabave.

3/ INFOBIP 

 

 
 
 
 
 
View this post on Instagram
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

 

A post shared by Infobip (@infobip)

Kad sjedišta tvrtke imate u Londonu, Zagrebu i Puli, urede u Buenos Airesu, Sao Paulu, Istanbulu, Kuala Lumpuru, Bangkoku, Vancouveru, Dubaiju, Beogradu, Johannesburgu, Nairobiju, Lagosu, Moskvi i Mumbaiju, onda je vrlo vjerojatno da se ne zafrkavate s mobilnim cloud komunikacijama nego da rasturate na više razina na globalnoj razini.

U tom smjeru Infobip je po mnogočemu zaslužio pečat prefiksa naj na domaćem tržištu s usmjerenjem prema svijetu. Odatle Silviju Kutliću podočnjaci, ali i, prema pisanju Netokracije, novo kreditno financiranje od – pola milijarde američkih dolara te četvrta akvizicija koju su ostvarili u manje od godinu dana! Respect!

4/ FIVE

Viktor Marohnić, Luka Abrus i Sven Marušić je trio fantastikus ispred zagrebačke IT tvrtke Five prodane u prvom kvartalu tekuće godine britanskoj softverskoj tvrtki Endava za 40 milijuna američkih dolara ili 250 milijuna kuna. Endava je tvrtka koja pruža usluge digitalne transformacije poslovanja, ima 7500 zaposlenih i posluje u SAD-u, Europi i Australiji, u Sloveniji, BiH, Srbiji, Rumunjskoj, Moldaviji, Bugarskoj, Sjevernoj Makedoniji, Argentini, Urugvaju, Venezueli i Kolumbiji.

Sven Marušić (Five): Usred pandemije zaposlili smo 70 novih ljudi

5/ INFINUM

“Infinum je tvrtka koju sam osnovao sa 19 godina, na prvoj godini faksa, zajedno sa svojim prijateljem Matejem Špolerom. Još od srednje škole, imali smo želju proizvoditi softver. Nakon nekog vremena naučili smo se i prodavati softver, pa smo otvorili tvrtku koja se time bavi. Upisali smo FER, a paralelno uz studij smo radili i gradili firmu. Nismo imali pojma kud će nas to odvesti i ljudi su mislili da smo čudni”, početak je priče Tomislava Cara koji je sa svojim kolegama startupao svoj san, viziju i strast postajući brandom za kvalitetan, internacionalno potvrđen software development. Može li biti lakše? Klik.

 

 
 
 
 
 
View this post on Instagram
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

 

A post shared by Infinum (@infinumcom)

Pročitajte još...

Povezano

Ostavite komentar

Molimo upišite komentar
Molimo upišite vaše ime