Utorak, 26 ožujka, 2024

Green deal: Školarcima i njihovim nastavnicima u Splitu organizirane su besplatne projekcije dokumentaraca o zaštiti okoliša

Sir David Attenborough, koji je proveo naše školarce kroz brojne znanstvene teorije vezane na klimatske promjene, moguća rješenja, te brojne radnje koje svjetske vlade, industrije, i institucije već poduzimaju kako bi spriječile daljnje zagrijavanje planete

Za splitske školarce i njihove nastavnike, organizirane su besplatne projekcije impresivnih europskih dokumentaraca na temu klimatskih promjena te gospodarenja otpadom, 24.studenog 2022., EU Youth Cinema: Green Deal je projekt financiran od strane EU, čiji je cilj informirati mlade o glavnim ekološkim problemima, podići svijest o istima te ih motivirati da podrže ciljeve EU Green Deal-a.



Sir David Attenborough: “Svatko od nas ima moć napraviti promjene i učiniti ih sada!”

Učenici su proveli dan u učenju i zabavi

U splitskom Cineplexx-u, u 10h započela je projekcija filma “Klimatske promjene – Činjenice”, britanske redateljice Serene Davies iz 2019.g. Sir David Attenborough, koji je proveo naše školarce kroz brojne znanstvene teorije vezane na klimatske promjene, moguća rješenja, te brojne radnje koje svjetske vlade, industrije, i institucije već poduzimaju kako bi spriječile daljnje zagrijavanje planete. Uz odzvanjanje rečenice Sir Attenborougha: “Svatko od nas ima moć napraviti promjene i učiniti ih sada!”, te nakon što je u dokumentarcu predstavio vodeće ljude svijeta koji provode te promjene u djelo.

Anja Posavec, profesorica talijanskog jezika i kulturne baštine, iz privatne srednje škole u Vallner u Splitu, izjavila je: „Kako sam mišljenja da na obrazovanju i ljubavi počiva ovaj naš svijet, mislim da ga obrazovana djeca mogu i promjeniti nabolje! Vaš projekt u kojem sudjelujemo već drugu godinu, upravo to i čini! Djeca su nešto naučila, puno toga već i znaju, ali o tome ne razmišljaju svaki dan. Ovo je nešto što treba ponavljati i ponavljati da se ne zaboravi. Sigurna sam da će ovi filmovi potaknuti djecu da učine neke ozbiljnije korake što se tiče smanjenja otpada.“

Učenici su bili pod dojmom

Učenici srednje privatne škole Valnner, vidno pod dojmom pogledanih filmova, izjavili su:

Lara Brekalo: „Film mi se jako svidio, smatram da je jako koristan. Najviše mi je u sjećanju ostala činjenica kako smo svi mi zapravo u velikoj opasnosti sa svim ovim klimatskim promjenama koje nam dolaze. Svakome bih preporučila da pogleda barem neke od filmova ove tematike, jer svi, ali baš svi možemo pomoći.“

Jure Katić: „Mislim da bismo mogli pomoći tako da proširimo ovaj program i u drugim školama, među drugim ljudima, kako bi se i oni osvrnuli na trenutno stanje naše planete, kako bi započeli s recikliranjem, što više moguće.“

Antun Lučić: Sada kada smo pogledali film, vidjeli smo kakvo je stanje sa zagađenjem, ali dobili smo i prijedloge rješenja ove situacije!“

Beato Lukšić: „Dokumentarci koje sam danas pogledao su mi se svidjeli, pogotovo teme vezane uz tekstilni otpad. Moja poruka ljudima bi glasila ovako: Zaštitimo svoj okoliš kako bi ostao zelen, reciklirajmo otpad.“

Važno je podizati svijest mladih o okolišu

Predavanje na temu reciklaže i razvrstavanja otpada održao je gost predavač, mr. Mate Herceg, predsjednik Udruge za edukaciju građana UZEG iz Splita, i stručni specijalist zaštite okoliša. Udruga je educirala preko 3000 građana, preko 5000 djece od vrtićke do srednjoškolske dobi, u projektu “Čuvaj ovaj svijet nema ih još 5!” Udruga je povezana sa Gradskom institucijom za gospodarenje otpadom te surađuje u akcijama koje provode unutar grada. U svom obraćanju, Herceg je naglasio kako koristi svaku priliku za podizanje svijesti i uključivanje učenika u buduće obrazovne programe i aktivnosti.

Nakon predavanja prikazan je još jedan film, “Tekstilna planina – skriveni teret našeg modnog otpada”, brazilskog redatelja Fellipe Lopesa, irske produkcije, sniman u Keniji, Irskoj i Belgiji. Tema filma su društveni i ekološki učinci prekomjerne potrošnje u modi s fokusom na to kako odjeća koju bacaju Europljani završi na odlagalištima otpada i u vodama nekih afričkih zemalja.

Pročitajte još...

Povezano

Ostavite komentar

Molimo upišite komentar
Molimo upišite vaše ime