Za sve one koji žele poduzeti određene mjere za smanjenje otpada u vlastitom domu, jedan od najlakših načina jest smanjiti potrošnju plastike, a to se može postići i pripremom domaćeg mlijeka. Nekoliko je benefita ako se odlučite za biljno mlijeko: manje otpada i kemikalija te bolja probava. Fokus na načine kako smanjiti otpad u svom domu i biti ekološki svjesniji može biti jedan od razloga za početak istraživanja alternativnih mlijeka.
Proizvodi koji se pogrešno reklamiraju
Čak 51 trilijun komada plastike nalazi se u svjetskim oceanima. Čak i ako mislite da je ovaj broj nevjerojatan, razmislite o tome da je to samo dio. A kako se taj problem ne može riješiti preko noći, svatko od nas treba sudjelovati koliko može. Kada napravimo nekoliko prilagodbi i disciplinirano ih se držimo – kasnije će biti puno lakše pridržavati ih se.
Ako ste već razmišljali o ovoj ideji, a ne znate odakle početi, donosimo nekoliko savjeta, odnosno kratki ‘Početni vodič kako pripremiti biljno mlijeko u kućnoj varijanti’.
Jeste li znali da neki od vodećih brendova bademovog mlijeka koji se kupuju u trgovini sadrže vrlo mali postotak badema? Na kraju svega, kupujete vodu, šećer, karagenan (opasni aditiv u hrani), suncokretov lecitin i ambalažu. Stoga, razlozi za pripremu alternativnog mlijeka mogu biti: manje otpada, manje plastike, manje kemikalija i jeftinije je!
I odabirom namirnica utječemo na okoliš!
Koje biljno mlijeko je najpogodnije za pripremu, ako razmišljamo o ekološkoj svjesnosti? Prelazak s mliječnog mlijeka na alternativnu varijantu, sjajan je način za smanjenje emisija ugljika, ali postoje neke druge stvari koje treba uzeti u obzir tijekom proizvodnje biljnog mlijeka (količina vode, utjecaj na okoliš). U svakom slučaju, sva alternativna mlijeka u odnosu na kravlje mlijeko imaju pozitivniji utjecaj na okoliš. Na kraju dana, cilj je smanjiti otpad i tako utjecati na okoliš.
Bademovo mlijeko je izvrsna zamjena ako niste nikada probali biljno mlijeko, no postoje i alternative: indijsko ili zobeno mlijeko. Pa, krenimo s našim kratkim početnim vodičem za pripremu biljnog mlijeka u kućnoj varijanti.
Bademovo ili zobeno mlijeko: Koje je bolje za vaše zdravlje?
Domaće bademovo mlijeko
Sastojci:
- 1 šalica namočenih sirovih badema (ostavite ih da se namaču barem 4-6 sati)
- 4 šalice vode (po mogućnosti filtrirane)
- vrećica za orašasto mlijeko ili maramica za procjeđivanje
Priprema:
- Nakon što ostavite bademe da se namaču u vodi 4-6 sati, ocijedite ih i isperite. Stavite natopljene bademe i 4 šalice svježe, filtrirane vode u blender.
- Miksajte blenderom sve dok bademi ne poprime kremastu teksturu.
- Koristite vrećicu s orašastim mlijekom ili gazu da procijedite bademovo mlijeko – i uklonite pulpu. Stisnite da izvučete što više tekućine.
- Bademovo mlijeko može se skladištiti u hladnjaku, u hermetički dobro zatvorenoj posudi, do otprilike 4 dana.
Savjet: Želite li da mlijeko bude malo slađe, dodajte žlicu ekstrakta vanilije, 2 datulje bez koštica i žlicu kokosovog ulja u smjesu i izmiksajte.
Konopljino mlijeko (ekstrakt vanilije)
Sastojci:
- 1 šalica sjemenki konoplje
- 3 ½ filtrirane vode
- 4 datulje (bez koštica)
- ½ čajne žličice ekstrakta vanilije
- Nije potrebno cjedilo
Priprema:
- Pomiješajte sve sastojke u blenderu i miksajte dok se ne dobije kremasta tekstura.
- Spremite u hladnjak u hermetički zatvorenoj posudi do 5 dana (ako se sastojci počnu malo odvajati, samo lagano protresti staklenku).
Klasik u novom ruhu: 7 ukusnih obroka sa zobi, a nisu – zobene pahuljice
Zobeno mlijeko
Sastojci:
- 1 ½ šalice organskih usitnjene zobi
- 3 šalice filtrirane vode
- 3 datulje (bez koštica)
Priprema:
- Pomiješajte sastojke u blender i miksajte dok ne omekša (oko 15-20 sekundi).
- Ulijte mlijeko kroz cjedilo u posudu koja se može zatvoriti i čuvajte u hladnjaku do 5 dana.