Srijeda, 27 ožujka, 2024

Njega kod kuće: Znate li koji su benefiti djelovanja ugljena na našoj – koži?

Od odabira pravog proizvoda do toga zašto bi neki tipovi kože trebali pripaziti pri upotrebi, donosimo sve detalje o korištenju ugljena pri njezi kože

Ugljen je posljednjih godina postao iznimno popularan u kozmetičkoj indutriji zbog svoje sposobnosti detoksikacije i pilinga, a posebno stoga što djelotvorno uklanja višak ulja, sprečava izbijanje prištića i smanjuje proširene pore. No, uz to ima i niz drugih blagotvornih svojstava.



Od odabira pravog proizvoda do toga zašto bi neki tipovi kože trebali pripaziti pri upotrebi, donosimo sve detalje o korištenju ugljena:

Godinama se koristi u medicini

“Iako je u trendu na TikTok-u i na drugim društvenih mreža, ugljen se zapravo stoljećima koristi u medicini”, objašnjava dr. Rekha Tailor, kozmetički liječnik i specijalist za njegu kože. “Povezan je s impresivnim blagodatima detoksikacije, ali također je sjajan i za uklanjanje toksina iz tijela. Tek u posljednjih nekoliko godina ljudi počinju zaista cijeniti slične prednosti koje ima njezi kože.”

Unatoč popularnosti, nije provedeno puno istraživanja o prednostima ugljena u njezi kože. Djeluje na izvlačenje nečistoća i prljavštine s kože i deblokiranje začepljenih pora. Ugljen također koristi nešto što se naziva ‘disperzijska sila’ kako bi učinkovito uklonio sve tvari s kojima dolazi u kontakt – zbog čega ga stručnjaci smatraju tako dobrim detoksikantom.

Najbolje djeluje kao piling ili maska

To je zato što ima ljepljivu teksturu i obično takve formule dobro prodiru u kožu radi maksimalne apsorpcije proizvoda. Isto tako, ni ove formule ne ostaju na koži satima, pa je manja vjerojatnost da će doći od iritacije.

Najbolje djeluje aktivni ugljen

“Kada kupujete proizvode za njegu kože, potražiti proizvode s oznakom ‘aktivni ugljen’ na sebi”, kaže dr. Rekha. “Ima veću površinu (što znači da je prljavština lakše privlači) od tradicionalnog ugljena, pa će bolje ukloniti toksine.”

Osim klasičnih ugljena, koji su svima dobro poznati postoji i japanski bijeli ugljen koji sadrži razne minerale i brzo djeluje upijajući ulje i nečistoće s kože. Kaolin je također druga vrsta, ali više ima konzistenciju na bazi gline. Obje opcije dobro djeluju na čišćenje kože i sjajne su u kombinaciji s drugim sastojcima poput glicerina i hijaluronske kiseline.

Dio tijela koji često zaboravljamo: Kako zaštititi tjeme od sunca?

Primijenite ga samo lokalno

“Koristite ugljen samo na svojoj koži”, nastavlja dr. Rekha. “Jedna je slavna osoba jednom preporučila pijenje limunade infuzirane ugljenom za temeljito čišćenje, ali to ne savjetujem. Aktivni ugljen može biti potencijalno štetan pri unosu – pogotovo ako ga uzimate istodobno s lijekovima na recept. Ugljen može utjecati na učinkovitost aktivnih sastojaka lijeka. Ako ste ikad zabrinuti ili niste sigurni, uvijek se prvo obratite ljekarniku ili dermatologu.”

Koristite ga oprezno

Iako je koristan, ugljen treba koristiti s određenom razinom opreza. Istražite prije nego što ga upotrijebite, a ako imate bilo kakvih bolesti – poput rozaceje ili ekcema – kao i suhu kožu, onda ga potpuno izbjegavajte. Tijekom kupovine pokušajte pronaći proizvode koji uključuju hidratantne sastojke poput hijaluronske kiseline. To će iritaciju – ako postoji – svesti na najmanju moguću mjeru. Uvijek napravite test na malom području lica prilikom korištenja novih proizvoda. Na taj ćete način znati hoće li doći do neke vrste reakcije.

Pročitajte još...

Povezano

Ostavite komentar

Molimo upišite komentar
Molimo upišite vaše ime