Utorak, 26 ožujka, 2024

Dosadno vam je – pogledajte najbolje dokumentarce o modnoj industriji!

Postoji mnogo dokumentarnih filmova koji su pomogli u rasvjetljavanju održivih praksi (ili nedostatka istih) u današnjoj modnoj industriji, a mi za smo izdvojili najbolje

Uz pandemiju, prošle dvije godine su obilježile još dvije stvari – gledanje filmova i serija, kao i podizanje svijesti javnosti o važnosti očuvanja okoliša. Posljednjih godina snima se sve više dokumentaraca o problemima pred kojima zatvaramo oči, a “SeaSpiracy” je posljednji koji je prodrmao svijet i utjecao na razne promjene.



Jedan od gorućih problema u svijetu je i industrija brze mode, zbog koje svake godine sve veći broj tekstila završi u otpadu i gomila se bez razloga. Postoji mnogo dokumentarnih filmova koji su pomogli u rasvjetljavanju održivih praksi (ili nedostatka istih) u današnjoj modnoj industriji, a mi smo izdvojili najbolje:

1. ‘Riverblue’

“Riverblue” nas vodi na put oko svijeta i uspoređuje neke od najljepših rijeka koje teku bez ljudskog utjecaja, kao i neke od najzagađenijih na planeti. Ovaj dokumentarni film iz 2016. godine objašnjava način na koji boje za tkanine uništavaju planet, kao i zašto je nužno da modna industrija mora mijenjati načine proizvodnje i napraviti sve što je u njezinoj moći da smanji zagađivanje.

2. ‘The True Cost’

Objavljen 2015. godine, “The True Cost” istražuje učinak koji brza moda ima na naš svijet. Uz Stellu McCartney, Liviju Firth i Lucy Siegle, filmaš Andrew Morgan odlazi u razne dijelove planeta kako bi iz prve ruke svjedočio kako modni proizvodni procesi utječu na ljude i okoliš. Istina koju film donosi će vas šokirati i pogoditi.

3. ‘Minimalizam: dokumentarni film’

“Minimalizam: Dokumentarni film” je objavljen prije pet godina, ali se o njemu još uvijek priča. Ulazeći u sva područja života, dokumentarni film govori o tome zašto uvijek želimo više: više odjeće, više namještaja, više svega. U konačnici, filmaši – Joshua Fields Millburn, Ryan Nicodemus i Matt D’Avella – potiču nas da preispitamo što zaista trebamo i da se usredotočimo na važne stvari u životu kako bismo započeli s prakticiranjem održivosti.

4. ‘The Machinists’

Hannan Majid i Richard York u svom filmu “The Machinists” prate živote triju mladih žena koje žive u Bangladešu i zaposlene su u Daki. Zbog nedostatka zakona o zapošljavanju, radnici su jako eksploatirani – što mnoge od njih stavlja u poziciju da se bore za svoja osnovna ljudska prava. Emitiran prvi put 2010. godine, britanski dokumentarac razotkriva mračnu i tužnu stvarnost brze mode o kojoj se malo priča i zna.

5.  ‘Unravel’

Što se događa s odjećom koju donirate ili bacate? Velika je mogućnost da će  završiti u jednoj od  zemlja u razvoju. “Unravel” – kratki dokumentarni film koji je producirala i režirala Meghna Gupta – prati Reshmu, mladu ženu koja radi u tvornici za recikliranje tekstila u ruralnom selu u Indiji, a koja žudi putovati svijetom jednakim putem kao i odbačena odjeća kojom se svakodnevno bavi.

6. ‘China Blue’

China Blue dobiva pristup u uvid iza kulisa svakodnevne stvarnosti s kojom se moraju suočiti radnici tvornice plavih traperica u Japanu. Film prati život Jasmin Li, mlade tinejdžerke iz provincije Sečuan, i prikazuje kako su zaposlenici suočeni sa surovim uvjetima, dugim satima i vrlo malom plaćom, a pritom i zagađuju okoliš zbog velike upotrebe boja za tkanine.

Pročitajte još...

Povezano

Ostavite komentar

Molimo upišite komentar
Molimo upišite vaše ime