Vrlo vjerojatno niti jedan drugi motiv u modi ne izaziva toliko podjele kao mašna. Neke mašne podsjećaju na djetinjstvo i mladost, a time i na neozbiljnost. Drugima su one romantične i zavodljive. Bez obzira na to na što vas podsjeća, mašna je dodatak koji ima raznoliku simbolike i uvijek potakne snažnu reakciju.
Sam oblik datira sve od antičkih vremena. Set sumerskih vrpci za kosu izrađenih od zlata od 2600. do 2500. godine prije Krista može se pronaći u Muzeju umjetnosti Metropolitan. No, oblici kakve danas poznajemo pojavili su se u srednjem vijeku priliko uvođenja vrpce. U 16. i 17. stoljeću, mašna, kakva nam je poznata, postala je popularna za među ženama i muškaraca.
Nekad se nošenje mašne zavezane za dugi pramen kose zvalo ‘ljubavni pramen’ – pramen kose obično je izrastao duže od ostatka kose, zatim je upleten u pletenicu i položen na prsa te zavezan mašnom. Mašna je, pak, predstavljala romantiku jer je bila blizu srcu.
Pogledajte ovu objavu na Instagramu.
Zato nas ni ne čudi da se mašne često koriste kao detalj na odjeći i obući za vjenčanja. Sada se mašne koriste na gotovo svemu, od haljina, kaputa, cipela do modnih dodataka. Posebno su popularne među mladenkama koje ih često nose na haljinama. Vjenčanice s mašnama su elegantne, ženstvene i ostavljaju poseban efekt. Iako možda nisu za svakoga i nekome mogu biti napadne, uz pomoć detalja poput obruča za kosu ili cipela možete unijeti dašak romantike.