Ponedjeljak, 16 rujna, 2024

Zašto bismo (ipak) trebali natapati čistu odjeću?

Stara tehnika ispiranja već oprane odjeće kojom se ona temeljito natapa, trenutno je prilično popularna zahvaljujući mnoštvu TikTok videozapisa koji su zajedno prikupili više od 12 milijuna pregleda. Istražili smo o čemu se radi i zašto to vrijedi isprobati

Ispiranje čiste odjeće postupak je temeljitog natapanja rublja radi uklanjanja nakupljenih nečistoća i bakterija. Tim postupkom uklanjaju se deterdžent, omekšivač, tvrda voda i nečistoće s tekstila.



Iako u perilica rublja mogu ‘nestati’ teške mrlje i prljavština koju odjeća skuplja, ona ne može izvući bakterije nakupljene tijekom vremena. Ne može niti ukloniti miris s tkanine i vratiti ju u početno stanje, kao što se to događa ispiranjem. Ova metode može ukloniti svu tvrdu vodu nakupljenu na odjeći i ručnicima, kao i mali sloj koji omekšivač ostavlja iza sebe. U većini uputa piše da se rublje natapa pet do šest sati. No, ako se radi o velikim nečistoćama, to može potrajati i do tri dana.

Prednosti natapanja odjeće

Redovitim pranjem rublja u perilici odjeća i ručnici s vremenom izgube boju pa izgledaju isprano i ‘prljavo’, a neki od njih i pomalo smrdljivi. Bez obzira koliko ih puta operete u stroju, ti problemi neće nestati. No, uz malo staromodnog natapanja rublja, možete im pružiti novi životni vijek. Iako je nedavno postala senzacija na TikTok-u, ova metoda nije ništa novo.  

Zašto je natapanje postalo viralni hit?

Vidjeti svu prljavštinu kako izlaze iz rublja i pretvara vodu u mutno smeđu boju, zapravo je fascinantno. Slično je i s drugim videozapisima o čišćenju na YouTubeu i Instagramu koji također imaju milijune pregleda – postoji razlog zašto čistačice postaju utjecajne osobe na društvenim mrežama.

Što vam treba za natapanje?

Natapati rublje nećete s uobičajenim deterdžentom za pranje. Da biste izvukli nakupine prljavštine, trebat će vam sljedeći proizvodi: kanta svježe oprane odjeće ili ručnika (bilo suhih ili mokrih), deterdžent za pranje rublja s enzimom Boraks (natrijev borat), soda bikarbona i nešto za miješanje rublja (dugačka plastična drška).   

Postupak 
KORAK 1: Napunite kadu vrućom vodom, dodajte ½ šalice deterdženta za rublje, ¼ šalice boraksa i ¼ šalice sode bikarbone. Dobro promiješajte. 
KORAK 2: Oprano rublje potopite u kadu i ostavite dok se voda ne ohladi, što može potrajati tri do pet sati. Povremeno promiješajte rublje kako biste uklonili nečistoće. 
KORAK 3: Uklonite svu mutnu vodu i stavite rublje u perilicu samo na program ‘ispiranje’.
KORAK 4: Objesite rublje da se osuši kao i obično. 

Koje predmete možete natapati?

Većinu tkanina možete oprati metodom natapanja rublja, osim osjetljivijih odjevnih predmeta koji ne smiju biti blizu vruće vode (uvijek prvo provjerite etiketu). Također, imajte na umu da, iako ovom metodom možete prati tkanine u boji, to se zapravo ne preporučuje jer natapanje rublja može uzrokovati puštanje boje. Ovu metodu najbolje je upotrijebiti na ručnicima, plahtama i bijeloj odjeći. 

Trebamo li svi natapati rublje?

Da, pogotovo ako to nikada prije niste radili i koristili ste samo perilicu rublja. Izvrsna je metoda čišćenja koju bismo svi trebali probati barem jednom ili dva puta godišnje, kako bi odjeća izgledala najbolje moguće.

Pročitajte još...

Povezano

Ostavite komentar

Molimo upišite komentar
Molimo upišite vaše ime