Subota, 23 ožujka, 2024

Ovo su 3 najljepše domaće destinacije za otkrivanje kajakom i kanuom

Želite li istražiti hrvatske vode na malo drugačiji i posebniji način - kanu i kajak pravi su izbor! Predstavljamo vam 3 najljepše lokacije koje možete razgledati vozeći kajak ili kanu, a koje je i Hrvatska turistička zajednica uvrstila na svoje stranice!

Kajaking i kanuing posljednjih su godina postali iznimno popularan sport u Hrvatskoj, pa ne čudi iznimno bogata ponuda raznih klubova koji nude jedinstvene vožnje uz instruktore.



Ono što je definitivno najljepše jest da vam se pruža prilika da istražite brojna bogata jezera i rijeke Hrvatske, ali i mnoge otoke, uvale i špilje Jadranskog mora – na ovaj jedinstveni način.

Koja je razlika između kanua i kajaka?

Većina ljudi zapravo ne zna razliku između kajaka i kanua, a ova dva sporta su se skoro sljubila jedan s drugim. Zapravo je glavna razlika u izgledu i tehnici veslanja. Kajakaši imaju veslo koje ima ‘lopate’ na oba kraja, dok kanuisti imaju ‘lopatu’ na jednom kraju vesla, što znači da kanuisti mijenjaju strane dok veslaju, a kajakaši naizmjenično spuštaju lijevu i desnu stranu vesla. Sve ovo će vas brže i lakše (ipak) naučiti instruktori pri samoj vožnji.

Povijest kaže kako se kanu, odnosno čamac takvog oblika izdubljen u deblu drveta koristio još tisućama godina prije Krista u mnogim dijelovima svijeta, od Amazone, preko Europe do Australije, a najpoznatiji oblik razvio se u Sjevernoj Americi gdje su Indijanci na drveni okvir razapeli životinjsku kožu. Kajak se pak razvio u zajednici plemena na dalekom sjeveru, a izrađivan je kao i kanui, u drvetu sa životinjskom kožom, samo im je namjena bila različita. Bez obzira na to odaberete li kanu ili kajak, zasigurno ćete uživati u veslanju.

Gdje veslati u Hrvatskoj?

Uz vožnju kanua i kajaka, primjerice, u tradicionalnim hrvatskim kanuima pod nazivom tupice možete istražiti predivne dijelove Hrvatske, jezera, rijeke, ali i obalu i špilje Jadranskog mora. Pa tako možete veslati rijekom Kupom, uživati u mlinovima na rijeci Cetini ili istražiti otočić Visovac na jezeru koje je oblikovala rijeka Krka.

Također možete istražiti ljepote rijeke Dobre, Une, Kupe, Korane, Mrežnice ili Zrmanje. S druge strane možete veslati Jadranskim morem te istražiti otoke poput Trogira, uvrštenog na UNESCO-ov popis svjetske baštine, Šolte, Brača ili neki drugi od 66 otoka, 652 otočića, 389 hridi i 78 grebena. Bez obzira na to što odabrali i u kojim vodama veslali, ova avantura će vam sigurno ostati u lijepom sjećanju. Posebnost vožnje kanua i kajaka upravo je u lakoći i neposrednosti dodira s vodom. Osim što ćete uživati u plovidbi, kanu i kajak savršeni su jer se tako maleni mogu lako zavući u skrivene uvale i špilje te možete uživati i obići neke od fenomena prirode.

Predstavljamo vam 3 najljepše lokacije koje možete razgledati vozeći kajak ili kanu, a koje je i Hrvatska turistička zajednica uvrstila na svoje stranice!

MLJET

 

 
 
 
 
 
View this post on Instagram
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

 

A post shared by Mljet National Park (@mljetnationalpark)

Osim bogate vegetacije, posebice jedne od najbolje očuvanih šuma alepskog bora i hrasta na Mediteranu, ovaj otok ima bogato razvijenu obalu s brojnim uvalama i otočićima, špiljama i pješčanim plažama, gdje se možete zavući i nasukati kajakom te osvojiti komadić hladovine daleko od užurbanosti bilo kakvog oblika masovnog turizma kakav vlada u Dubrovniku. Ne čudi stoga što je Mljet posljednjih godina postao strogo čuvana tajna kajakaša iz cijelog svijeta.
Iz samog mjesta kratkim hikingom dolazi se do dvaju bisera – Velikog i Malog jezera, gdje se može iznajmiti kajake i obići ove kraške fenomene, kao i otočić Sveta Marija s benediktinskim samostanom usred jezera. Ali ako ste fascinirani Odisejem, moguće je organizirati i višednevne ture kojima će te obići cijeli Mljet ili se pak otisnuti na okolni arhipelag.

MREŽNICA

 

 
 
 
 
 
View this post on Instagram
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

 

A post shared by Robinzonski kamp Leskar (@robinzonski_kamp_mreznica)

Zaboravite na svjetski poznate slapove Niagare, jer Hrvatska ima skrivenu atrakciju, manju, ali ljepšu i skrovitiju – slapove rijeke Mrežnice. Stalne izmjene sedrenih slapova i jezera stisnutih između zelenih obala oduševit će vas dinamičnošću, ali ne žurite se, nego nađite mjesto za piknik i kupanje te uživajte u predivnom krškom krajoliku.

KORNATI / TELAŠĆICA

 

 
 
 
 
 
View this post on Instagram
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

 

A post shared by Kornati National Park (@kornati_national_park)

Čak 89 otoka i otočića na 220 kvadratnih kilometara garancija su nesvakidašnjeg doživljaja. Iznimnu bioraznolikost ovog nacionalnog parka nemoguće je izraziti i riječima. Najbolje je mjesto za početak kajakaške ture u Parku prirode Telašćica, najvećoj prirodnoj luci na Jadranu okruženoj s 13 otočića koji su dom mnogim zaštićenim biljnim i životinjskim vrstama, a slano i ljekovito jezero u neposrednoj blizini morske obale jedinstvena je atrakcija na Jadranu. Ako ste spremni na višednevno veslanje, možete angažirati neku od agencija s okolnih otoka jer ćete tako najbolje uspjeti uhvatiti genius loci Kornata.

Pročitajte još...

Povezano

Ostavite komentar

Molimo upišite komentar
Molimo upišite vaše ime