Ponedjeljak, 25 ožujka, 2024

Treće oko: Od sada možete hodati i gledati u mobitel – bez opasnosti

Ova inovativna kamera automatski upozorava kada otkrije opasnost do jednog metra ispred vas, što vam omogućuje navigaciju tijekom slanja poruka ili skrolanja kroz Instagram, neometano od prepreka iz stvarnog svijeta

Student industrijskog dizajna Minwook Paeng kreirao je robotizirano ‘treće oko’ koje se nosi učvršćeno na čelu i pazi na prepreke kada su oči nositelja ‘zalijepljene’ za njegov pametni telefon.



Proteza automatski otvara svoj plastični kapak kada je glava nagnuta prema dolje i oglašava se zvukom upozorenja ako se otkrije opasnost do jednog metra ispred. To korisnicima omogućuje navigaciju njihovim životima tijekom slanja poruka ili skrolanja kroz Instagram, neometano od prepreka iz stvarnog svijeta.

Satiričan pogled na to kako ljude evoluiraju u ‘phono sapiens’

Projekt koji je Paeng razvio kao dio diplomskog rada na smjeru inženjerijskog dizajna na londonskom Royal College of Art i Imperial College, pruža satirični pogled na to kako ljudi evoluiraju u ‘phono sapiens’.
“Korištenjem pametnih telefona ali lošim držanjem vratni su nam kralješci nagnuti prema naprijed stvarajući ‘sindrom kornjačinog vrata’. Gledajući kroz nekoliko generacija, moramo uvesti promjene u upotrebi pametnih telefona kako se ne bi akumulirali razni problemi i deformacija”, upozorava dizajner.

Treće oko prvi je u nizu proizvoda koji zamišljaju kako bi moglo izgledati tijelo ‘phono sapiensa’. Izgrađen pomoću elektroničke platforme otvorenog koda Arduino, uređaj se sastoji od prozirnog plastičnog tijela koje je pričvršćeno izravno na čelo pomoću tankog gel jastučića. Ovdje se nalaze zvučnik i žiroskop – senzor koji se koristi u pametnim telefonima za otkrivanje orijentacije telefona i automatsko okretanje zaslona. U ovom slučaju, žiroskop otkriva kada je korisnikova glava pod kutom i otvara plastični kapak kako bi otkrio sonarni senzor.
“Crna komponenta koja izgleda poput zjenice ultrazvučni je senzor za mjerenje udaljenosti”, objasnio je dizajner. “Kada je prepreka ispred korisnika, ultrazvučni senzor to prepoznaje i obavještava korisnika putem priključene zujalice.”

 

Apsurdnost davanja prioriteta – zaslonu mobitela

Umjesto da pokušava poreći ili osuđivati naše nezdrave telefonske navike, Paengov projekt prihvaća ih kao neizbježnu stvarnost i u konačnici se nada da će razotkriti apsurdnost davanja zaslonu prioritet u stvarnom životu.
“Pametni telefon toliko se duboko prožeo u suvremeni život da je nemoguće poreći evoluciju ‘phono sapiensa’”, rekao je i dodao: “Nadam se da ironično ukazivanje na to što radimo sa svojim pametnim telefonima može pomoći ljudima da odvoje vrijeme za samorefleksiju.”

Drugi dizajneri umjesto toga krenuli su prema stvaranju smirenije tehnologije s pomaknutim sučeljima kako bi pomogli korisnicima da njeguju zdraviji odnos sa svojim uređajima. Primjerice, Londonski studio Special Projects razvio je papirnati telefon koji kondenzira važne informacije poput kontakata i mapa na svakodnevni ispis, kao i papirnati omot pod nazivom Envelope koji omogućuje pametnim telefonima da budu zapečaćeni na jedan dan, a istodobno omogućuje pristup osnovnim funkcijama.

Pročitajte još...

Povezano

Ostavite komentar

Molimo upišite komentar
Molimo upišite vaše ime