Svako Božićno jutro nakon otvaranja darova imamo isti problem – kuća je prepuna omota i vrpca koji se više ne mogu iskoristiti. Umjesto nepotrebnog golimala smeća ove godine umotajte darove na ekološki način i tako uštedite na kupovini papira za umatanje.
Što je to Furoshiki?
Furoshiki je četvrtasti komad tkanine koji se koristi za zamatanje darova, nošenje predmeta, modu i uređenje doma. Iako postoje već nekoliko stoljeća, ove ukrasne tkanine četvrtastog oblika odlična su alternativa umotavanju darova u ukrasni papir i sve su popularnije i izvan matične zemlje – Japana.
U trgovinama možete pronaći razne šarene marame u raznim uzorcima, od cvjetova i pruga do pahuljica i ilustriranih mačaka. Ili kod kuće već imate neki višak tekstila koji može poslužiti u ovu svrhu.
Kako je nastao Furoshiki?
Mnoge japanske umjetnosti nastale su iz nečega što je prvotno bilo namijenjeno za praktičnu upotrebu.Furoshiki je nastao u Japanu oko 710. p.n.e. tijekom razdoblja Nara. Za to se vrijeme tkanina u koju je bio omotan predmet nazivala tsutsumi, što znači ‘paket’. Prvenstveno se koristio za omatanje važne robe i blaga pronađenog u japanskim hramovima. Tijekom razdoblja Heian, koje je trajalo od 794. do 1185. godine, tkanina se zvala koromo utsumi, a uglavnom se koristila za omatanje odjeće.
Naziv furoshiki primjenjivao se tijekom razdoblja Muromachi, koje je trajalo od 1136. do 1573. godine. Vjeruje se da je shogun Ashikaga Yoshimitsu u svojoj rezidenciji napravio veliko kupalište i pozvao feudalce da ostanu i koriste objekt. Ti bi gosti umotavali kimone u furoshiki tkaninu dok bi se kupali kako ih ne bi zamijenili. Isto tako, mnogi su nakon kupanja stajali na tkaninama dok su se brisali, pa otud i nazin ‘kupaonski pokrivač’. Furoshiki je ubrzo bio popularan među svim članovima društva, jer su kupaonice postale mjesto za opuštanje i druženje. Ubrzo se ovaj običaj proširio i na druge načine poput zamotavanja knjiga, darova i robe.
Godine 2006. japanski ministar okoliša Yuriko Koike promovirao je furoshiki platno nastojeći povećati ekološku svijest i smanjiti upotrebu plastike!
Za što se danas koristi?
Furoshiki je postao popularan posljednjih nekoliko godina u kulturama širom svijeta kao svestran, ekološki prihvatljiv način nošenja boca, hrane i svakodnevnih potrepština, te moderna alternativa za zamatanje blagdanskih poklona. U trgovinama možete pronaći razne šarene marame u raznim uzorcima, od cvjetova i pruga do pahuljica i ilustriranih mačaka. Neke trgovine prilikom kupovine nude mogućnost zamatanja darova u marame, koje poslije osoba koja je dobila dar može nositi kao modni dodatak ili ih kasnije i oni mogu upotrijebiti nekome drugome za dar.
Dakle, pogotovo ove godine, kada mnogi od nas imaju više vremena, zašto ne iskoristiti priliku i promijeniti tipičnu prezentaciju svojih blagdanskih darova?
Kako vezati furoshiki?
Postoji mnoštvo varijacija kako vezati furoshiki, ali najjednostavniji način je da postavite dar u središte furoshikija, zatim suprotne kutove omotate preko njega, a pomoću preostala dva kuta zavežete čvor.
Ovo je jedinstven i atraktivan način darivanja, ne morate se baviti papirima, škarama i hrpom vrpci, a usput ne zagađujete okoliš!