Deseci bež rotirajućih oštrica poredani u mrežu od 25 osi, okreću se i stvaraju snagu dok hvataju vjetar. Točne dimenzije lopatica nisu utvrđene, a njihov tvorac Joe Doucet vjeruje da bi se ‘zid od vjetra’ mogao povećati na bilo koju veličinu – bilo sa strane kuće ili nekog skladišta.
Doucet je napravio prototip visok 8 stopa i dugačak 25 stopa (cca 6 metara) koji je testirao i utvrdio kako je dovoljan da osigura priličnu količinu godišnjih potreba za strujom prosječne američke kuće.
Mogu se postaviti i na javne površine
Snaga vjetra trenutno dolazi iz masivnih stupova i lopatica ventilatora postavljenih u vjetrovitim područjima kao što su nizine, vrhovi brda ili izvan oceana. To, međutim, ne znači da vjetrovi ne mogu puhati snagom koja stvara električnu energiju unutar grada (Chicago se, primjerice, ne zove uzalud ‘grad vjetra’), odnosno da se vjetroturbine ne mogu postaviti, recimo, na semaforima ili u urbanim parkovima…
Osim svrhovitosti, ovakve vjetroturbine su sasvim sigurno i estetski primamljivije nego klasičnih vjetroturbina. U suradnji s nekim likovnim umjetnicima, primjerice, mogu se pretvoriti i u neko umjetničko djelo…
“Umjesto tipičnih potpornih zidova duž cesta i autocesta, imali biste niz ovakvih. S dodatnim vjetrom nastalim nakon prolaska kamiona, autoceste bi se mogle pobrinuti za sve naše energetske potrebe”, izjavio je Doucet.
Iako njegov koncept još nije u proizvodnji, trenutačno pregovara s nekoliko proizvođača u nadi da će se na koncu i realizirati.