Petak, 22 ožujka, 2024

Italija štiti svoja divovska drveća i sad mogu živjeti stoljećima!

Talijanskim Zakonom o monumentalnim drvećima, a koji je donešen u 20. stoljeću, zaštićene su čak 22.000 drveća različitih vrsta - poput bukve, hrasta, bora, masline, čempresa - od potencijalne sječe i nemara. Zato su danas monumentalna atrakcija diljem zemlje

Postoji li ikoje živo biće koje priča s nama na način kao što to čine velika stara drveća? Italija se osigurala kroz zakon tako da svaki građanin države i posjetitelj zemlje ima pravo posjetiti, vidjeti sve vrste drveća u državi i time osjetiti što nam može pobuditi samo staro drvo. 



Omogućuje im to Zakon o monumentalnim drvećima Italije donesen u 20. stoljeću, i kojim su zaštićena 22.000 drveća različitih vrsta – poput bukve, hrasta, bora, masline, čempresa od potencijalne sječe i slično. 

Nemobilna bića s izuzetnim karakteristikama prirodne ljepote

Zakon donesen još 1939., a u kojemu su drveća opisana kao nemobilna bića, no sa izuzetnim karakteristikama prirodne ljepote. Tim opisom zakonu se daje i vizualna komponenta. Jedan od najvažnijih aspekata monumentalnih drveća nije njihova ljepota, već njihov utjecaj na mikro ekosistem. Njihove udubine, ožiljci, grane dom su raznim vrstama poput insekata, gljiva, ptica te mnogih drugih glodavaca. Znakovi oštećenja na drvetu ili znakovi propadanja nude vitalne hranjive tvari i utočište sitnim šumskim životinjama. 

Također, u Italiji drveća nisu postala monumentalna radi svoje ljepote, već radi starosti. Primjerice, za drvo masline u selu Villastrada u Umbriji pretpostavlja se kako je staro čak i 2.500 godine. Njegovo glavno deblo više nije živo, no druga mlađa debla su mu narasla tijekom života. Drugi primjer je drvo bukve Pontone u mjestu Abruzzo, koji je zapravo spoj 7 drveća bukve zamotanih u jedan sloj kore.

Još više se cijene legende i mitovi o svakom drvetu

Još više se cijene legende i mitovi o svakom drvetu. Prema jednoj od legendi, 800-godišnji čempres svetog Franje zasađen je kada je, vraćajući se iz šetnje, sveti Franjo Asiški pokušao spaliti štap za hodanje koji je netom prije toga upotrijebio.
Kada ga nije uspio zapaliti, odlučio ga je umjesto toga posaditi. Navodno mu je rekao: ‘Ako ne želiš izgorjeti, odrasti!’. Stablo je smješteno u samostanu, a češere koji svake godine padaju s tog stable uzimaju hodočasnici i nadaju se da će uspjeti uzgojiti nešto iz sjemena tog blagoslovljenog drveta. 

Pročitajte još...

Povezano

Ostavite komentar

Molimo upišite komentar
Molimo upišite vaše ime