Svaki vlasnik mačke zna što može očekivati kad dođe vrijeme za kupanje čupavca. Sve započinje zbunjenim mačjim pogledom dok ga nosite u kupaonicu, kad čuje tuš već zna što slijedi. Ako kupanja dok je mačka mala nisu bila česta, velika je vjerojatnost da mačka neće skakati od sreće za vrijeme ovog procesa. Skakati, doduše, vjerojatno hoće. Uz to možete očekivati i pošpricanu kupaonicu, ogrebane ruke i leđa te kandžu pod grkljanom, a nerijetko se dogodi da više operete sebe nego mačku.
Dobra vijest je da se kućne mačke zapravo ne trebaju prati jer im je njihovo lizanje dovoljno za održavanje osnovne higijene, ali postoje situacije kad se nenadano uvalja u zemlju od cvijeća na balkonu ili imate mačku koja vrijeme provodi i u dvorištu i u kući.
Donosimo nekoliko načina kako kupanje možete obaviti ispravno i bezbolno:
1/ Počešljajte mačku
Češljanje je najlakši način održavanja čistoće kod mačaka. Za vrijeme četkanja lakše se mogu uočiti eventualni krpelji ili buhe koje se zatim trebaju tretirati i ukloniti. Ovo je izrazito bitno kod mačića koji se još ne znaju sami kupati. Odrasle mačke možete četkati malo rjeđe nego male, ali ako je netko u vašoj obitelji alergičan na mačke, češljanje će pomoći i njima. Mačku češljajte polako, dio po dio tijela. Ako mačka želi pobjeći od četke ili se igrati s njom, dopustite joj. Ovo može biti zabavno iskustvo i za vas i za ljubimca. Proces četkanja može trajati i cijeli dan, tako da svako toliko počešljate jedan dio tijela mačke, odnosno koliko vam dopusti.
2/ Skratite im kandže
Uzmite grickalicu za nokte i odrežite oštre vrhove mačjih kandži. Tako ćete izbjeći krvave ozlijede za vrijeme kupanja, a kasnije i štetu koju mačka može učiniti vašem namještaju ako si želi sama izbrusiti kandže. Ovo je dobro i za mačku jer će izbjeći bol koje može uzrokovati zapinjanje kandži u tepih ili negdje po kući, a i eventualno lomljenje kandži. Ovo možete olakšati ako im počnete češće i više dirati šapice. Tako će se naviknuti na vaš dodir i neće ih biti strah kad im se približite s grickalicom za nokte.
3/ Koristite dobar šampon
Jako je bitno da imate šampon za mačke jer im ljudski šamponi mogu napraviti više štete nego koristi. Šamponi za ljude i pse mačkama mogu biti otrovni, pogotovo oni protiv buha. Šampon za mačke možete pronaći u većini trgovina za ljubimce, a ako vaša mačka ima zdravstvenih problema posavjetujte se s veterinarom o najboljem šamponu za vašu mačku.
4/ U pripremi je spas
Prije nego što donesete mačku u kupaonicu odradite sve ostalo. Pripremite vodu u kadi ili posudi gdje želite okupati mačku. Nalijte nekoliko centimetara vode, a za polijevanje mačke pripremite neku manju posudicu poput čaše ili šalice. Voda mora biti topla ljudskoj ruci, ne hladna ili prevruća. Šampon stavite nadohvat ruke, kao i ručnike. Ako znate da je vaša mačka uvijek raspoložena za grebanje, zatražite nekog od ukućana za pomoć.
5/ Pazite na uši
Ne nametnike, nego mačkine uši. Možda ste se namjerili oprati cijelo tijelo mačke, ali morat ćete izbjegavati glavu, odnosno uši, oči i nos. Ako mački voda uđe u uho može doći do teških upala pa je lakše malo namočiti ručnik i time im umiti obraze ako su jako prljavi. Našamponirajte rep, vrat, trbuh i leđa, malo protrljajte i počnite ispirati. Ovo si možete olakšati ako na kupanje uzmete mačkine omiljene poslastice i dajete joj da ih jede za vrijeme kupanja. Suzdržite se od prevelike glasnoće i polaganim govorom ulijte mački povjerenje u vas.
6/ Zaboravite fen
Zvuk sušila za kosu će uplašiti mačku, ako na njega nije navikla. Umjesto toga, zagrijte jednu sobu u kojoj nema propuha i tamo smjestite mačku nakon kupanja. Možete joj pomoći da se brže posuši koristeći čisti i suhi ručnik. Postavite mačku na jedan ručnik i pustite je da otrese vodu sa sebe, a drugim ručnikom je lagano protrljajte. Možete je i zamotati u ručnik, ako vam to dopusti, kako i zadržala toplinu dok se malo ne posuši. Najvažnije u cijelom procesu je da vi ostanete mirni i strpljivi te se prilagodite svojoj mački.
Fotografije; Unsplash