Ponedjeljak, 16 rujna, 2024

Imate problema sa stjenicama? Evo kako ih se riješiti!

Riješiti se stjenica može biti izazovan proces, koji zahtjeva strpljenje, vrijeme i napor. Često je potrebno isprobati različite metode

Rješavanje problema sa stjenicama može biti izuzetno izazovno, zahtijevajući različite pristupe kako bi se potpuno uklonile. Nakon što se identificiraju zaražena područja, nužno je primijeniti kombinaciju kemijskih i nekemijskih tretmana kako bi se stjenice u potpunosti eliminirale. Stjenice su izuzetno male, šduge su tek 5 milimetara. Ove pametne i izdržljive bube brzo se razmnožavaju. Stjenice su majstori skrivanja i mogu preživjeti mjesecima! Ženke mogu položiti čak 500 jaja tijekom svog života.



Nije iznenađenje da ove sitne krvopije mogu prouzročiti mnoge neugodnosti u vašem domu. Ako se uvuku u vaš krevet, njihovi ugrizi mogu ostaviti crvenkaste promjene kože različitih veličina i oblika, uz svrbež i upalu.

Možete li se sami riješiti stjenica?

Riješiti se stjenica može biti izazovan proces, koji zahtjeva strpljenje, vrijeme i napor. Često je potrebno isprobati različite metode, kako kemijske tako i nekemijske, osobito ako imate veliku infestaciju. Postoje određeni faktori koji mogu otežati proces uklanjanja stjenica. Ako imate nered u domu ili često putujete, unosite nove stjenice sa sobom u prtljazi, što dodatno komplicira situaciju.

U slučaju da ne uspijete sami riješiti problem, moguće je da će vam biti potrebna pomoć dezinsekcijske službe. Donosimo vodič koji će vam u nekoliko koraka pomoći kako se riješiti ovih nametnika. 

Photo by nine koepfer on Unsplash

Korak 1: Identificirajte sva zaražena područja

Ako sumnjate da imate stjenice, važno je pronaći ih što je prije moguće, prije nego što se njihov broj poveća. Rano otkrivanje infestacije olakšava i jeftinije je liječenje. No, manje infestacije može biti teže uočiti.

Možete sami tražiti stjenice ili angažirati stručnjaka za pregled. Neki inspektori koriste posebno obučene pse koji detektiraju miris stjenica. S obzirom na njihova mala i vitka tijela, stjenice se mogu skriti na vrlo sitnim mjestima, poput šavova madraca, kauča ili nabora zavjesa.

Pretražite sljedeća područja, uz pomoć baterijske svjetiljke: 

  • Uz rubove madraca i opruge
  • U pukotinama okvira kreveta i uzglavlja
  • U podnožju kreveta
  • Između jastuka na kauču
  • U spojevima namještaja
  • Unutar električnih utičnica
  • Ispod labave tapete
  • Ispod slika i plakata na zidovima
  • U šavu gdje se spajaju tapeta i strop

Stjenicu ćete prepoznati tako što je crvenkaste boje i duga je oko 5 mm. Stjenice se često mogu primijetiti po malim crnim točkicama koje ostaju od njihovog izmeta, kao i po krvavim tragovima na posteljini nakon što se hrane. Također, moguće je uočiti mala i blijedožuta jaja, ljuske jaja i žućkaste kožice koje mlade stjenice odbacuju. 

Ako pronađete stjenicu, stavite je u zatvorenu staklenku zajedno s 1 žličicom alkohola. Važno je napomenuti da druge vrste kukaca mogu izgledati slično stjenicama, stoga budite oprezni i potražite profesionalnu pomoć ako niste sigurni o kojoj se vrsti radi.

Korak 2: Izolirajte nametnika i temeljito sve očistite i operite 

Kada otkrijete prisutnost stjenica, ključno je poduzeti brze mjere kako biste ih kontrolirali i eventualno se riješili. Jedan od brzih i učinkovitih načina hvatanja stjenica je korištenje usisivača. Usisajte sve moguće skrovišne kutke, uključujući vaš krevet, komode, tepihe i elektroniku poput televizora. Sadržaj usisivača zatvorite u plastičnu vrećicu i odmah je bacite. Nakon toga, temeljito očistite unutrašnjost usisivača.

Photo by No Revisions on Unsplash

Posteljinu i oštećenu odjeću zatvorite u plastične vrećice dok ih ne možete oprati. Operite ih na najvišoj mogućoj temperaturi u perilici rublja i posušite u sušilici. Ako određene stvari nije moguće prati, stavite ih u sušilicu na najvišoj temperaturi tijekom 30 minuta.

Sve predmete koje nije moguće tretirati u perilici i sušilici treba staviti u plastične vrećice. Ostavite ih tamo nekoliko mjeseci, ako je moguće, kako biste osigurali da sve stjenice umru.

Ako ne možete očistiti određeni namještaj, preporučljivo je da ga bacite. Prvo ga uništite, a zatim na njega stavite sprej s natpisom “stjenice”, kako biste spriječili da ga netko drugi odnese kući. Ove mjere pomažu kontrolirati širenje stjenica i minimizirati njihovo širenje na druge dijelove doma.

Korak 3: Pripremite tretiranje prostora 

Prije nego što krenete s tretiranjem svog doma protiv stjenica, važno je obaviti nekoliko pripremnih koraka kako biste povećali šanse za uspjeh. Prvo, provjerite jesu li sve vaše posteljine, tepisi, zavjese, odjeća i drugi predmeti koji bi mogle biti skrovišta stjenica, očišćeni ili izbačeni iz doma, kako je opisano u koraku 2.

Nakon toga, riješite se potencijalnih skrovišta stjenica:

  1. Pregledajte područje: Pokupite knjige, časopise, odjeću i sve druge predmete koji leže na podu i ispod kreveta.
  2. Izbacite nepotrebno: Izbacite sve što nije nužno. Nemojte premiještati predmete iz zaraženih prostorija u čiste dijelove doma, jer time možete proširiti stjenice.
  3. Zatvorite otvorena područja: Zalijepite labave tapete, pukotine na namještaju i oko podnih ploča te otvorene električne utičnice kako bi stjenice bile ograničene u svojim skrovištima.
  4. Pomaknite krevet: Pomaknite krevet najmanje 15 centimetara od zida kako bi onemogućili stjenicama penjanje na krevet.

Ove pripreme pomažu stvoriti neprijateljsko okruženje za stjenice, čineći njihovu kontrolu i eliminaciju učinkovitijom.

Korak 4: Ubijte stjenice

Ako se suočavate s problemom stjenica, prvi korak može biti pokušaj uklanjanja ovih dosadnih buba bez upotrebe kemikalija. Stjenice je relativno lako eliminirati ekstremnim temperaturama, bilo visokom toplinom ili jakom hladnoćom.

Evo nekoliko metoda liječenja stjenica bez kemikalija:

  1. Pranje i sušenje: Operite posteljinu i odjeću u vrućoj vodi najmanje 30 minuta. Zatim ih stavite u sušilicu na najvišu temperaturu još 30 minuta.
  2. Kuhalo za paru: Koristite kuhalo za paru na madracima, kaučima i drugim mjestima gdje se stjenice skrivaju. Para može ubiti stjenice i njihova jaja.
  3. Zagrijavanje i zamrzavanje: Spakirajte zaražene predmete u crne vreće i ostavite ih vani na vrućem danu čija je temperatura 35°C, ili ih stavite u zatvoreni automobil. Kod nižih temperatura, ostavite zaražene predmete u zamrzivaču najmanje 4 dana. Ovo će ubiti stjenice koje su zarobljene unutar vreća.
  4. Navlake otporne na stjenice: Stavite navlake otporne na stjenice preko madraca i opruga. Zatvorite ove navlake do kraja. Ako stjenice ostaju unutar madraca ili opruga, ove navlake će ih zadržati unutra, gdje će na kraju uginuti. 

Nakon što očistite sve vidljive stjenice, važno je učiniti vaš prostor neprijateljskim za nove insekte. Ove mjere predostrožnosti, bez korištenja kemikalija, mogu pomoći u kontroli i eliminaciji stjenica. Ukoliko se problem i dalje nastavi, možda ćete morati razmotriti upotrebu insekticida.

Korak 5: Spriječite daljnju štetu 

Nakon što provedete tretmane, redovito provjeravajte zaražena područja svakih 7 dana kako biste pratile znakove aktivnosti. Za lakše praćenje preživjelih stjenica, postavite senzore za stjenice ispod nogu kreveta. Ovi uređaji će uhvatiti stjenice prije nego što imaju priliku popeti se natrag na vaš krevet. Važno je nastaviti pratiti aktivnost stjenica tijekom cijele godine, jer su ove bube izdržljive i mogu se vratiti čak i nakon što mislite da ste ih eliminirali.

Photo by No Revisions on Unsplash

Stjenice su otporne, stoga je moguće da ćete morati isprobati više različitih metoda kako biste potpuno kontrolirali infestaciju. Ako se problem nastavi ili se ponovno pojavi, preporučljivo je pozvati profesionalnog izvršitelja kako bi se u potpunosti riješili ovog problema.

Korak 6: Obratite se profesionalcima 

Ako sami ne možete uspješno eliminirati stjenice, vrijeme je da pozovete profesionalce. Tvrtke za kontrolu štetočina koriste specifične kemikalije i tretmane koje obično nisu dostupni običnim osobama. Oni posjeduju insekticide koji ubijaju stjenice pri kontaktu i dugoročno ostaju aktivni unutar namještaja i pukotina kako bi osigurali potpun nestanak stjenica.

Osim toga, tvrtke za kontrolu štetočina mogu primijeniti toplinsku obradu čitavih prostorija. Koriste posebnu opremu koja zagrijava prostoriju na temperaturu između 62°C – dovoljno visoku da ubije stjenice.

Prije dolaska profesionalaca, bit će vam dano detaljno uputstvo o tome kako pripremiti svoj dom za tretman. Važno je pažljivo slijediti njihova uputstva kako biste imali najbolje šanse za potpuno uklanjanje buba. Profesionalni tretmani obično zahtijevaju dva do tri posjeta kako bi počeli djelovati. Nakon svakog tretmana, možda ćete morati napustiti tretirane prostorije nekoliko sati dok se insekticidi potpuno osuše.

Korak 7: Održavanje prostora 

Nakon što uspješno riješite problem stjenica, ključno je poduzeti preventivne mjere kako biste spriječili njihov povratak. Održavajte svoj dom čistim i urednim, izbjegavajte nagomilavanje predmeta na podu te redovito čistite tepihe, namještaj, zavjese i posteljinu. Pokrijte madrac i oprugu specijalnom navlakom otpornom na stjenice kako biste ih spriječili da se skrivaju unutar njih. Zatvorite sve pukotine i otvore u zidovima, podu i električnim utičnicama kako biste otežali stjenicama pronalaženje skrovišta. Također, budite oprezni prilikom putovanja – pregledajte hotelske sobe na znakove stjenica te izbjegavajte sobe koje izgledaju sumnjivo. Važno je provjeravati i održavati ove mjere opreza kako biste osigurali da stjenice ostanu izvan vašeg doma i osigurali miran i ugodan životni prostor.
 

Naslovna fotografija: Priscilla Du Preez 🇨🇦 on Unsplash

Pročitajte još...

Povezano

Ostavite komentar

Molimo upišite komentar
Molimo upišite vaše ime