Petak, 22 ožujka, 2024

Što nas Mjesec može naučiti i kako utječe na naš menstrualni ciklus?

Već godinama postoji ideja kako mjesečeve mijene utječu direktno na mensturalni ciklus, spavanje i raspoloženje. Okrenemo li se prirodi, točnije Mjesecu i njegovim fazama, mogu nam pomoći da se ponovno povežemo s ritmom našeg tijela

Prije nego što smo imali aplikacije i liječnike, mjesec je predstavljao prirodni podsjetnik na oseke i tijekove našeg menstrualnog ciklusa. Čak i danas, uz svu suvremenu tehnologiju možemo se okrenuti prirodi, točnije Mjesecu i njegovim fazama, koji nam mogu pomoći da se ponovno povežemo s ritmom našeg tijela.



Umjesto da na svoja razdoblja gledamo kao na frustraciju, možemo se vratiti korijenu ovog lijepog, prirodnog iskustva i pažljivije te promišljenije ispitati svoje tijelo.

Promjene raspoloženja, shvaćanja svijeta, prihvaćanja okoline…

U nekim istočnjačkim vjerovanjima Mjesec se smatra ženskim, a Sunce muškim.
“I same smo svjesne da tijekom mjesečnog ciklusa ili mensturalnog ciklusa, izmijenimo i do nekoliko promjena raspoloženja, načina shvaćanja svijeta, ali i prihvaćanja okoline – prolazeći kroz psihičku i fizičku transformaciju. Već godinama postoji ideja kako mjesečeve mijene utječu direktno na mensturalni ciklus, spavanje i raspoloženje. Zadnje dostupne studije, govore kako ljudima treba prosječno 5 minuta dulje kako bi zaspali, odnosno kako u noćima punog mjeseca spavaju i po 20 minuta manje. Osim toga, ljudi se bude umorniji jer su kraće vrijeme bili u fazi dubokog sna”, objašnjava dr. med Matea Hrboka Zekić.

Kako se menstruacija može uskladiti s Mjesečevim fazama

“Mjesecu treba 28 dana kako bi napravio puni krug oko Zemlje, a isto toliko traje i zdravi, menstrualni ciklus. Druga pak istraživanja pokazala su kako postoji povezanost između menstrualnog ciklusa kod žene i mjesečevog ciklusa. U istraživanju je bilo uključeno 826 žena s urednim menstrualnim ciklusom, između 16 i 25 godine života. Kod 30% mjesečnica se javila oko mladog mjeseca (koji se pojavljuje svakih prosječno 29 dana). Teoretski bi to značilo kako naše tijelo teži tome da se menstrualni i mjesečev ciklus poistovjete i u tom smislu imena njihovih faza su zapravo sinonimi. Međutim, u stvarnosti, tek maleni broj žena ima stvarno tako pravilne cikluse. Staro istraživanje iz 1990. pokazalo je kako žene koje spavaju s jarkom svijetlošću (bilo da se radi o TV ili lampi) imaju pomoć od te iste svijetlosti pri regulaciji menstrualnog ciklusa. Žene koje su imale ciklus koji traje više od 45 dana, uz pomoć obične žarulje od 100 vati uspjele su skratiti ciklus na 33 dana. Sve se ovo objašnjava s time da mjesečeva svjetlost ima utjecaj na određene tjelesne procese koji se odvijaju. Jedan od njih je i proizvodnja melatonina koji direktno djeluje na trajanje menstrualnog ritma”, otkriva nam dr. med Matea Hrboka Zekić.

Četiri primarne faze Mjeseca i 4 faze ciklusa

Mjesec ima četiri primarne faze: četvrt, pun mjesec, zadnja četvrt i mlađak. Ciklus bi onda također bio podijeljen u četiri faze: folikularnu, ovulacijsku, lutealnu i menstrualnu. Svaka faza može biti povezana s mjesečevom energijom; ipak, svačiji je ciklus drugačiji i možda se neće sinkronizirati točno kao u donjim fazama.
Ako je menstruacija posebno neredovita, razgovarajte sa svojim liječnikom o potencijalnim lijekovima za regulaciju ciklusa. Bez obzira jeste li sinkronizirani s Mjesecom ili ne, uvijek možete istražiti ove faze kao načine za meditaciju vlastitog procesa promjene tijekom svakog mjeseca.

ČETVRT MJESECA / FOLIKULARNA FAZA

U folikularnoj fazi, hipofiza mozga oslobađa hormon koji stimulira folikul, a koji drži nezrelo jaje. Za vrijeme rastućeg mjeseca, mjesec se također priprema za svoju sljedeću fazu, baš kao i tijelo tijekom folikularne faze.
Ova mjesečeva faza nudi nam vrijeme da zaronimo dublje u potragu i širenje unutar prijateljstava i posla. Koristite ovaj prostor za strateško razmišljanje i posredovanje u ciljevima.

PUN MJESEC / OVULATORNA FAZA

Ova se faza smatra drugom polovicom ciklusa i događa se oko 13-15 dana prije početka sljedećeg razdoblja. Iz jajnika se jajašce oslobađa u jajovod. Razine progesterona prolaze kroz fluktuacije dok razina estrogena raste.
Povijesno gledano, i u nekim drevnim kulturama, kada je žena imala mjesečnicu na puni mjesec, smatrali su je iscjeliteljicom. Kad je u fazi ovulacije, puni mjesec nudi pojačanu energiju upozorenja. Iskoristite ovo vrijeme da oslobodite ono što vam smeta u životu.

ZADNJA ČETVRT / LUTEALNA FAZA

U lutealnoj fazi testosteron, progesteron i estrogen su na vrhuncu. Zajedno rade na obnovi sluznice maternice. Estrogen zadebljava sluznicu maternice, a progesteron održava sluznicu maternice na mjestu.
Kako se mjesec udaljava i ulazi u fazu tame, naša bi tijela mogla početi osjećati tu energiju. Pogotovo za one koji imaju menstruaciju na mladom mjesecu, tijelo se priprema za odmor. Koristite ovo vrijeme za rad na sebi. Uključite umirujuće rituale u svoj raspored, poput kupki, drijemanja i nježnog istezanja kako biste produbili emocionalnu i mentalnu energiju.

MLAĐAK / MENSTRUALNA FAZA

Menstrualna faza započinje prvog dana ciklusa. U ovoj fazi tijelo odbacuje sluznicu maternice. Naravno, svatko drugačije doživljava svoj tok. Ključno je poštovati tijelo i dati mu odmor tijekom ove intenzivne faze. 
Mladi mjesec pomaže smirivanju tijela i uma. Savršeno je vrijeme za pronalazak odmora. Također je prekrasno vrijeme za šetnje i rad na oslobađanju od negativnih navika razmišljanja. Može biti pospan, gotovo sanjiv osjećaj povezanosti s mladim mjesecom. Ako vam menstruacija padne na mladi mjesec, pronađite mir i počastite svoje tijelo usporavanjem.

Nije potrebno pratiti Mjesečeve mijene kako bi primijetile da se nešto događa u nama. Sve u našim životima teži ponavljanju, sve se vrti i čini jedan savršen Curriculum vitae”, zaključuje dr. med Matea Hrboka Zekić.

Pročitajte još...

Povezano

Ostavite komentar

Molimo upišite komentar
Molimo upišite vaše ime