Srijeda, 8 siječnja, 2025

Kako se osigurati prije potresa, ali i zaštititi sebe i svoje tijekom i nakon njega

Nažalost, opasnost ne završava s prestankom potresa, jer nikada ne znamo hoće li uslijediti još jedan. Zato dobro proučite upute koje je Civilna zaštita objavila na svojim stranicama - s detaljnim pravilima ponašanja za vrijeme i nakon potresa

Prirodne katastrofe u jednom trenutku mogu uništiti gradove, čemu smo svjedočili upravo prije dvije godine kada je razorni potres pogodio Petrinju, Sisak, Glinu i okolna mjesta te brojne ljude ostavio bez njihovih domova.



Nažalost prirodne katastofe ne može zaustaviti, ali možemo naučiti kako se ponašati kada dođe do njih. U ovako stresnim situacijama teško je ostati smiren, ali to vam u prvom redu, može spasiti život.

Prije potresa

Postoji nekoliko stvari koje možemo napraviti prije potresa, ono osnovna i najvažnije je naučiti kako se ponašati u slučaju da do njega dođe. Uvijek kod kuće imajte spremnu torbu s potrepštinama poput vode, hrane (nekvarljiva), lijekova i pribora prve pomoći, kopija dokumenata i gotovine, rezervne odjeće i obuće.

Pripremite i ručnu svjetiljku s rezervnim baterijama i rezervnu bateriju za mobitel, a dobro vam može doći i zviždaljka. Naučite osnove pružanja prve pomoći i evakuacije, te uvijek imate aparat za gašenje požara u blizini. Važno je da znate gdje vam se nalazi glavna sklopka za struju i glavni ventili za plin i vodu. Dogovorite sa svojom obitelji plan ponašanja u ovakvim situacijama, bilo da ste u tom trenutku zajedno ili odvojeni. Sve teške predmete učvrstite u zid, a svo staklo stavite u komode koje su pričvršćene. Preporuča se i uplaćivanje police osiguranja za slučaj katastrofa.

Za vrijeme potresa

Znamo da je u neočekivanim i iznenadnim situacijama teško ostati smiren i pribran, ali to je najbolje što možete. Ako se u trenutku potresa nađete vani odmaknite se od stabala, zgrada i uličnih rasvjeta. Ukoliko se nađete u stanu za vrijeme potresa, a živite u prizemlju izađite iz stana. Ovo nije preporučljivo za one koji žive na višim katovima. Zbog mogućnosti urušavanja ne koristite stubište ni dizalo, a nemojte ni skakati kroz prozor. Sklonite se ispod nosivih zidova ili masivnog namještaja i glavu pokrijte rukama. Izbjegavajte stajanje kraj prozora i ispod lustera, kraj pregradnih zidova, kamina ili visokog komada namještaja.

Ako se za vrijeme potresa nađete u automobilu pokušajte se udaljiti od zgrada i stabala, ugasite motor i ostanite u autu. U slučaju da ste zatrpani u svom domu ne koristite ništa što bi moglo dovesti do požara (šibice, upaljač), pokušajte lupati s posuđem, cijevima, svjetlosnim baterijama ili zviždite zviždaljkom. Izbjegavajte vikanje jer tako unosite prašinu u dišni sustav. Pripazite i na svoje ljubimce, te ih uzmite sa sobom.

Nakon potresa

Ostanite mirni i pribrani, provjerite jeste li ozlijeđeni i ako možete pružite si prvu pomoć. Dok čekate dolazak hitne pomoći, ako znate ispravan način, pomozite onima koji se nalaze oko vas. Ne pokušavajte podizati teško ozljeđene osobe, ali ukoliko je to nužno obavezno im mobilizirajte vrat, leđa i ozljeđene udove.

Ukoliko niste sa svojom obitelji nađite se na dogovorenoj lokaciji. Ne koristite dizala, a ako osjetite miris plina otvorite sve prozore i pokušavajte uključiti struju i električne uređaje, uključivanje plina prepustite stručnim osobama. Požar ugasite sami ako je ikako moguće. Telefone koristite samo u hitnim situacijama zbog opterećenja i napravite mjesta na cesti za vozila hitnih službi. Spasioci neće svima biti u mogućnosti pružiti prvu pomoć, a ako ste jedan od članova tima obavezno slušajte uputstva nadređenih osoba. Pratite situaciju putem vijesti, ali ne sudjelujte u širenju lažnih informacija. Ako imate bilo kakvih problema uvijek možete nazvati 112 ili im poslati SMS poruku i objasniti situaciju.

Nažalost, opasnost ne završava s prestankom potresa, jer nikada ne znamo hoće li uslijediti još jedan. Civilna zaštita je na svojim stranicama objavila brošuru s detaljnim pravilima ponašanja za vrijeme potresa, a mi vam je donosimo ovdje: https://civilna-zastita.gov.hr/UserDocsImages/CIVILNA%20ZA%C5%A0TITA/PDF_ZA%20WEB/SafeQuake%20BROSURA_strana10.pdf

 

Pročitajte još...

Povezano

Ostavite komentar

Molimo upišite komentar
Molimo upišite vaše ime