Abigail Disney, unuka Roya O. Disneyja, suosnivača The Walt Disney Company nije baš pitala pitanje iz naslova, nego je zapravo izjavila: “Svaki milijarder koji ne može živjeti s 999 milijuna dolara je pomalo sociopat”. Ali to je zapravo to.
Abigail je dakle unuka Roya O. Disneyja, suosnivača carstva koje je izmislilo princa na bijelom konju i pretvorilo maštu u korporativni model. Ona zna o čemu govori, jer je sama bila bačena u bajku. Pritom je poznata i po otvorenoj kritici ekstremnog bogatstva i nejednakosti. Kao članica grupe Patriotic Millionaires, Abigail zagovara veće oporezivanje bogatih kako bi se smanjila nejednakost i ojačale demokratske institucije. Filnatropica je, vodi zakladu Daphne Foundation od 1991. godine, pomaže u borbi protiv siromaštva u New Yorku.
Kao producentica i redateljica, poznata je po dokumentarcima koji se bave društvenim pitanjima, uključujući “Pray the Devil Back to Hell” i “The Armor of Light”, za koji je osvojila Emmyja. Procjenjuje se da je njezino osobno bogatstvo oko 120 milijuna dolara, nakon što je tijekom tri desetljeća donirala približno 70 milijuna dolara u dobrotvorne svrhe.
View this post on Instagram
Javna kritika vlastite klase
Samokritičnost, barem djelomična je također jedna od karaketristika kojima se u medijima opisuje njezin lik i djelo. Tako je, primjerice, prije redovito koristila privatne zrakoplove za putovanja, tipa jednom je sama letjela od Kalifornije u New York. Hard life. Nakon što je shvatila koliko to šteti okolišu, prestala je. I to nije sve, postala je i aktivistica u u borbi protiv klimatskih promjena, čak je jednom sudjelovala u blokiranju ulaza na aerodrome za privatne avione. (theguardian.com) U svakom slučaju, Abigail je spremna javno kritizirati vlastitu klasu i u nekim temama otvoreno reći – car je gol, nema smisla, previše štetimo drugima. Ili barem stvoriti takav dojam, dok govori o pohlepi jako bogatih ljudi.
Jer živimo u dobu kada se pohlema normalizira – njezin je primjer svijet bogatih. I nije tu tema bogatstvo, nego stav pojedinca prema bogatstvu kao nečemu što nema granice te kao takvo služi za hranjenje pohlepe. Tema je i da je to povezano s činjenicom da je danas materijalno bogatstvo i utjecaj najažniji Bog kojem se mnogi klanjaju, stoga ta nezasitnost i pohlepa postaju i pokazatelj opsesije, kontrole, moći, vjerojatno i neosjetljivosti prema drugima.
View this post on Instagram
Rođena sa zlatnom žlicom
“Više, jače, bolje – momentum” pokreće mnoge, osobito one među najbogatijima. I sa sobom nosi besmisao kao sjenku. Stoga ovo nije priča o Abigail Disney – ali ona ju je ipak pokrenula, ili barem usmjerila pažnju prema njoj. Abigail Disney nije protiv bogatstva – ona je protiv besmisla. A besmisao je najopasniji neprijatelj svakog sustava. Takva osoba ne prijeti rušenjem poretka, nego postavlja pitanje: zašto?
E sad, kada takvo pitanje postavi osoba koja je ”rođena sa zlatnom žlicom”, možda na prvi pogled izgleda besmisleno. Jer, istina je kako govori iz udobnosti vlastite vile i kako ne zna što znači birati između režija i ručka. No jednako je istina i to da neke stvari ima hrabrosti izgovoriti javno i sama pokrenuti perspektive gledanja na ljude koji su poput nje.
U takvom okruženju u kojem vlada logika “više za mene” i gdje je tišina često znak pripadnosti eliti, odricanje od privilegije – makar simbolično – nije beznačajno. Možda neće promijeniti svijet. Ali može izazvati neugodna pitanja. A u svijetu koji se boji tih pitanja, to je već sasvim dovoljno.
Naslovna fotografije: screenshot youtube