Godina na izmaku jedna je od najizazovnijih u modernoj povijesti čovječanstva zbog ugroze koronavirusom. Uz pretrpljeni strah, neizvjesnost, ekonomsku krizu i strah od budućnosti, svih nas je – taman kada smo se ponadali da smo se riješili svih nedaća u 2020. snažno prodrmao razorni potres u Petrinji, Sisku, Glini i okolnim mjestima.
Uz fotografije razorenih kuća i spašavanja ljudi, ne postoji osoba koju nije dotaknula i izazvala suze na oči slika izgubljenih ljubimaca koji preplašeno hodaju ulicama i fotografije pasa koji vjerno čuvaju ognjišta svojih domava – potpuno razrušena i ona koja su nažalost u potresu izgubila svoje vlasnike.
Povijesna odluka o zabrani pirotehnike u sjeni potresa
Udruga Prijatelji životinja i sama iza sebe ima jako tešku godinu – jer pandemija nije pogodila samo ljude, nego i životinje. Mnoge od njih su zbog ekonomske krize završile na ulice, a skloništa za zaštitu životinja ionako godinama muku muče da dobiju donacije pomoći. Potres ih je dodatno sve mobilizirao u pomaganju svim napuštenim životinjama s razorenog područja. I zasjenio jednu odluku koju bi u normalnim okolnostima svi slavili – zabranu pirotehnike od 2. siječnja ove godine.
“Ova godina zaista je teška svima, pa i nama, no nismo se dali deprimirati, već smo pronašli način da funkcioniramo i da na kraju dođemo do uspjeha. Jedan od njih je i zabrana petardi za što smo se zalagali osam godina. To je povijesni trenutak i ova zakonska odredba utjecat će pozitivno na sve građane Hrvatske, kao i na sve životinje koje žive u Hrvatskoj. Puno nam je značila sva podrška koju smo dobivali ovih godina i zato ovaj uspjeh dijelimo sa svim našim podupirateljima. Pohvaljujemo nadležno ministarstvo što je napokon donijelo konkretan potez za veću sigurnost građana i životinja, kao i saborske zastupnike koji su jednoglasno dali glas za ovu važnu izmjenu”, objašnjava Luka Oman, predsjednik Udruge prijatelji životinja.
View this post on Instagram
Ipak, Sabor nije u potpunosti prihvatio sve njihove zahtjeve. Naime, treba naglasiti da je ne tako davno u Hrvatskoj sva pirotehnika, dakle i petarde i ostale pirotehničke naprave, bila zabranjena tijekom cijele godine te da se zbog utjecaja profitnih skupina zakonska regulativa promijenila na štetu građana.
Prava životinja vs. interesi uvoznika petardi
“Naš cilj je da se logične zakonske odredbe vrate kakve su bile i da sva pirotehnika bude zabranjena osim one kojom rukuju stručne osobe. Naš vrlo razuman prijedlog bio je i da se, osim zabrane petardi i redenika, regulira prodaja i uporaba ostale pirotehnike na način da prodaja bude dopuštena od 27. 12., a ne od 15. 12. jer u praksi čim počne prodaja, počne i pucnjava. Također, predlagali smo da uporaba bude dopuštena samo 31. 12. i 1. 1. kako je i u drugim državama i kako je logično s obzirom na to da se 27., 28., 29. i 30. 12. ništa ne slavi i nema razloga da te dane građani i životinje trpe stres i strah od bilo kojih pirotehničkih sredstava. Taj prijedlog nije prihvaćen, iako je bio podržan, a razlog tome je uvažavanje interesa uvoznika petardi. Ipak vjerujemo, a takve su i najave nadležnih, da će se to regulirati sljedećom zakonskom izmjenom tako da mi nastavljamo kampanju i u godinama koje su pred nama”, optimistično najavljuje Oman.
Otkriva nam kako je u skoro dvadeset godina rada Udruge bilo puno teškoća, truda, pa i uspjeha. Stoga je ova pobjeda za opće dobro samo jedna u nizu koju čine i zabrana uzgoja životinja za krzno, zabrana cirkusa s divljim životinjama, zabrana ubijanja napuštenih životinja, uvrštenje ubijanja životinja u Kazneni zakon, zabrana ubijanja pasa od strane lovaca i mnoge druge vezane za zakonske izmjene i one koje to nisu, kao npr. održavanje ZeGeVege festivala, uspješnog i važnog za razvoj održivog življenja i veganstva.
Izazovi pandemijske godine nažalost nisu mimoišli nikoga, pa tako ni Udrugu Prijatelji životinja i brojna hrvatska skloništa za životinje.
Loša situacija u mnogim hrvatskih azilima za životinje
“Svakako je mnogima, pa tako i nama, pandemija uzrokovala dodatne teškoće koje kao neprofitna udruga imamo i kada je sve u redu. Teško je prikupiti dovoljno sredstava za rad i svjesni smo da moramo biti jako snalažljivi i požrtvovni da bismo mogli uspjeti, kao i da kada bismo imali više financijskih mogućnosti, mogli bismo napraviti i znatno više s obzirom na naše ciljeve i planove. Voljeli bismo ipak da nas pandemija sve potakne na solidarnost i podršku radu za opće dobro, kao i da nam osvijesti izravnu povezanost našeg lošeg odnosa prema životinjama, što je vidljivo i u pojavi ovakvih i sličnih bolesti i u nemogućnosti održivosti na ovome planetu. Suosjećajan i veganski način života zaista može pridonijeti ne samo pozitivnom razvoju društva već i omogućiti opstanak kako nama tako i drugim životinjskim vrstama”, priča nam Oman.
Sve je to, nažalost, uvelike utjecalo i na situaciju s napuštenim životinjama i njihovim udomljavanjem, ali isto tako i na samu provedbu Zakona o zaštiti životinja od strane lokalnih zajednica.
“Mnoge su iskoristile ovu situaciju da ne izvršavaju svoje zakonske obaveze ili su opravdano bili spriječene da nastave npr. obilazak kućanstava kako bi provjerili jesu li svi psi označeni mikročipom. U svakom slučaju, sada je zaista potrebna pomoć napuštenim životinjama, i to na način da promoviramo udomljavanje umjesto kupnje, da se životinje ne kupuju jer nisu i ne bi trebale biti artikli i dio nemilosrdnog uzgoja, već da građani posjećuju i isprazne skloništa kako bi se udomile predivne i zdrave životinje koje čekaju svoj novi dom. Važna je također kastracija životinja jer upravo neželjene životinje ili umiru na cesti ili postaju napuštene. Stoga je odgovorna skrb, kao i kažnjavanje neodgovornih, ključno da se situacija popravi i pomogne životinjama”, ističe Oman.
Puno je bure u javnosti izazvao nedavni skandal oko držanja životinja u neprikladnim uvjetima u najvećem hrvatskom skloništu u Dumovcu, a upravo Udruga prijatelji životinja godinama i upozorava na neprikladne uvjete u kojima mnogi od njih posluju.
Najveći problem kontrola rada skloništa
“Smatramo da je situacija loša što se tiče transparentnog rada mnogih skloništa u Hrvatskoj, a još više u kontroli rada tih skloništa kako od strane lokalnih zajednica tako i nadležnih institucija. Životinje u skloništima su u nevolji jer smo ih mi doveli u takvu situaciju i najmanje što se treba učiniti je osigurati im dobre uvjete i pravilnu skrb. Neka skloništa nemaju ni radno vrijeme ni pristup volonterima. Ove godine napisali smo nekoliko prijava i apela, a dali smo i konkretne prijedloge što treba i kako popraviti te se oni nalaze na www.prijatelji-zivotinja.hr. Jako je važno i da ljudi idu u skloništa kao posjetitelji ili kao volonteri, da su prisutni, da tako ujedno i nadziru situaciju, prošeću pse i pomognu im pronaći udomitelje”, savjetuje predsjednik Udruge Prijatelji životinja.
Ne želimo niti razmišljati kako bi bilo da Udruga i njezini članovi nisu bili uporni s kampanjama poput ‘Obitelj na more, a pas na ulicu?!’ i mnogima drugima s obzirom na to da se kada su počeli, nije niti javno govorilo o problemu napuštanja životinja, a kamoli da se nešto krenulo mijenjati.
“Sad je situacija znatno bolja, mijenja se svijest, ali i mnoge zakonske obaveze uspjeli smo staviti na višu razinu. Ipak, problema je još puno i svjesni smo da moramo nastaviti s našim kampanjama kako bismo utjecali na porast svijesti o odgovornoj skrbi za životinje i općenito o važnosti zaštite i prava životinja za cijelu zajednicu”, objašnjava naš sugovornik.
Često se u medijima provlači teza kako ‘Hrvatska ima jedan od najboljih zakona o zaštiti prava životinja u Europi, ali se oni ne provode u praksi’!
“Zakon o zaštiti životinja ima dobre i pohvalne odredbe, no i puno stvari koje treba unaprijediti ne samo što se tiče zaštite kućnih životinja već i vezano za druge životinje. Primjerice, u Hrvatskoj nema gotovo nikakve regulacije o trgovini životinjama i njihovu držanju o čemu se govori samo kada u javnost dospiju slučajevi poput odbjeglih pitona ili primjerice oštećenih domova u potresu u kojima netko drži zmije otrovnice. No najveći problem je provedba zakona i na tome treba još više raditi. Hrvatska nema inspekciju za zaštitu životinja, dok veterinarska inspekcija nema volje ni kapaciteta za konkretnu reformu, i to se odražava na cjelokupnu situaciju. Kada govorimo o životinjama koje su skrivene od javnosti, situacija je još gora, zapravo stravična, primjerice, životinje u transportu koje se prevoze kamionima preko cijele Hrvatske da bi bile utovarene na brodove koji ih voze na ritualno klanje u azijske zemlje. Zato uvijek naglašavamo da je bitan osobni aktivizam i potičemo ljude da vjeruju kako mogu puno pomoći kao pojedinci, da mijenjajući sebe mijenjaju svijet odbacivši iz svojeg života okrutnost prema životinjama i njihovo iskorištavanje te prigrlivši i podržavajući suosjećajan način života i vegansku prehranu”, kaže Oman.
View this post on Instagram
Na početku nove godine svi se nadaju kako će ona biti puno bolja od 2020. Pandemiji usprkos članovi Udruge Prijatelji životinja ne staju s radom i planovima:
“Svakako imamo planove za iduću godinu, neovisno o situaciji ili, točnije, unatoč situaciji. Želimo i trebamo nastaviti dalje, neke stvari ćemo prilagoditi, no ne planiramo odustati. Stoga nam je podrška više nego potrebna i vjerujemo da ćemo ju svojim daljnjim zalaganjem svima i opravdati. Mnogo je načina kako nam se svi zainteresirani mogu pridružiti ili pomoći prema svojoj želji i mogućnostima. Za početak, pozivamo sve da posjete našu web-stranicu, upoznaju se s našim radom i planovima i, još važnije, sagledaju situaciju u kojoj se životinje nalaze i zašto je bitno, i zbog nas i naše dobrobiti, da se za njih svi zajedno borimo. Naša stranica www.veganopolis.net nudi popularni Vege izazav koji je odličan upravo za početak nove godine. Zato, želeći svima puno bolju sljedeću godinu, pozivamo sve da za svoju novogodišnju odluku odaberu bolji odnos prema životinjama, što će se odraziti, uvjereni smo, i na osjećaj vlastitog zadovoljstva i sreće.”