Ponedjeljak, 25 ožujka, 2024

100% uspješni: Psi postaju najprecizniji ‘detektori’ koronavirusa

Kako miriše pandemija? Kada bi psi mogli govoriti, sve bi nam otkrili. Trenutno se u nekoliko zemalja u svijetu izvode obuke pasa koji uspješno otkrivaju zarazu virusom Covid 19 i prije nego osoba razvije simptome

Međunarodni stručni tim, na čelu s Dominique Grandjean s Francuske nacionalne veterinarske škole u Alfortu, još od mjeseca ožujka uvježbava pse da detektiraju tragove novog koronavirusa (SARS-CoV-2). Psi se obučavaju uz pomoć uzoraka znoja zaraženih osoba, a većina njih otkriva pozitivne nalaze u čak 100 posto slučajeva.



Trenutno se takve obuke provode u Ujedinjenim Arapskim Emiratima (UAE), Čileu, Argentini, Brazilu, Belgiji i Australiji. U UAE-u obučeni psi već pomažu u kontrolama na aerodromima a pitanje je vremena kada će i druge zemlje pomoć potražiti u preslatkim njuškama za koje je znanstveno dokazano kako u prosjeku imaju čak 220 milijuna receptora za miris!

Hlapljivi organski spojevi (VOC) izloženi u uzorcima znoja složena su mješavina, a pretpostavlja se kako su psi u stanju otkriti određeni profil, a ne pojedinačne spojeve. Inače, za testiranje se upotrebljava znoj jer se ne smatra prijenosnikom koronavirusa. A to znači i manje rizika prilikom rukovanja uzorcima.

Najčešća pasmina u testiranjima

U Australiji, primjerice, testiranja se provode s posebno obučenim psima, a najčešće je to njemački ovčar koji slovi i kao jedna od najinteligentnijih pasmina pasa na svijetu.  Inače, za obuku pasa u otkrivanju koronavirusa potrebno je otprilike 6-8 tjedana obuke za pse koji su već obučavani u otkrivanju drugih mirisa, odnosno 3-6 mjeseci za psa koji nikad nije biti obučavan.

Mogu li psi širiti koronavirus?

Brojne eksperimentalne studije potvrdile su kako ljubimci, odnosno psi ne mogu replicirati virus (unutar svog tijela) pa tako i ne mogu biti izvor zaraze! No, kako bi se eliminirao i najmanji rizik od zaraze, ova testiranja ne dopuštaju psima direktan fizički kontakt sa znojem. Isto tako, svi psi koji sudjeluju u ovakvim obukama redovito se kontroliraju preko brisa nosa, rektalnim testovima i krvnim pretragama zbog utvrđivanja protutijela. Do sada nijedan pas nije bio pozitivan.

Važnost pasa ‘detektora’ koronavirusa

Sada i u budućnosti iznimno je važno identificirati slučajeve u kojima psi mogu otkriti lažne pozitivne rezultate (signaliziranje uzorka je pozitivno dok je u stvarnosti negativno) ili lažne negacije (signaliziranje uzorka je negativno a ustvari je pozitivno). Osim toga, zamislite koliku bi prekretnicu u detektiranju i liječenju ovog kobnog virusa imala činjenica da se otkriju hlapljivi sastojci specifični za infekciju? Pandemija koronavirusa najveći je izazov u ljudskoj povijesti, a otkrivanje asimptomatskih osoba zaraženih virusom Covid 19 bila bi ključna promjena koja bi mogla spasiti svijet!

Pročitajte još...

Povezano

Ostavite komentar

Molimo upišite komentar
Molimo upišite vaše ime