Influenceri su se u Norveškoj našli u potpuno nezavidnoj situaciji. Naime, norveške zakonodavne vlasti usvojile su nove propise koje od utjecajnih osoba i oglašivača zahtijevaju da retuširane fotografije jasno naznače, a sve zbog pokušaja borbe protiv nerealnih standarda ljepote.
Novi propisi doneseni su kao dopuna nacionalnog Zakona o marketingu, a norveški kralj će odlučiti kada će stupiti na snagu.
Standardizirana naljepnica za svaku retuširanu objavu
Prema nedavno donesenim pravilima za objavljivanje na društvenim mrežama, potrebno je koristiti standardiziranu naljepnicu koju je osmislilo norveško Ministarstvo za djecu i obiteljska pitanja ako je retuširan oblik tijela, veličina tijela ili neki dio kože, čak i ako je filter korišten i prije snimanja fotografije. Primjeri manipulacija koje zahtijevaju označavanje uključuju povećane usne, suženi struk i naglašene mišiće. Nije jasno hoće li se to primjenjivati na prilagodbe osvjetljenja i slične dodatke koje je moguće napraviti na fotografiji.
Zakon se također odnosi na slike koje objavljuju utjecajne i poznate osobe ako su “primili bilo kakvu uplatu ili imaju drugu vrstu koristi” u vezi s objavom, uključujući platforme društvenih mreža Facebook, Instagram, Snapchat, TikTok i Twitter. Svi prekršaji kažnjavat će se, kako je najavljeno, velikim novčanim kaznama, a u ekstremnim slučajevima čak i zatvorom.
Nerealni standardi ljepote
Do ovoga je došlo zbog kontinuirane javne rasprave u Norveškoj oko “kroppspressa” (doslovno “tjelesnog pritiska”). U svom prijedlogu norveškom parlamentu, Ministarstvo za djecu i obitelj poziva se na studije koje su otkrile da je ono što naziva “tjelesni pritisak” ili standardi ljepote je sveprisutno i pridonosi niskom samopoštovanju kod mladih.
“Pritisak je prisutan na radnom mjestu, u javnom prostoru, u kući, u raznim medijima, itd. Pritisak standarda ljepote je uvijek prisutan, često neprimjeren i teško se boriti protiv njega. Zahtjev za označavanjem retuširane ili na drugi način izmanipulirane reklame jedna je od mjera protiv suzbijanja ovih osjećaja. Nadamo se da će ova mjera dati koristan i značajan doprinos suzbijanju negativnog utjecaja koji takvo oglašavanje ima, posebno na djecu i mlade”, piše Ministarstvo djece i obitelji u predloženim amandmanima upućenim norveškom parlamentu.
Ministarstvo je, međutim, priznalo da bi zahtjev moglo biti teško provesti jer nije uvijek lako utvrditi je li fotografija uređena. Također je primijetio da bi nenamjerna posljedica zakona mogla biti da influenceri osjećaju veći pritisak da se podvrgnu estetskoj operaciji “kako bi ispunili ideale ljepote.”
Ipak, prema norveškim dnevnim novinama Verdens Gang, brojni su influenceri u Norveškoj pozitivno prihvatili ove promjene. Neki čak tvrde da bi se trebao odnositi na sve fotografije koje su na neki način promijenjene.