Uz zaštitu od raka kože, cjelogodišnja upotreba kreme za sunčanje važan je preventivni korak kojim se mogu spriječiti razni kožni problemi koji se razvijaju s godinama i pogoršavaju zbog izlaganja UV zračenju. Hiperpigmentacija (tj. tamne mrlje, pjege), ožiljci i razvoj bora također mogu biti uzrokovani izlaganjem UV zrakama, što je još jedan razlog zašto je krema za sunčanje obavezan dio rutine za njegu kože – svaki dan.
Kako odabrati ispravnu formulu?
Kada je riječ o odabiru prave kreme može doći do raznih dilema. Jer, ako niste znali danas na tržištu postoje mineralne, kemijske ili pak hibridne formule za zaštitu kože od štetnih sunčevih zraka – pa vaša potraga za ‘idealnom zaštitom’ može potrajati. Godinama se odluka o odabiru određene vrste krema za sunčanje svodila na nekoliko izravnih prednosti i nedostataka. Ono što je utjecalo na tu odluku su: tekstura proizvoda, ton kože i osjetljivost kože.
Primjerice, ako imate tamniji ton kože, mineralni pripravci često mogu ostaviti bijeli trag, što kreme s kemijskim filtrom čini boljom opcijom. Za one s osjetljivim ili reaktivnim tipovima kože, mineralne kreme za zaštitu od sunca smatrale su se pravim izborom. Zabrinutost za zaštitu okoliša, također, utječe na naše odluke. Istraživanja pokazuju da kemikalije poput oksibenzona i oktinoksata, koje se koriste u velikoj većini krema za zaštitu od sunca uzrokuju izbjeljivanje koraljnih grebena, kao i zabrinutost zbog potencijalnog utjecaja mineralnih nanočestica na morski život.
Prednosti i nedostaci mineralnih krema za sunčanje
Tamara Obrvan, influencerica čiji Instagram profil Skincare akademija posjećuju brojni fanovi u potrazi za savjetima o njezi kože, objasnila nam je razlike između mineralnih krema, krema na bazi kemijskih filtera te hibrida:
1/ Mineralne kreme
Mineralne kreme za sunčanje su one na bazi cinkovog oksida i titanijevog dioksida. Iako se često reklamiraju kao prirodne, moramo imati na umu da sirovine prolaze dugačak proces prerade prije nego se dobije cinkov oksid i titanijev dioksid. Velika prednost mineralnih krema je odlična podnošljivost i na jako osjetljivim i reaktivnim kožama. S druge strane, nedostatak su masnije formulacije ovakvih krema, kao i česti bijeli trag koji ostavljaju na koži, čak i kad je riječ o kremama s nanočesticama titanijevog dioksida i cinkovog oksida.
Upravo zbog bijelog traga, mineralne kreme nisu dobar izbor za osobe tamnije puti, osim ako nije riječ o toniranoj mineralnoj kremi koja odgovara vašem tonu kože. Ovo nije tako jednostavno pronaći, jer tonirane mineralne kreme za sunčanje dolaze u puno manjem broju nijansi od, primjerice, tekućih pudera.
Pogledajte ovu objavu na Instagramu.
2/ Kreme s kemijskim filterom
S druge strane, kreme za sunčanje na bazi kemijskih filtera imaju veći potencijal izazvati iritaciju osjetljive i reaktivne kože. No, mogu biti formulirane u elegantnije teksture koje ostavljaju malo ili nimalo bijelog traga i upijaju se puno lakše od krema na bazi mineralnih filtera. Samo zato jer imaju veći potencijal izazvati reakciju, ne znači da će se to i dogoditi, te će često i osobe osjetljive kože, uz malo truda, moći pronaći kremu na bazi kemijskih filtera koja će im odgovarati. Ipak, ako imate kožni problem poput rozaceje ili dermatitisa, moguće je da će mineralne kreme biti bolji izbor za vas.
3/ Hibridne kreme
Naposljetku, imamo i hibride – kreme koje sadrže i mineralne i kemijske filtere. Manji udio mineralnih filtera omogućava elegantniju teksturu, manji bijeli trag i bolje upijanje nego li kod krema koje sadrže samo mineralne filtere. S druge strane, kemijski filteri pomažu postići visoki i široki stupanj zaštite, ali sa manjom šansom za iritacije. Naravno, koliko će ove tvrdnje vrijediti za svaku pojedinu hibrid kremu ovisi o namjeri s kojom je formulirana.
Najbolja je ona koju ćete redovito nanositi
Najbolja krema za sunčanja je ona koju ćete redovito nositi, bila ona na bazi mineralnih filtera, kemijskih filtera ili hibrid. Koju god kupovali, obratite pozornost da je prilagođena vašem tipu i potrebama kože te da ne sadrži sastojke na koje ste možda alergični.
Za topliji dio godine birajte kreme sa zaštitnim faktorom 30 ili većim, uz obavezan široki spektar zaštite. Ako ćete provoditi mnogo vremena vani, birajte zaštitni faktor 50+ (opet uz obavezan široki spektar), a ako tražite kremu za plažu obratite pozornost da ima oznaku vodootpornosti. Mineralna, kemijska ili hibrid – na kraju dana je najbitnije da vama odgovara.