Svi strastveni gastroljupci znaju da je proljeće u Hrvatskoj rezervirano za šparoge. Mi smo sretnici što šparoge rastu na našem podneblju, a kao nacija svi smo nekako postali ljubitelji gurmanskih delicija s tom delikatesom.
Mediteran je odavno prepoznao važnost ljekovitih šparoga – još u Rimskom Carstvu trgovci su odlazili brodovima na mjesta i prikupljali šparoge za vladare! Zato se ovo povrće još i naziva i “carsko povrće”!
Šparoge su namirnice koje u ožujku najavljuju proljeće. To je povrće ljekovitoh svojstva koje morate znati pripremiti kako vas na tanjuru ne bi dočekao gorak okus. Vitko mesnato povrće s odličnom nutritivnom vrijednosti, naime, zahtijeva vašu pažnju pri pripremi. Šparoge su bogate nutritijentima, a siromašne kalorijama i rade čuda za naše zdravlje. Bogate su kalijem, kalcijem, magnezijem i izvor su folata i vitamina C te vitamina B6. Reduciraju kolesterol, pomažu pri reguliranju dijabetesa te snižavaju krvni tlak. To je jedna od najsnažnijih antikancoregenih biljaga jer je prepuna antioksidansima.
Pogledajte ovu objavu na Instagramu.
Postoji više od 300 vrsta šparoga, ali samo dvadeset jestivih, a dijele se u zelene bijele i ljubičaste šparoge! Najčešće pripremate zelene šparoge koje mogu narasti do dvadeset centimetara u visinu, a bijele su puno skuplje jer se čuvaju od sunca kako ne bi postale zelene. Ljubičaste su najbolje svježe, one su ujedno i najrjeđe.
Šparoge su najčešće dodatak prefinim receptima u omletima, rižotima i tjesteninama. Postoji gomila recepata, kao i načina pripreme ove namirnice.
Pogledajte ovu objavu na Instagramu.
Recepti naših food blogerica
@burboniborovnice
Nataša Rajčević, naša omiljena vege food blogerica, obožava svoj recept za prefini kremasti rižoto sa šparogama.
Sastojci:
250 g narezane bukovače
200 grama zaleđenog graška
300 g šparoga
šalica ( cca. 250 g) arborio riže
sol
papar
povrtni temeljac
1 dl bijelog vina
puna žlica veganskog maslaca
puna žlica veganskog parmezana
100 g sjeckanog mladog luka
3 sjeckana češnja češnjaka
maslinovo ulje
Priprema:
Šparoge treba narezati na 3 dijela. Prvi dio koji se ne jede i koji biste inače bacili, ubacit ćemo u povrtni temeljac koji će se lagano kuhati dok se kuha i rižoto. Drugi dio, malo mekši dio šparoge trebate nasjeckati i ubaciti na polovici kuhanja, a zadnji, najmekši dio šparoge (odnosno, sami vrh) ubacit ćete kad je rižoto gotov.
Za početak, u širokoj posudi treba zagrijati maslinovo ulje i ubaciti bukovače. Trebate ih dinstati do karamelizacije, kako bi dobili intenzivniji okus. Kad su obavile svoje, dodajte nasjeckani mladi luk i češnjak i kratko dinstajte. U međuvremenu morate temeljac dovesti do vrenja, smanjiti vatru, ubaciti tvrdi dio šparoga i lagano kuhati cijelo vrijeme.
Gljivama i luku dodajte rižu i glazirajte je nekoliko minuta, neprestano miješajući. Kad je riža dovoljno staklasta, dodajte bijelo vino. Kad je vino isparilo, dodajete temeljac. Novu tekućinu dodajte tek kad prethodna gotovo ispari. Nakon 10 minuta dodajte srednji dio šparoge i grašak i nastavljajte po starome.
Nekoliko minuta prije kraja u rižoto dodajte žlicu maslaca i žlicu parmezana i energično ih umiješajte. Rižoto sklonite s vatre, dodajte vrhove šparoge i pustite da odmori 2,3 minute.
Po želji poslužite sa žlicom grčkog jogurta. Od začina Nataša koristi samo sol i papar. Ali možete staviti začine koji vama odgovaraju.
Pogledajte ovu objavu na Instagramu.
@janjolinka
Janja Benić nam je poslala sjajan recept za batat-pljukance sa šparogama i maslacem. Ovaj recept je odličan za sve one koji žele alternativu za tjesteninu. Janja je osmislila nešto između njoka i pljukanca s ljubičastim batatom, a u sve je dodala šparoge:
Priprema:
Za pljukance će vam trebati:
4 komada ljubičastog sitnijeg batata koji mora biti kuhan i oguljen.
2 žlice maslinovog ulja
malo soli
150 g vruće vode
300 g brašna
Batat trebate kuhati na pari zajedno s korom 15 minuta, zatim ga trebate oguliti i vilicom zgnječiti. Promiješajte sve ostale sastojke, a brašno postupno dodajte. Tijesto treba biti kompaktna kugla kad je gotovo. Režite male komadiće tijesta i valjajte između dlanova.
Kuhajte ih u posoljenoj uzavreloj vodi, nakon što se dignu na površinu vode neka se kuhaju još par minuta, ovisno o njihovoj veličini.
Za maslac sa začinskim biljem:
100g maslaca rastopljenog na sobnoj temperaturi
Sol i papar
1 žlica listića svježeg timijana
1 žlica sitno sjeckanih listića svježe kadulje
Izmiješajte sve sastojke s maslacem, stavite ga žlicom na prozirnu foliju, zarolajte i stavite u hladnjak da se stegne.
Za šparoge:
Blanširajte ih kratko u kipućoj vodi (samo 2-3 minute)
Na zagrijanu tavu ulijte malo maslinovog ulja i na to pocijeđene šparoge. Posolite ih i popaprite, miješajte i dodajte maslac sa začinskim biljem. Na kraju u šparoge dodajte kuhane pljukance i sve zajedno promiješajte. Servirajte s komadićem hladnog maslaca sa začinskim biljem i malo parmezana!
Pogledajte ovu objavu na Instagramu.