Udobnosti modernih domova svakako doprinosi puno soba u kojima se može kontrolirati temperatura. Zimi održavaju toplinu, ljeti čuvaju hladnoću, a pažljivo projektirani prozori štite od buke i ubojitih propuha. Ali postoji kvaka. Dom koji blokira vanjski svijet, unutra zatvara potencijalno štetne tvari – uključujući prašinu, prljavštinu i plijesan.
Iako mislite da će ovakve tvari biti uočljive i kako ćete ih lako očistiti, to nije uvijek slučaj. Svakodnevno kuhanje ili paljenje mirisnih svijeća ispušta mikroskopske fragmente. Hlapljivi organski spojevi također su razlog za zabrinutost – ispuštaju ih neki deterdženti za rublje, boje i određeni materijali na namještaju. S vremenom, ove tvari mogu prouzročiti iritacije na očima, koži i dišnim putevima.
Hlapljivi organski spojevi mogu prouzročiti veći rizik razvoja raka, što znači da je najpametnije u potpunosti ih izbaciti iz svog doma. Srećom, riješiti se tih opasnih elemenata lakše je nego što se čini ako se pridržavate malih pravila.
U nastavku donosimo 9 najboljih načina za osvježavanje zraka u kući.
1/ Otvorite prozore
Najlakše je poboljšati kvalitetu zraka unutra ako ga svaki dan pustite izvana. Ovo je naročito važno kada sušite rublje, tuširate se, kuhate ili čistite, a potrebno je i u kupaonicama i kuhinjama koje imaju ventilaciju.
2/ Prebacite se na pročišćivač zraka
Ako vam je izazovno pustiti zrak izvana, primjerice zbog sezonskih alergija, može biti vrijedno uložiti u osvježivač zraka. Ova naprava ugrađuje se u klimatizaciju i može uloviti 99% velikih čestica poput peludi i peruti na dnevnoj razini. Za ona kućanstva bez klimatizacije, samostojeći visokoučinkoviti pročišćivač zraka može biti vrlo efikasan unutar jedne sobe, ali ne i cijeloj kući. Postavite ga tamo gdje najviše boravite, na primjer dnevni boravak ili spavaća soba.
3/ Potražite prašinu
Dok se moderni domovi grade daleko ili visoko iznad prometnih ulica pa je prašinu u njima potrebno brisati jednom tjedno, prljavština se brže nakupi u starijim građevinama ili onima s lošom ventilacijom. Takvim kućama i stanovima potrebno je čišćenje prašine bar dvaput tjedno. Za drvene površine i antikvitete koristite krpu od mikrovlakana – i ne zaboravite daske na prozorima, prečke na tušu i police.
4/ Operite ručnike i otirače
Ručnike je potrebno osušiti nakon svake upotrebe jer u protivnom stvaraju plijesan. Ubacite ih u perilicu za rublje svaka tri dana, a otirače upola rjeđe. Izbjegavajte one s gumenom podlogom koji se ne mogu prati.
5/ Zgrabite krpu za pranje podova
Najefikasniji način za očistiti zrak je očistiti pod. Gravitacija vuče čestice na pod, a one se uz najmanji podražaj vraćaju u zrak. Metla može uhvatiti krupnije mrvice, a ako želite obustati one sitnije čestice koje nadražuju dišni sustav, jednom tjedno posegnite za krpom ili brisačem podova.
6/ Usisavaj osvetnički
Za čišćenje tepiha i presvlaka preporučuje se koristiti usisivač s HEPA filterom koji osigurava da 99,97% onog što ste usisali ne vrati u zrak. Najprije iskoristite nastavke za namještaj, a zatim se prebacite na usisavanje poda. Deblji tepisi skupljaju više prašine – i zahtijevaju više poteza usisivačem po istom mjestu. Tanji tepisi i goli podovi olakšavaju zadatak.
7/Operite posteljinu
Plahte zadržavaju stanice kože koje se ljušte dok spavate, kao i prašinu i grinje koje se time hrane. Ovi štetnici zatim stvaraju nusproizvode koji mogu biti okidač za alergije. Kako biste ih se riješili, perite plahte i jastučnice na najtoplijoj postavki. Držite se posteljine koja je periva u perilici rublja. Jastuke koje ne koristite držite u ormarima i ograničite dekorativne jastuke na minimum. Grinje najviše vole spavaće sobe i krevete jer su izrazito topli i vlažni. Ljeti se preporučuje korištenje odvlaživača zraka ili klima uređaja – hladni zrak sam po sebi isušuje.
8/Operite jastuke
Prašina i grinje vole se i uvlačiti. Srećom, možete ih uništiti u vlastitoj perilici za rublje. Za jedno pranje ubacite dva jastuka u perilicu kako bi ograničili opterećenje i dodajte tekući deterdžent. Kako biste ovaj zadatak obavljali samo dva puta godišnje, jastuke zaštitite omotom protiv grinja.
9/Skinite zavjese s prozora
Zavjese su veliki sakupljači prašine i prljavštine pa ih je potrebno često čistiti. Prilagodite tretiranje osobito za zavjese s različitim detaljima kao što su nabori. Oni se često smiju prati samo u kemijskoj čistionici, čak i ako su izrađeni od elastičnog materijala poput pamuka. Umjesto toga, možete ih usisati. Ako želite brže čistiti, držite se roleta, one s glatkim teksturama zadržavaju manje prašine. Mokrom krpom možete im vratiti prirodan sjaj – i ne morate dizati teret.