Obiteljska pozadina često ima značajan utjecaj na oblikovanje osobnosti i životni put pojedinca. U slučaju Ghislaine Maxwell, to nije iznimka. Rođena na Božić 1961. godine, tri dana nakon nesreće zbog koje je njezin brat Robert bio sedam godina u komi, Ghislaine je od samog početka bila uvučena u dramu i intrige koje će kasnije oblikovati njezinu sudbinu.
Djetinjstvo Ghislaine Maxwell obilježeno je materijalnim izobiljem, zahvaljujući njenom ocu, medijskom mogulu Robertu Maxwellu. Međutim, unatoč bogatstvu, odrastanje u obitelji Maxwell je bilo sve, samo ne idilično. Otac je bio poznat po svojim izljevima bijesa i nasilnim ispadima, što je stvorilo disfunkcionalno okruženje u kojem je Ghislaine odrastala. Dok su se njezini brat i sestra povlačili pred ocem ili katkad bunili, Ghislaine je odabrala taktiku udovoljavanja. Svjesno ili nesvjesno, tako je postala omiljena kći, razmažena i pažena. Naime, ljudi, pa i oni najgori, najviše padaju na ulizice, odnosno one koje im udovoljavaju.
Želja za zadovoljavanjem očekivanja
Ghislaine Maxwell je dakle na neki način svoj život posvetila udovoljavanju svom ocu, želeći zadovoljiti njegova očekivanja te podilazeći time njegovom nasilničkom i hirovitom karakteru. Je li upravo to presudilo činjenici da je nakon studija povijest i jezika na Marlborough Collageu i Sveučilištu Oxford, postala razmažena i ambiciozna žena, kojoj su samo moć i novac bili bitni, teško je znati. No ima nešto u toj velikoj unutarnjoj nemoći koju neki pojedinci kompenziraju ogromnom pohotom prema moći.
Da se vratimo na Ghislaine, njoj zbog ili usprkos materijalnom bogatstvu nisu uspjeli duboki i autentični odnosi s prijateljima i ljubavnicima, barem takvu sliku pružaju komentari po medijima. Naime, biti u vezi i biti u braku ne mora uopće značiti da je osoba uspjela ostvariti duboku i intimnu vezu. U konačnici, moguće je da se baš taj nedostatak iskrene intimnosti i povezanosti s drugima može pripisati i utjecaju očevog nasilja i nestabilnosti u njezinom odrastanju, barem tako komentiraju njezin slučaj.
Živjela je iznad svojih mogućnosti
Smrt Roberta Maxwella označila je prekretnicu u životu Ghislaine. Fond Mirror, koji je vlasništvo obitelji Maxwell, upao je u financijsku krizu, a potrebna je bila intervencija kako bi se spasila. Ghislaine je shvatila da je život kakav je živjela do tada bio ugrožen. I to primarno zato jer je živjela ipak iznad svojih mogućnosti. Tada su se počele širiti glasine da je Jeffrey Epstein, osoba s kojom je Ghislaine bila povezana, financirao njezin način života i to na brojnim razinama. S njim je dakle bila u poslovnoj, ali i u intimnoj vezi. Ne znam je li važan detalj za ovu priču i činjenica da je Epstein, poput njenog oca, bio je iznimno bogat čovjek radničkog podrijetla, koji je navodno stekao kapital sumnjivim poslovnim aktivnostima.
U konačnici, žena koja je mogla raditi što god je željela, što zbog bogatstva u kojem je rođena, što zbog ugleda i poznanstava s utjecajnim ljudima, odabrala je udovoljavati Epsteinovim nasilničkim i perverznim porivima. Ghislaine je primjerice bila ta koja je pronalazila i pripremala djevojke za Epsteina, uključujući i one maloljetne. Ghislaine je koristila svoje poznanstvo s bogatim i moćnim ljudima kako bi zadovoljila svoje vlastite ambicije, dok je Epstein imao financijska sredstva kojima je mogao financirati način života kakav je Ghislaine priželjkivala.
No, njihov mračni savez propada 2005. godine, odnosno nakon optužbe prema kojoj je Epstein optužen za zlostavljanje maloljetnica, a kasnije je otkrivena njegova opsežna mreža za seks. Ghislaine Maxwell je također kasnije optužena te proglašena krivom za pomaganje Epsteinu u seksualnom iskorištavanju tinejdžerica. Čisto da podsjetim, Epstein se ubio u zatvoru na Manhattanu 2019. Čekajući vlastito suđenje za trgovanje ljudima u svrhu seksualnog iskorištavanja, a Ghislaine je uhićena u srpnju 2020., u konačnici je osuđena na 20 godina zatvora.
Privilegirani prokockaju sve prilike
Život Ghislaine Maxwell je primjer kako očevi mogu ostaviti dubok trag na život svojih kćeri. Utjecaj očeve nestabilnosti, nasilja i ambicija te u konačnici nevjerojatnog bogatstva oblikovao je njezin put i zapravo je od privilegirane žene postala sve suprotno. Imala je karte kakve rijetko tko ima, mogla je sve, a onda se to “sve” pretvorilo u obijest i u konačnici, metaforički je došlo glave. Zapravo i stvarno, jer je luksuz zamijenila zatvorom.
Priča Ghislaine Maxwell simbol je svih onih priča u kojima privilegirani na razne načine prokockaju sve prilike i karte koje su u životu dobili. Te dobre prilike i karte su uglavnom došle ili stjecajem okolnosti ili raznim upitnim okolnostima, pa im je valjda tako i sudbina da u nekom trenutku ipak ne završe najslavnije. Možda. Njezina priča donekle pokazuje neke od obrazaca koji su u pozadini nemoći i žudnje za moći. I za kraj, možda generaliziram, no čini mi se da je obijest i pretjerana požuda za obiljem i moći na kraju mač koji kad tada svima dođe glave.
Naslovna fotografija: YouTube screenshot