Nedjelja, 13 listopada, 2024

Kritika filma: Dumb Money: Zbrljani film o Wall Street online revolucionarima iz Game Stop slučaja

'Dumb Money' ne uspijeva uvući gledatelja u vrtlog logike wallstreetovske dioničarske mikro revolucije prvenstveno zbog načina izlaganja, režije te odluka narativnog karaktera jer priča i slučaj iz stvarnog života je bio više nego izdašan role model koji je davao daleko veće mogućnosti za kreativni dijapazon stilskih izražajnih alata

Tokom korona pandemije svijet se iza naših leđa mijenjao po više osnova. Jedna od tih nevidljivih mikro revolucija pogađala je tržište dionica i centralnu američku burzu istih – Wall Street. To fantomsko mjesto uspona i padova monetarnih magova nalik ponešto opipljivijoj varijanti lutrije i tržišta kriptovaluta posljednje uzdrmavanje doživjelo je tijekom slučaja Game Stop dionica.



Bila je riječ o proizvođaču video igrica koji je zapao u krizu ali je jedan od Internet nerdova pod nicknameom Roaring Kitty odigrao igru kupovine i retaila oko dionica dotičnih svojim akcijama preusmjerivši mogućnost malim dioničarima za sudjelovanje u kupoprodaji istih mimo financijskih fondova koji u većem broju slučajeva dominiraju istim.

Trodimenzionalna Priča o Game Stopu

Za sve ljude izvan logičkog konteksta i shvaćanja funkcioniranja tržišta dionica ova se epizoda valja prevesti na borbu Davida kontra Golijata, no daleko je kvalitetnije, razumljivije i bolje obrađena u trodjelnom doku serijalu ‘Eat The Rich: Game Stop Saga’.
Dotle igrani film Craiga Gillespieja (I, Tonya) isti slučaj tretira dramaturški monotono, ravno i stroboskopski skakanjem od osobe do osobe načelno interesantne praćenja, pritom njihova živopisnost nije dovoljno interesantna za opravdanje tolike pažnje.

Film se oslanja na knjizi ‘Antisocial Network’ Bena Mezricha i na name droppingu brojnih sjajnih glumaca kao što su Paul Dano, Pete Davidson, Vincent D’Onofrio, America Ferrera, Nick Offerman, Anthony Ramos, Sebastian Stan, Shailene Woodley i Setha Rogena koji su trebali opravdati činjenicu kako bez jasno i konzistentno izložene dramaturgije slučaj poput ovog može funkcionirati na globalnom nivou.

Usporedbe radi, desetak godina stariji ‘Moneyball’ Bennetta Millera o bejzbol agentima s Bradom Pittom, Jonah Hillom, Robin Wright i Phillipom Seymourom Hoffmanom remek djelo je portretiranja karaktera, mikro facijalne glume i uspijevanja naoko neprivlačne teme pretvaranja u sjajan film.

‘Dumb Money’ ne uspijeva uvući gledatelja u vrtlog logike wallstreetovske dioničarske mikro revolucije prvenstveno zbog načina izlaganja, režije te odluka narativnog karaktera jer priča i slučaj iz stvarnog života je bio više nego izdašan role model koji je davao daleko veće mogućnosti za kreativni dijapazon stilskih izražajnih alata.

6/10

 

Naslovna fotografija: Screenshot Youtube 

Pročitajte još...

Povezano

Ostavite komentar

Molimo upišite komentar
Molimo upišite vaše ime