Na današnji dan 1. srpnja 1979. tvrtka Sony izdala je svoj prijenosni kazetofon Walkman TPS L2 . Bio je to – ne računajući “mangiadischi” namijenjen sviranju singlica – prvi mali prijenosni uređaj za kvalitetnu reprodukciju “nosača zvuka“” Točnije, audio kazeta. Do 2010. kad je proizvodnja Sony Walkmana prekinuta proizvedeno je više od 200 milijuna uređaja. No i nakon prestanka proizvodnje Walkmana koji su koristili kazete brand Walkman je nastavio proizvoditi prijenosne uređaje poput DAT walkmana, MP3 Walkmana, MiniDisc walkmana te “Discmana” odnosno CD Walkmana.
Velike promjene u svijetu glazbe
Globalna popularnost Walkmana dovela je 1981.do novog manjeg (i još laganijeg) modela WM-2a potom i modela s “dolbyjem”, napajanjem putem solarnih baterija, snimačem, radijom… Tijekom prvih deset godina Sony je prodao više od sto milijuna Walkmana a taj broj se deset godina kasnije popeo na golemih 186 milijuna „kazetnih“ uređaja.
Utjecaj Walkmana na popularnu kulturu i popularnost audio kazeta (čija je prodaja ubrzo premašila prođu vinila) bio je golem. Kako je pisao Time magazin razlog tome je praktičnost (s korištenjem dvije AA baterije) i mogućnost slušanja glazbe na slušalicama (uređaj naime nije imao zvučnik) koje su omogućile uživanje u stereo reprodukciji glazbe doslovno svuda. Posebice vozeći se gradskim prijevoznim sredstvima, tijekom trčanja ili vježbanja (fenomen aerobica usko je vezan uz Walkman) pa ne čudi da su se u novu lukrativnu nišu ubrzo uključili i drugi proizvođači poput Aiwe, Toshibe, Panasonioca…
Kao preteča svih kasnijih uređaja (I-poda ili smartphonea, tableta…) koji omogućavaju slušanje glazbenih zapisa ili streaming, Sonyjev Walkman je međaš koji je promijenio način uživanja u glazbi po vlastitom izboru (a ne na radiju). Stoga je 1984. profesor Shuhei Hosokawa skovao termin “Walkman effect” koji se kasnijih godina koristio za sve prijenosne uređaje sa slušalicama koji korisnicima omogućavaju slušanje glazbe u svim uvjetima. Točnije, uređajima koji su izbrisali granice između uživanja u glazbi po vlastitom izboru u kućnim uvjetima i svuda gdje to požele.
Promijenio je i svijet glazbe
Da Walkman nije samo promijenio našu “komunikaciju” s glazbom već i glazbu samu ustvrdio je David Byrne u svojoj knjizi “How Music Works” napisavši da je glazba povijesno bila napisana za slušanje u prostoru u kojem je izvođena (koncertnim dvoranama) no da se danas odvija “između naših ušiju” sa slušalicama na njima. To stoga daje golemu slobodu autorima i izvođačima svih vrsta glazbe (posebice indie i lo-fi autorima).
Fotografije: Unsplash