Utorak, 26 ožujka, 2024

The Cure: 20 činjenica koje možda niste znali o omiljenim mračnjacima

Tijekom svoje karijere The Cure su osvojili najprestižnije glazbene nagrade kao što su BRIT, Q, NME, MTV i brojne druge. Od prvog do posljednjeg albuma nisu razočarali publiku ni kritiku, a bend je primljen i u Rock and Roll Kuću slavnih

Jedan od vodećih sastava dark wave scene kasnih 70-ih u svojoj je izuzetno bogatoj glazbenoj karijeri, spajajući post-punk, indie i alternativni rock, tijekom četiri desetljeća prodao na desetine milijuna albuma.



Izdali su više od 40 singlova, održali 1500 koncerata i utjecali na britansku glazbenu revoluciju, formiranje goth rocka, kao i na izričaj velikih glazbenih imena poput Adele, Manic Street Preachers, Massive Attack, Nine Inch Nails, Mogwaija i brojnih drugih, dok su oni sami ostali neponovljiva pojava na glazbenoj sceni. Tijekom svoje karijere The Cure su osvojili najprestižnije glazbene nagrade kao što su BRIT, Q, NME, MTV i brojne druge. Od prvog do posljednjeg albuma nisu razočarali publiku ni kritiku. Bend je primljen i u Rock And Roll Kuću slavnih.

The Cure su zaista legendarni, a mi donosimo 20 zanimljivih činjenica koje možda niste znali o bendu i njegovom živopisnom frontmenu, Robertu Smithu. 

Od službenog osnutka benda 1976., gotovo 20 različitih glazbenika prodefiliralo je postavom sastava The Cure, a jedina konstanta tijekom ovih 40 godina bio je frontmen Robert Smith koji je sudjelovao u stvaranju svih objavljenih albuma.

Jeste li znali da se bend prvotno zvao The Obelisk?

Potom su promijenili ime u Easy Cure (koji je čak dobio ponudu izdavača da potpiše ugovor), no prve pjesme su objavili tek kad su postali – The Cure.

Njihov debitantski singl iz 1978., pjesma “Killing an Arab” temeljena je na knjizi Alberta Camusa “Stranac” i prilikom objave izazvala je pravu noćnu moru za diskografa. Kontroverzan naslov je naravno izazvao burne reakcije pa je singlica zaradila naljepnicu na kojoj je stajalo obrazloženje da The Cure nisu rasisti.

Njihov drugi singl, pjesma “Boys Don’t Cry” izazvala je pak pravo oduševljenje javnosti i zahvaljujući njoj zaradili su mjesto na turneji sa sastavom Siouxsie and the Banshees!

Spomenuta turneja organizirana je 1979., a Smith je bendu Siouxsie And The Banshees morao uskočiti kao gitarist. Robert Smith tvrdi da je ovo iskustvo promijenilo povijest benda: “Bilo je sasvim drugačije od onog što smo stvarali s The Cure. Prije toga sam imao želju da budemo sličniji Buzzcocksima ili Elvisu Costellu, poput kakvih punk Beatlesa. Kad sam postao Banshee u potpunosti sam promijenio svoj stav prema onome što radim.

‘Glupe pjesme’

Njihov diskograf je bio uvjeren da će dugačke žalopojke koje su se našle na albumu “Disintegration” značiti diskografsku smrt za bend, no album koji ove godine slavi 30. rođendan postao je apsolutni hit i do danas je najprodavanije izdanje benda The Cure. Prodano je u više od tri milijuna primjeraka diljem svijeta!

The Cure su postali toliko popularni radnih ’90ih, a Robert Smith je zamrzio njihove najpoznatije hitove. “Dugo vremena nisam podnosio određene pjesme jer sam smatrao – ‘Vi ste krive, glupe pjesme. Vi ste me učinile popularnim.’ Pjesma ‘Friday I’m In Love‘ je savršen primjer tih glupih pjesama.”

Smith je svoju suprugu Mary Poole upoznao kad je imao samo 14 godina. Zajedno su slušali satove glume u školi. Vjenčali su se 1988., a Mary ste imali priliku upoznati kao rasplesanu utvaru u video spotu za pjesmu “Just Like Heaven“.

 

 
 
 
 
 
View this post on Instagram
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

 

A post shared by The Cure (@thecure)

Pjesma inspirirana uvrnutim uspavankama

Robert Smith je napisao sve pjesme i sam odsvirao gotovo sve instrumente (osim bubnjeva i saksofona) na petom studijskom albumu “The Top”. Bio je to prvi album kojim su osvojili publiku preko Atlantika.

Pjesma “Lullaby” je inspirirana uvrnutim uspavankama koje je Smithu otac pjevušio kada kao dijete nije mogao usnuti. “Uvijek ih je izmišljao na licu mjesta, a svaka je imala nekakav stravičan kraj. Kao na primjer – spavaj lijepo djetešce, ili se nećeš ni probuditi”. Uznemirujuće je preblaga riječ.

Sigurno postoji toliko pjesama sastava koje obožavate, no jedina pjesma sastava The Cure koja je dospjela u Top 10 na svjetskim ljestvicama je pjesma “Lovesong”. Dogurala je najviše do drugog mjesta na ljestvicama, dok su pjesme “Just Like Heaven” i “Friday I’m in Love” jedine dogurale na popis Top 40.

Singlica “I’m a Cult Hero” bila je jedinstvena ne samo zbog činjenice da ju je objavio prošireni sastav benda The Cure, koji je ovom prilikom uzeo ime Cult Hero, već su se na njoj našli i brojni članovi obitelji i prijatelji, a zabilježen je i vokal lokalnog poštara Franka Bella koji krasi naslovnicu izdanja.

The Cure vole klasičan rock. Snimili su obradu pjesme The Doorsa – “Hello, I Love You” (1990. na izdanju za 40. godišnjicu izdavačke kuće) i Jimij a Hendrixa “Purple Haze” (1993. na albumu posvećenom Hendrixu). No, i njih vole poznati sastavi. My Chemical Romance su jednom prilikom izjavili da su The Cure njihov najveći uzor i inspiracija.

Obožavatelji indijske hrane

Još jedna zanimljiva činjenica o stastavu je da su naslovi pjesama benda korišteni za naslove filmova, poput “Just Like Heaven” i “Boys Don’t Cry”, no sigurno vam je promaklo da je u seriji One Tree Hill netko bio veliki fan The Cure pa su tako minimalno četiri epizode serije nosile naslove pjesama benda: “To Wish Impossible Things” (SE1;EP18), “From the Edge of the Deep Green Sea” (SE3;EP47), “The Same Deep Water as You” (SE4;EP68) i “Pictures of You” (SE4;EP80).

Robert Smith se zaklinjao da se glazba The Cure nikada neće prodati za reklame. Obećanje je prekršeno prvi put 2003. kada je “In Between Days” odobrena za reklamiranje Fiata Punta, te potom 2007. kada je pjesma “Pictures Of You” korištena u reklami za HP digitalne kamere.

U slučaju da ste hard core fan, sigurno ste znali da je Robert Smith obožavatelj začinjene hrane, pogotovo indijske. Phaal je jedno od njegovih omiljenih jela.

Robert Smith također ima toliko loš vid da ne vidi dalje od svoje ispužene ruke te nosi dioptrijske naočale kada nije na pozornici. Samo da znate ako se sretnete na Jarunu. 🙂

Glas Roberta Smitha oduvijek je bio na meti kritičara – jedni ga obožavaju, drugi ga ne mogu podnijeti, no svi se slažu da je zaista jedinstvene boje. Nitko poput njega ne bi znao nositi taj koktel tuge i radosti, sve u jednoj pjesmi ili stihu.

 

Pročitajte još...

Povezano

Ostavite komentar

Molimo upišite komentar
Molimo upišite vaše ime