Četvrtak, 28 ožujka, 2024

TOP 5: Najbolje pjesme o preminuloj kraljici Elizabeti II.

Elizabetin se lik često spominjao i pojavljivao u popularnoj kulturi, pa je tako u raznim kontekstima često spominjana i u glazbi. U nastavku vam donosimo popis najpoznatijih pjesama u kojima se kraljica Elizabeta II. spominje

Britanska kraljica Elizabeta II. jučer je u svom škotskom domu preminula u dobi od 96 godina. Ranije ove godine proslavila je 70 godina na prijestolju, a bila je najdugovječnija britanska vladarica i najstariji monarh na svijetu. Elizabetin se lik često spominjao i pojavljivao u popularnoj kulturi, pa je tako u raznim kontekstima često spominjana i u glazbi. U nastavku vam donosimo popis najpoznatijih pjesama u kojima se kraljica Elizabeta II. spominje.  



1/ Sex Pistols, ‘God Save the Queen’

“God Save the Queen” engleskih punkera Sex Pistolsa izašla je tijekom kraljičinog srebrnog jubileja 1977. godine. Tekst pjesme i naslovnica singla u to su vrijeme bili kontroverzni, a  BBC i Independent Broadcasting Authority su ju odbili emitirati. Prvotno se trebala zvati “No Future”, a Pistolsi su njome izrazili svoje nezadovoljstvo monarhijom. 

 

2/ The Beatles, ‘Her Majesty’

“Her Majesty” The Beatlesa u originalnoj verziji traje samo 23 sekunde, a duža je verzija snimljena nešto kasnije. Pjevač u pjesmi sanjari o tome kako će kraljica jednog dana postati njegova.

3/ The Stone Roses, ‘Elizabeth My Dear’ 

“Elizabeth My Dear” The Stone Rosesa djelomično je inspirirana pariškim prosvjedima u svibnju 1968. Bend je napisao pjesmu koja idealizira vrline republike, slobodne od monarhije i nametnutih normi kraljevske obitelji. 

 

4/ Pet Shop Boys, ‘Dreaming of the Queen’

“Dreaming of the Queen” Pet Shop Boysa iz 1993. portretira kraljicu kao lik iz naratorova sna, a ne kao političko biće – Elizabeta je prikazana kao tužan i izgubljen lik koji pije čaj s neutješnom princezom Dijanom.

 

5/ The Smiths, ‘The Queen Is Dead’

Morissey, pjevač nekadašnjih The Smithsa, poznat je po kritici kraljice Elizabete, a 2016. je u jednom od intervjua objasnio kako za njega monarhija predstavlja nejednakost u društvu. “The Queen Is Dead” samo je jedan od primjera Morisseyjeve kritike upućene  kraljici Elizabeti. 

 

Naslovna fotografija: andywarhol_archive

Pročitajte još...

Povezano

Ostavite komentar

Molimo upišite komentar
Molimo upišite vaše ime