Četvrtak, 17 listopada, 2024

Parangall: Lucinda Williams: Povratak kao najava novih zgoditaka

Album stoga logično upire prstom u sve stare uzore i odlike njenog Lucindinog autorskog rukopisa i izvođačkog rafinmana. Kojeg očito nije ugrozio ni gadni moždani udar prije tri godine koji ju je odvukao od gitare pa ni nesreća kad joj je prije par godina tornado porušio dom



LUCINDA WILLIAMS

Stories From A Rock’n’Roll Heart

Highway 20 Records

****

I bez naslova albuma, svakome tko je slušao albume Lucodne Williams jasno je da je u njenom srcu rock and roll. I to onaj vraški zanimljiv spoj južnjačkog rocka sparenog s countryjem, bluesom ili “southern” rhythm and bluesom. Friški studijski album je tome novi dokaz. Deset novih skladbi na kojima su joj “ruku dali” suprug (koautor i koproducent) Tom Overby te stari prijatelj kantautor Jesse Malin (koautor “newyorških pjesama”) i session gitarist Travis Stephens, snimljen je  uz vrsnu družinu glazbenika u studiju. Tamo su se naime našli klavijaturist Reese Wynans iz negdašnjeg banda Steviea Ray Vaughana, bubnjar Heartbreakersa Steve Ferrone te stari suradnik gitarist (koji je svirao i pedal steel gitaru) Doug Pettibonear i basist Steve Mackey. Album stoga logično upire prstom u sve stare uzore i odlike njenog Lucindinog autorskog rukopisa i izvođačkog rafinmana. Kojeg očito nije ugrozio ni gadni moždani udar prije tri godine koji ju je odvukao od gitare pa ni nesreća kad joj je prije par godina tornado porušio dom.

Ako ju je moždani udar spriječio da sama svira gitaru, njen autorski rad i vokal su odlični kao i nekoć. Taman uz bok kultnog albuma “Car Wheels On A Gravel Road”. Možda i zbog činjenice da je i novi album ko-producirao njegov producent Ray Kennedy. Ne čudi stoga da su skladbe poput uvodne “Let’s Get The Band Back Together” na tragu njenih starih „rockera“ nadahnutih Stonesima i Keithovim riffovima. Na istom je tragu i “New York Comeback” sa zvečećim gitarama, pozadinskim vokalnim koje su odradili Springsteen i Patti Scialfa. I ova skladba kao i prethodni broj ima nezaobilazni Hammon B3. “Last Call For The Truth” je nježna melankolična tema u tipičnom Lucindinom stilu u kojoj posebno do izražaja dolazi njen – nakon moždanog udara oporiji ali i izražajniji – vokal poduprt harmonijskim vokalom Siobhan Maher Kennedy te Hammondom i jecajima pedal-steel gitare. “Jukebox” je pak nova sjajna akustičarska laganica country arome. S tekstom koji govori o njegovoj ljekovitoj ulozi u prevladavanju tuge.

Vratila se na scenu i u studio

“Stolen Moments” – nježna Lucindina posveta Tomu Pettyju –  ima neke odlike njegove glazbe (pa i naglašene zvečeću “jangle” gitaru), a “Rock’n’Roll Heart” je prava (moglo bi se reći – ne samo zbog pozadinskog vokala )  springsteenovska rockerska “žestica” s ubojitim refrenom; pravom “dizalicom” atmosfere na stadionima. “This Is Not My Town” je cijela u zavodljivom rhythm and blues “grooveu” uz repetitivni riff, bogate slojeve Hammonda i zaključni gitarski raspašoj, a posveta preminulom Bobu Stinsonu iz The Replacementsa “Hum’s Liquor” emocijama natopljena southern rock balada. Takva kao i veličanstvena raskošno orkestrirana “Where The Song Will Find Me”. Album zaključuje znakovita poruka skladbe “Never Gonna Fade Away”; još jedne emocionalne teme obdarene gitarskim slapovima iznad “gugurtanja” Hammonda koja odlično zaključuje više, no solidan album kantautorice koja se – srećom! – vratila i na scenu i u studio.

 

Pročitajte još...

Povezano

Ostavite komentar

Molimo upišite komentar
Molimo upišite vaše ime