Nedavno sam na portalu Los Angeles Timesa pročitala priču o Piper Rockelle, YouTube zvijezdi koja ne spada u uobičajene okvire – sa 15 godina postala je milijunašica, stekla vojsku obožavatelja i izgradila vlastiti poslovni imperij. Iako njezin kanal ima 12 milijuna pratitelja, priča nije baš bajka.
Naime, tinejdžeri koji su bili sukreatori sadržaja na tom kanali, pa time sukreatori tog imperija, 2022. godine su podnijeli tužbu protiv njezine majke, vlasnice tvrtke koja je upravljala projektom, optužujući je za emocionalno, fizičko, a ponekad i seksualno zlostavljanje (latimes.com). U listopadu 2024. postigli su nagodbu u iznosu od 1,85 milijuna dolara. Kako to nije moja struka, nikad nisam razmišljala o financijskim manevrima u pozadini privlačnih thumbnaila (minijaturne slike na primjerice naslovnicama YouTube videa). A onda sam počela dalje istraživati i čitati.
Piper Rockelle je započela svoju karijeru kao dijete fascinirano TLC-jevom emisijom “Toddlers & Tiaras”. Ubrzo se pokazala kao talentirana performerka, kao djevojčica je privukla pažnju na Musical.ly (prethodniku TikToka).
Squad
Sljedeći logičan korak bio je YouTube, gdje je okupila ekipu pod imenom “Squad” – grupu tinejdžera koji su zajedno snimali izazove, prankove i reality-style sadržaj koji je privlačio milijune pogleda. Hunter Hill je bio ključna osoba u upravljanju YouTube kanalom Piper Rockelle. Prema informacijama na portalu latimes.com, Hill je započeo kao ambiciozni influencer, ali se umjesto vlastite karijere odlučio fokusirati na vođenje i optimizaciju Piperinog sadržaja.
Radio je kao producent, montažer i strateg za YouTube algoritme, osiguravajući da videi imaju optimalne oznake i sličice kako bi privukli što veću publiku. Imao je važnu ulogu i u vođenju “Squads”, navodno je inspiraciju za takav tim pronašao kod Jakea Paula i njegova Team 10 koji su popularizirali prankove i izazove. U končanici, u tužbi s početka teksta navodi se kako bivši članovi Squada tvrde kako su bili izloženi neprimjerenom i toksičnom okruženju upravo pod njegovim i Smithinim (Piperinom majkom) nadzorom.
View this post on Instagram
Naizgled spontana zabava
No, vratimo se kanalu Piper Rockelle. U trenucima najveće popularnosti, Piper je zarađivala između 4,2 i 7,5 milijuna dolara godišnje, neki YouTube videi prikupili bi preko 1,87 milijardi pregleda (latimes.com). Naizgled spontana zabava i igra s prijateljima u osnovi je bio strogo kontrolirani posao s rigidnim rasporedima snimanja i upitnim profitnim modelom, barem iz moje perspektive.
Što se tiče „spontanosti, mislim da je najveća navlakuša i prevara digitalnog doba deluzija o spontanosti digitalnih sadržaja koji na duge staze donose velike profite. Iza svega toga stoji hard work i to pravi hard work. Također, à propos modela zarade – model zarade “Squada” postao je predmet pravne rasprave nakon podignute optužbe 2022. godine. Većina članova nije primala plaću, već su zarađivali posredno kroz Piperine videe i to zahvaljujući vlastitim kanalima. Sve je bilo dobro dok su bili dio tima. No kada su neki odlučili napustiti grupu, navodno su njihovi kanali misteriozno gubili pretplatnike, a algoritam ih je manje preporučivao (latimes.com). Time je stanje zarade padalo, naravno.
U istragu se uključio i FBI
Ukratko, najveći skandal koji je pogodio Piper Rockelle nije vezan uz njezine osobne postupke, već uz njezinu mamu, Tiffany R. Smith, te njeno upravljanje Pipperinom karijerom. Kao što sam već spomenula na početku teksta, 2022. godine je 11 članova ”Squada”, podnijelo je tužbu, prema kojoj je Tiffany Smith vodila tvrtku Piper Rockelle Inc. kao svojevrsni neplaćeni radni kamp, gdje su maloljetnici radili bez odmora, a često su bili prisiljeni na snimanje scena koje su graničile s neprimjerenim.
U istragu su se uključili i FBI i LAPD, YouTube je reagirao demonetizacijom Piperinog kanala, što je uzrokovalo značajan gubitak prihoda (latimes.com). U konačnici, nakon dvije godine, u listopadu 2024. godine, Smith je pristala platiti 1,85 milijuna dolara kako bi se riješila optužbe za emocionalno, verbalno i fizičko zlostavljanje tih 11 maloljetnih kreatora, no nije priznala odgovornost (latimes.com). Novac, pohlepa, nejasne pravne regulacije – sve su to teme o kojima treba što više pričati.
View this post on Instagram
Nejasna pravila
U SAD-u je Kalifornija u rujnu 2024. donijela zakon koji štiti financijska prava djece influencera, osiguravajući da se dio njihove zarade pohrani na posebne račune dostupne nakon 18. godine. Zakon također propisuje dozvole za rad maloljetnika, prisutnost učitelja na setu i jasno definirane radne sate. No, kada se snimanje odvija u privatnim domovima, poput Piperinog, pravila postaju nejasna. Društvene mreže oslanjaju se na djecu kao unosnu radnu snagu. Velike kompanije poput NBC Universala, Disneyja i Amazona surađivale su s Piper kroz sponzorstva i brendirane sadržaje, a njezina turneja donosila je tisuće dolara po ulaznici (latimes.com).
Ne znam kako je u Hrvatskoj reguliran maloljetnički rad u influencer industriji. Pokušala sam istražiti, ali nisam pronašla neke konkretne odgovore. Priča Piper Rockelle razotkriva brutalnu realnost online slave među djecom. Kada algoritmi diktiraju popularnost, a roditelji preuzimaju ulogu menadžera, granica između prilike i eksploatacije postaje tanka. Djeca su često uključena u promocije odraslih ili zajedničke kampanje, što znači da aktivno doprinose zaradi i imaju konkretnu ulogu u industriji.
Kad će i kako pravni sustav reagirati na ovu novu formu dječjeg rada ili će YouTube i ostale digitalne platforme ostati “blurano područje” u kojem su maloljetni influenceri prepušteni sami sebi, odnosno svojim “digitalnim starateljima”? I za kraj, stvarno važno pitanje – kako je to regulirano u Hrvatskoj i je li uopće?
Naslovna fotografija: Screenshot youtube