Pošto su Hrvati nacija koja se voli dijeliti, svađati pa i vrijeđati oko baš svega, nije nimalo čudno da je i nabavka francuskih vojnih aviona, na stražnje noge digla i one koji o obrani i zaštiti, strategiji NATO-a, avijaciji i geopolitici znaju koliko i o molekularnoj biologiji, epidemiologiji, endehaziji…
…ili bilo kojoj drugoj temi zbog koje su spremni neistomišljeniku u bespućima fejsbukovske zbiljnosti isisati krv na slamku i ‘vaditi mast’.
Krenimo najprije s imenima bendova
Pošto pojma nemam o prednostima ili manama kupljenih Rafala u odnosu na američke zrakoplove a o obrambenim obvezama članica NATO-a još i manje, avijacijska rasprava koja dijeli naciju a dvojcu s dva zagrebačka brda daje nove razloge za uzajamna pljuvanja, mi je bila okidač za neku drugu temu. O ulozi aviona, pilota, avijacije i letjelica u pop glazbi.
Ne samo kod osvjedočenih glazbenika letača poput Brucea Dickinsona iz Iron Maidena ili silnih selebova koji imaju vlastite avione već i kod ‘sitne raje’ koja si nije mogla priuštiti ni trotinet a kamoli kakav ‘jet plane’. Krenimo najprije s imenima bendova. Poput Led Zeppelina, U2, Foo Fightersa – koji su za ime banda uzeli naziv NLO-a koji se u SAD rabio četrdesetih godina, australskih rockera Jet, družine The B-52’s, The Aeroplanes ili The Blue Aeroplanes, pa UFO-a, sarajevskih Letu Štuke i pulskih Messerschmitta te zagrebačkih Aerodroma i Srebrenih krila , velikih Jeffersona Airplane (kasnije Starship), country-rockera Flying Burrito Brothers te Commander Cody And His Lost Planet Airmen…
Iz zone sumraka: Može li ‘bad guy’ biti vraški dobar umjetnik?
Avione spominju i Guns N’Roses i brojni drugi
O pjesmama i da se ne govori. Red Hot Chili Peppers imaju ‘The Zephyr Song’ te ‘Aeroplane’ kao i Jethro Tull, Psychedelic Furs, Bjork, Robert Palmer, John Mellencamp (‘My Aeroplane’) te Indigo Girls, Tal Bachman…
Avione spominju i Guns N’Roses u ‘Night Train’, Saxon (‘747’), The Who (‘My Wife’), Bee Gees u ‘Barker of The UFO’, Billie Holiday u ‘Loveless Love’ a Frank Sinatra u ‘Triste’. Lana Del Ray ih ima u ‘Heroinu’, Ed Sheeran u ‘Dive’, Box Tops u ‘The Letter’ a tu su i Bon Jovi (‘Love’s The Only Rule’), Graham Parker (‘I’ll Never Play Jacksonville Again’), Turin Brakes (‘Jackinthebox’), Stereophonics (‘Caught By the Wind’ i ‘Superman’), Beth Hart (‘Mechanical Heart’), Oasis (‘Boneheads Bank Holiday’), INXS (‘Johnson’s Airplane’) dok Howlin’ Wolf govori o pilotu u svom zavijajućem bluesu ‘Mr. Airplane Man’…
Letenju su posvetili pjesme Foo Fighters (‘Learn To Fly’), Iron Maiden (‘Aces High’ i ‘Empire Of The Clouds’), Townes Van Zandt i Cowboy Junkies (‘To Live Is To Fly’), Tom Petty (‘Learning To Fly’), Lenny Krawitz (‘Fly Away’), Steve Miller Band (‘Jet Airliner’), The Replacements (‘Waitress in the Sky’), Pink Floyd (‘Learning To Fly’), Rush (‘Fly By Night’), Cheap Trick (‘Mighty Wings’), Pearl Jam (‘Given To Fly’), Bob Seeger (‘Against The Wind’), Blue Oyster Cult u ‘Me262 (Secret Treaties)’, Ozzy Osbourne (‘Flying High Again’) te, naravno, Frank Sinatra u vječnoj ‘Come Fly With Me’) i Beatles čija ‘Back In The USSR’ počinje zvukom avionskog motora.
Ništa manje ljubavi nije bilo ni za svemirske i raketne letjelice
Skladba ‘Airport’ je, pak, proslavila Motorse, Tiziano Ferro je pjevao o aerodromskom zahodu (‘In An Airport’s Toilete’) a njegov zemljak Toto Cotugno snimio ‘Airoporto Kennedy’. Nick Lowe je lijepo opisao kako izgleda Božić na aerodromu (‘Christmas At The Airport’) a Prefab Sprout progovorili o pobuni na aerodromu u ‘Electric Guitar’. The Guess Who su na albumu ‘Artificial Paradise’ pak snimili skladbu ‘Orly’. I to je samo vrh ledenog brijega od stotina skladbi svih mogućih žanrova.
Ni domaći autori nisu zaostajali pa je veliki Arsen Dedić u ‘Završit ću kao Howard Hughes’ opjevao i njega i Franju Kluza i Hughesov čuveni avion Spruce Goose.
Ništa manje ljubavi nije bilo ni za svemirske i raketne letjelice. Peter, Paul & Mary su imali veliki hit ‘Leaving On The Jet Plane’, The Byrds na albumu ‘Fifth Dimension’ snimili ‘2-4-2 Fox Trot (The Lear Jet Song)’ te hit ‘Eight Miles High’ koji govori o njihovom letu u London. Paul McCartney s Wingsima imao je hit ‘Jet’, Blondie, The Fall i mnogi drugi posvojili standard New York Dollsa ‘Jet Boy’, Oscar Peterson snimio ‘Jet Song’…
Elton John je svoju posvetu raketnom i svemirskom dobu dao u ‘Rocket Man’, Bowie u ‘Space Odity’, ‘Starmanu’…
Najbolje pjesme o zrakoplovima, raketama, letenju, avijaciji…? Pitanje je to osobnog ukusa, no evo prijedloga za onih deset izvanvremenih, a redoslijed doista nije važan:
1/ FRANK SINATRA ‘Come Fly With Me’
2/ THE BYRDS ‘Eight Miles High’
3/ ARSEN DEDIĆ ‘Završit ću kao Howard Hughes’
4/ TOM PETTY ‘Learning To Fly’
5/ BOX TOPS ‘Letter’
6/ PETER PAUL & MARY ‘Leaving On The Jet Plane’
7/ DAVID BOWIE ‘Starman’
8/ BEATLES ‘Back In The USSR’
9/ NEW YORK DOLLS ‘Jet Boy’
10/ HOWLIN’ WOLF ‘Mr. Airplane Man’