Nedjelja, 24 ožujka, 2024

Život na sjeveru: Jer pr(a)va ljubav zaborava nema

Premda su mi mnogi prognozirali blistavu pjevačku karijeru život me odveo nekim drugim putevima. A ja sam se uvijek trudio sve te puteve popločati glazbom, barem za svoju dušu

Glazba je moja prva ljubav. Još sam kao dijete nastupao na dječjem festivalu ‘Mikrofon je vaš’ koji se u Sinju i dan danas održava. Pri tome sam osvajao brojne nagrade. OK, nisu to bile samo nagrade, bila su sve redom prva mjesta i to njih 5 ukupno.



Znam da je to u ono vrijeme bio pravi rekord, a možda niti do današnjeg dana nije srušen… Obožavao sam pjevati, a i nagrade su mi jako puno značile – ne toliko kao potvrda da nešto dobro radim, ili da se sviđam drugima, koliko izdašni pokloni koje sam u tim prigodama nosio kući. Još se uvijek sjećam crnog radio-kasetofona kojeg sam osvojio nakon svoje prve pobjede, priprema i ljetnih proba te pomnog biranja garderobe za nastup, kao i posebno pažljivog odabira pjesama s kojima ću se predstaviti.

Umjesto blistave pjevačke karijere život me odveo drugdje

Premda su mi mnogi prognozirali blistavu pjevačku karijeru život me odveo nekim drugim putevima. A ja sam se uvijek trudio sve te puteve popločati glazbom, barem za svoju dušu.

Tako mi je, primjerice, svibanj uvijek rezerviran za omiljenu glazbenu pločicu zvanu ‘Eurovision Song Contest’, natjecanje koje više/manje posvećeno pratim već godinama. Nakon sušne 2020., ove se godine show vratio u punom sjaju. Uglavnom ste više-manje sve pročitali o navedenom, svi su ispisali svoja mišljenja, iznijeli brojne teorije i naveli favorite – pa je red i na mene.
Bez obzira sviđa li vam se ili ne, činjenica kaže kako je to trenutno – najgledaniji svjetski glazbeni show, a u pripremi je i američka verzija!
Obožavam Eurosong i sav taj spektakl zvuka, scenografije, pjevanja i ništa manje – falšanja. Od onih malenih razglednica, velikih pozornica te glavne poslastice; dijeljenja bodova i javljanja uživo. Prvenstveno volim dobru zabavu, pozitivnu energiju i, dakako, slavljenje različitosti koje se ovdje posebno njeguje. Ako pritom pobijedi i dobra pjesma, još bolje.

Moje se društvance posebno pripremilo ove godine, čak smo i glasačke listiće isprintali, otvorili internu kladionicu te punim gasom krenuli u eurovizijsku zabavu. Premda sam se malo dvoumio oko pobjednika, na kraju sam netipičnim i spektakularnim rock Talijanima dao najviše bodova, drugi mi je bio posebni i glasovno besprijekorni Švicarac, a treći disco kraljevi iz Litve. I da, nama je bilo iznimno te večeri (detalji su poznati sudionicima), a netko je na kraju feste lijepo zaključio: Zabavili smo se kao u starim vremenima!

Norvežani – prerodređeni za svjetsku glazbenu scenu

Iako smo, po mom mišljenju, nakon dugo vremena poslali odličnu Albinu, jednostavno nismo imali sreće. Za dlakavih 5 bodova pretekao nas je norveški predstavnik Tix koji se plasirao u finale na oduševljenje velikog broja ljubitelja ovog natjecanja – u kojem Norvežani, zajedno s Austrijancima drže i jedan neslavni rekord.
Naime, čak su se 4 puta kući vratili s ‘nul points’ odnosno – nula bodova. No, isto su tako tri puta odnijeli pobjednički Grand Prix. Premda Tixu, punog imena Andreas Andresen Haukeland, to ove godine nije pošlo za rukom – 18. mjesto na Euroviziji neće pretjerano uzdrmati njegovu popularnost. Već odavno poznat u Norveškoj, Tix je krenuo dobro utabanim svjetskim stazama svojih sunarodnjaka pa je tako napisao stihove za popularnu skladbu ‘Sweet But Psycho’ – koju izvodi Ava Max.

 

 
 
 
 
 
View this post on Instagram
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

 

A post shared by Eurovision Song Contest (@eurovision)

Njegov kolega Kyrre Gørvell-Dahll, umjetničkog imena KYGO – DJ, tekstopisac i producent već odavno vlada svjetskim top listama, puni stadione i plesne podije i dostiže milijarde preslušavanja na glazbenim servisima.
On se doslovno od producenta iz vlastite spavaće sobe u kratkom vremenu prometnuo u jedno od najpoznatijih imena elektronske glazbe. Danas jedan od najpoznatijih norveških glazbenika pažnju je privukao 2013. godine remixom ‘I See Fire’, u izvedbi Ed Sheerana, a potom je popularnost stjecao preko YouTubea i I SoundClouda. Zaslužan je i za uspjeh danas neprikosnovenog Spotifya, mega popularnog glazbenog streaming servisa, na kojemu je upravo ovaj glazbenik 2015. bio prvi puta preslušan – milijardu puta!

Kygo, Sigrid i Aurora – moji omiljeni norveški glazbenici

Kygo u posljednje vrijeme radi izvrsne obrade starih hitova. Tako je bio jedini glazbenik kojemu je posthumno pripala čast da obradi ‘Higher Love’, veliki hit Withney Houston, a slavu je zacementirao obradama uspješnica ‘Hot Stuff, Done Summer’ te ‘What’s Love Got To Do Whit It’, legendarne Tine Turner.
Volim Kyga i njegovu glazbu, sjajne obrade ali i činjenicu da je među prvima prepoznao streaming servise kao budućnost glazbe. Osim njega norveška je glazbena scena iznjedrila čitav niz prepoznatljivih ženskih glazbenih vokala od kojih su neke već postigle zapažen uspjeh. Sigurno ćete prepoznati taktove i stihove ‘Don’t Kill My Vibe’ – zaraznog hita koji je 2017. poharao top liste i tada 21-godišnjoj Sigrid, iz Ålesunda u Norveškoj, donio međunarodni uspjeh.
Godinu dana poslije, svojim je hitom Strangers osvojila prestižnu nagradu BBC Music Sound, a 2019. debitirala je izvrsnim ‘Sucker Punch’ albumom.

Tu je i moja omiljena: Aurora, čije ime već upućuje na to da se radi o iznimnoj umjetnici. Neki je uspoređuju s Bjork, drugi s Florence Welch, a svi su uvjereni kako je pred njom sjajna budućnost. Kada je 2015. izdala svoj prvi album ‘All My Deamons Greeting Me as a Friend’ (moja topla preporuka) bilo je jasno da se radi o posebnoj glazbenici prepoznatljiva glasa i nevjerojatnog stila. Prvi sam je puta gledao prije nekoliko godina na nacionalnoj televiziji i pomislio – wow, ovo je senzacionalno.
Aurora je (poput one borealis) kreirala prepoznatljivi znak kombinirajući svoj eterični vokal s izgledom šumske vile, a njeni su glazbeni spotovi stilska priča za sebe. Među poznatijima tu su još i Astrid S čija je pjesma ‘Think Before I Talk’ bila veliki hit u Skandinaviji i Europi, a pjevala je prateće vokale za Katy Perry, te Dagny koja je skoro odustala od glazbene karijere. No, njen singl ‘Backbeat’ uspio se probiti na top ljestvice, a producenti popularne serije ‘Greys Anatomy’ ubacili su akustičnu verziju u jednu od epizoda. Punog imena Dagny Norvoll Sandvik potom je izdala i dva odlična pop albuma ‘Ultraviolet’ i ‘Strangers/Lovers’, koje možete preslušati na Spotifyu.

 

Šuškanja o novoj turneji grupe a-Ha

I samo da vas kratko podsjetim na jedan glazbenu izdah: a-Ha. Pogađate, radi se o mega popularnom bendu iz 80-ih, a članovi Magne Furuholmen, Paul Waaktaar-Savoy i Morten Harket, porijeklom iz Osla, tijekom karijere prodali su više od 40 milijuna albuma, napunili sve veće stadione u svijetu i poharali vrhove top lista. Danas imaju status glazbenih ikona, a premda su posljednji album ‘Cast in Steel’, 10. u karijeri, objavili prije 6 godina još nisu otišli u glazbenu mirovinu. Dapače, sve su glasnija šuškanja o novoj turneji.

Meni je glazba lijek za dušu i tijelo i često mi pomaže da doživim opći sklad, slušalice su mi sastavni dio dana, a ponekad i noći – kada pred spavanje uključim opustajuće deep sleep tonove. Ona mi pomaže da se opustim, poboljšava mi raspoloženje, ‘ubrzava’ trening, vraća me u divna sjećanja i istodobno vodi na neke nove destinacije. Glazba me opušta, poboljšava mi koncentraciju i sposobnost razmišljanja, a nerijetko i pobuđuje kreativnost. To je svijet u koji se sklanjam kako bi se zaštitio od pogubnog utjecaja stresa, a katkad i poboljšao sposobnost donošenja intuitivnih zaključaka. Uz to što je izvođačka umjetnost, glazba, naravno, spada i u lijepe umjetnosti, jer joj je cilj estetika (a znate da estetiku volim). Tako je glazba po tradicionalnoj estetici prva umjetnost, odnosno prva na popisu umjetnosti. A pr(a)va ljubav zaborava nema.

________________________________________________________________________

Zoran Šabić rođen je 1977. u Sinju, diplomirani je novinar i medicinski tehničar po zanimanju. Završio je srednju medicinsku školu u Splitu i Fakultet političkih znanosti u Zagrebu, nakon kojeg je ostvario zapaženu novinarsku karijeru te surađivao sa svim istaknutijim hrvatskim lifestyle medijima. Radio je i u UNICEF-u, a s punih 37. godina preselio se u Oslo iako nikad nije planirao živjeti u Norveškoj… Danas tečno govori norveški, obožava modu i putovanja te, unatoč godinama, planira vječno ostati mlad.

Pročitajte još...

Povezano

2 KOMENTARA

  1. Zoki, pozdrav!
    Sad ćeš “past na guzicu” kad ti kažem tko sam. Netko iz davnine! 😃

    Iva (ex) Jurković, tvoja školska kolegica!
    Da, da, ja sam!

    Gledam prijenos Alke na HRT-u i netko me u publici podsjetio na tebe, ne pitaj kako, to se obično ne da objasniti.

    Pa sam te krenula googlati, kako to obično danas biva kada zelis doći do nekoga.
    (Do mene bi bilo teško doći na ovaj način jer me nema po društvenim mrežama).

    Kako god, vidim da si u Norveškoj! Nisam imala pojma! Nadam se da ti je lipo tamo. Čime se baviš?

    Ja živim u Rovinju već 20ak godina.
    Stvarno sam se ovdje dobro našla. Lipo je! Udana, 2 djece, psa nemamo (😃), za sad.

    U zgradi inače imam susjede koji žive u Oslu! Predivni ljudi, inače iz Bosne, ali gore su jako dugo, dolaze ljeti.

    Da ne duljim, nadam se da si mi dobro i zaista bi te volila čuti!
    Nadam se da će ovaj mail nekako doći do tebe i da ćeš se povratno javiti!

    Kan du, vær så snill, ta kontakt ( ringe meg).
    Hilsen,
    Iva
    (prevedeno uz pomoć susjede…🤪)
    🙋🏻‍♀️

Ostavite komentar

Molimo upišite komentar
Molimo upišite vaše ime