Jedinstveno biološko ljekovito i kozmetičko sredstvo, blato se još u doba starih Egipćana koristilo u liječenju raznih kožnih oboljenja. Njegova ljekovita i kozmetička svojstva iskorištavala su se i u antičkoj Grčkoj i Rimu. Posebnost vulkanskih i termalnih izvora u Italiji priskrbila joj je naziv domovina fango terapije.
Riječ fango ima korijene u talijanskoj riječi fanghi, što znači blato. Ovaj fini talog mulja koji nastaje slijeganjem neorganskih i organskih morskih čestica, također je iznimno bogato mineralima poput kalcija, aluminija, željeza i magnezija.
Razna ‘blata’ spravljena od algi i mješavine gline te jedne vrste mulja s morskog dna imaju izvrsno anticelulitno djelovanje jer pospješuju potkožnu prokrvljenost, razgradnju masnoća te izlučivanje nakupljene vode u tkivima
Takvi preparati bit će još djelotvorniji ako ih nanesete na kritične dijelove tijela i zamotate folijom. S obzirom da dobro podnosi visoke temperature, blato se najčešće zagrijano na temperaturu od 42 do 44 Celzijeva stupnja primjenjuje kao oblog.
Upotreba morskog blata vrlo je jednostavna pa se može nanositi i kod kuće. Pogodno je za sve tipove kože, čak i kad su vidljive proširene površinske kapilare, a odstranjuje se jednostavnim ispiranjem mlakom vodom.