Subota, 23 ožujka, 2024

Ovaj ultrahidratantni sastojak za njegu kože sličan je hijaluronu… ali i bolji!

Novi sastojak koji će vašoj suhoj i ispucaloj zimskoj koži podariti svjež i zdrav izgled kao da je sredina ljeta zove se poligluminska kiselina ili PGA

Mnogi je smatraju novom hijaluronskom kiselinom, a poliglutaminska kiselina prirodni je sastojak iz japanske hrane Nattō, proizvedene od fermentirane soje i mogla bi biti savršeno riješenje za sve koji imaju problema sa suhom i dehidriranom kožom.



Smanjuje bore i daje svježi izgled

Poliglutaminska kiselina savršen je sastojak za zimu. Naime, kako stalno mjenjamo okolinu i provodimo većinu vremena u pregrijanom, suhom zraku tijekom zimskih mjeseci, nije čudo što se naša koža osjeća pomalo ‘zbunjeno’. Budući da poliglutaminska kiselina djeluje kao ovlaživač, ona zadržava pet puta više vlage od hijaluronske kiseline – a to je 5000 puta više vlage od njezine molekularne težine (za razliku od hijaluronske kiseline, koja čuva 1000 puta veću vlastitu težinu)!

Za razliku od hijaluronske kiseline, poliglutaminska kiselina sastoji se od velikih molekula, zbog čega na površini kože stvara tanki sloj. On, pak, sprječava gubitak vode i potiče prirodni proces vlaženja kože, a to znači da će ‘popuniti’ tanke linije i posvijetliti sivilo kože tijekom zime.

Mogu li se kombinirati hijaluronska i poliglutaminska kiselina ?

Prije nego što hijaluronsku kiselinu spremite u ladicu – ima mjesta za obje formule. Mogu se koristiti zajedno. Poliglutaminska kiselina pomaže smanjiti trans-epidermalni gubitak vode što znači da djeluje okluzivno. To je čini vrlo učinkovitom hidratantnom kremom. Zapravo se ova dva sastojka mogu lako kombinirati za sinergijske rezultate, jer hijaluronska kiselina prodire u niže razine kože. PGA ne zamjenjuje sastojake poput retinoida ili alfa hidroksi kiselina, već je dodatak hidrataciji.

Kako se koristi PGA?

Postoji mogućnost da se PGA možda već krije u vašem režimu njege kože, posebno u hidratantnim formulama. Međutim, neke su marke lansirale samostalne PGA serume – što je najbolji način da se sastojak iskoristi. Nema proizvoda s kojim se PGA ne slaže ili ne nadopunjuje, ali budući da je riječ o velikoj molekuli, ona uvijek mora biti zadnji korak u primjeni seruma. Nakon čišćenja prvo nanesite hijaluronsku kiselinu kako biste hidratizirali i pripremili za antioksidans (poput vitamina C) ili piling serume (poput glikolne kiseline) i dopustite im da uđu dublje u kožu. Tada stavite PGA, jer ona leži na površini i ‘zaključava’ se tanjim i lakšim proizvodima ispod. PGA serume nadopunite hidratantnom kremom ili losionom. Posljednji korak uvijek bi trebao biti SPF, čak i tijekom zime!

Kada početi s korištenjem poliglumatinske kiseline?

PGA također može biti spas za sve one koji tek započinju njegu s kiselinama i koriste retinole te imaju problema s ljuštenjem kože. Iako svi mogu koristit PGA, najprikladnija je za one koji osjećaju da im koži nedostaje hidratacije. Budući da proizvodnja kolagena drastično opada od 25. godine nadalje, s PGA je idealno početi oko tridesete.

Pročitajte još...

Povezano

Ostavite komentar

Molimo upišite komentar
Molimo upišite vaše ime