Utorak, 4 veljače, 2025

Skincare priče: Azelaična kiselina je spas za akne, rosaceu i pigmentaciju

Azelaična kiselina je blaži piling od ostalih alfa hidroksi kiselina (AHA), uključujući glikolnu, mliječnu i bademovu kiselinu, što je čini dobrim izborom za suhu ili osjetljivu kožu

Kiselina za njegu kože je svakim danom sve više i više, ali postoji jedna posebna kojoj je potrebna ista popularnost kao što je imaju hijaluronska kiselina ili glikolna kiselina. Azelaična kiselina možda neće doći s istom pompom, ali ovaj neupadljivi sastojak može biti bolja opcija ako je vaša koža osjetljiva, sklona aknama ili se borite s pigmentacijom i blagom do umjerenom rosaceom.



Budući da nije toliko poznata, bezbrojni načini korištenja mogu biti zbunjujući. Činjenica da je to blagi piling, ali također djeluje kao protuupalno sredstvo, može biti zbunjujuća kada je u pitanju njegovo uvrštavanje u rutinu.

Što je azelaična kiselina?

Azelaična kiselina je dikarboksilna kiselina koja se dobiva iz žitarica kao što su raž, pšenica i ječam. Međutim, kada su u pitanju proizvodi za njegu kože, oni su obično kemijski izrađeni u laboratoriju kako bi bili što stabilniji i učinkovitiji. Azelaična kiselina je blaži piling od ostalih alfa hidroksi kiselina (AHA), uključujući glikolnu, mliječnu i bademovu kiselinu, što je čini dobrim izborom za suhu ili osjetljivu kožu.

Osim što kožu čini nevjerojatno glatkom, azelaična kiselina ima antibakterijska i protuupalna svojstva, što je čini saveznikom kada se pojave akne ili rosacea. Jedna revolucionarna studija također pokazuje da azelaična kiselina može smanjiti folikularnu hiperkeratinizaciju (abnormalno ljuštenje stanica kože), što je ključni problem za one koji pate od redovitih izbijanja akni.

Poznato je da azelaična kiselina blokira enzim tirozinazu, što znači da smanjuje proizvodnju melanina u koži. Kao inhibitor tirozinaze, azelaična kiselina također se može koristiti za liječenje hiperpigmentacije i tamnih mrlja. Također je izvrstna u uklanjanju dugotrajnih tragova akni.

Kako koristiti azelaičnu kiselinu?

Jedna studija objavljena u Journal of Medical Sciences otkrila je da je kod svih 40 sudionika koji su koristili gel od 10% azelainske kiseline došlo do poboljšanja blagih do umjerenih akni nakon samo osam tjedana.

Uz toliko aktivnih sastojaka koji se koriste u formulama za njegu kože, kao i sada sveprisutnoj njezi u više koraka, nikada nije bilo važnije razmotriti jesu li određeni sastojci sigurni za korištenje u tandemu s drugima. Uostalom, miješanje ili nanošenje slojeva pogrešnih sastojaka može rezultirati crvenilom, iritacijom ili ljuštenjem kože.

Azelaična kiselina dobro se stapa s mnogim drugim sastojcima za kožu, ali je piling pa pripazite ako koristite druge kiseline. Kako biste izbjegli prekomjerno ljuštenje kože, držite se jednog sastojka za obnavljanje površine i polako ga povećavajte, osim ako vam liječnik ne savjetuje drugačije. Također je dobro kombinirati azelaičnu kiselinu s drugim umirujućim i posvjetljujućim sastojcima poput niacinamida ili antioksidansa.

Skincare priče: 5 činjenica o retinolu koje bi svi trebali znati

Ima li kakvih nuspojava?

Kao i kod svakog sastojka za piling, postoji mogućnost da se koža zapali i pocrveni. Kada počinjete s kiselinom, obično se preporučuje da idete polako i započnete samo jednu po jednu aktivnu kiselinu kako biste spriječili iritaciju kože. Međutim, od svih kiselina, azelaična kiselina obično ima minimalne nuspojave.

Također je vrijedno napomenuti da, budući da je azelaična kiselina tako nježna, možda nije najbolji izbor ako imate teške akne. Uvijek se posavjetujte sa svojim dermatologom, koji vam može preporučiti jaču kiselinu za njegu kože ili snažniji lokalni tretman.

Naši omiljeni proizvodi s azelaičnom kiselinom:

Pročitajte još...

Povezano

Ostavite komentar

Molimo upišite komentar
Molimo upišite vaše ime