Srijeda, 27 ožujka, 2024

Vječna dvojba: Koliko bi zapravo često trebali prati kosu?

Dok većina smatra da je svakodnevno pranje kose jedini način očuvanja kose čistom i sprečavanje stvaranja masnog sloja, postoji i druga skupina koja tvrdi da je dovoljno pranje jednom tjedno. No, što kažu stručnjaci? Donosimo 6 savjeta za lijepu i čistu kosu

Jedna od vječnih dvojbi svakako je pitanje koliko bi često trebali prati svoju kosu. Dok većina smatra da je svakodnevno pranje kose jedini način očuvanja kose čistom i sprečavanje stvaranja masnog sloja, postoji i druga skupina koja tvrdi da je dovoljno pranje jednom tjedno. No, što kažu stručnjaci? Donosimo 6 savjeta za lijepu i čistu kosu!



 

1/ Ne preporuča se svakodnevno pranje kose

Prema mišljenju brojnih stručnjaka, često pranje kose loša je navika koja oštećuje kosu jer iritira i isušuje vlasište, to se posebno odnosi na dugu kosu. Šamponi često sadrže štetne štetne kemikalije koje pretjeranom uporabom mogu oštetiti kosu. Svakodnevnim pranjem kosa ostaje bez prirodnih ulja pa treba pronaći savršeni balans s kojim će kosa biti zdrava i njegovana a mi zadovoljni njenim stanjem.

2/ Pranje ovisi o tipu kose

Većina stručnjaka preporučuje pranje kose svaka dva do tri dana ovisno o tipu kose. Gusta smeđa kosa masti se brže i trebalo bi je češće prati, barem triput tjedno. S druge strane teksturirana kosa može izdržati bez pranja dulje pa je dovoljno oprati je jednom tjedno.

Na učestalost pranja  kose svakako utječe i vaš životni stil, vježbanje, prehrana i kvaliteta zraka. Ako pod vašu svakodnevnu rutinu spada i pranje kose, stručnjaci kažu da je potrebno određeno vrijeme prilagodbe dužim razmacima između dva pranja jer su uljne žlijezde dugo bile stimulirane pa će nastaviti proizvoditi sebum (svijetložuta masna supstanca koju luče lojne žlijezde i sastoji se od masti i keratina).

3/ Temperatura vode je važna 

Osim učestalih pranja i kvalitete šampona, na kvalitetu kose svakako utječe i temperatura na kojoj peremo kosu. Vruća voda može oštetiti vlasište pa ono ostaje bez prirodnih ulja. Idealna temperatura za pranje kose je sobna, dok hladna voda pojačava njezin sjaj.

4/ No Poo pokret

Unazad nekoliko godina sve je više popularniji pokret za pranje kose bez sapuna – No Poo. Pitanje koje se već dulje vrijeme pojavljuje jest: Možemo li prati kosu samo vodom? Teoretski, vlasište trebamo naviknuti na izostavljanje šampona te će ono s vremenom proizvoditi manje sebuma što otklanja problem masne kose.

5/ Šamponi koji produljuju razmak između pranja kose

Kod suhe kose potrebno je obratiti pažnju na šampone koji sadrže sulfate jer oni isušuju kosu stoga je preporučljivo naći proizvode koji ih ne sadržavaju. Sulfati se dodaju kako bi se stvorila pijena pri pranju, no u isto vrijeme lišavaju kosu hranjivih tvari i prirodnih ulja. Mnogi stručnjaci predlažu šampone s niskom razinom pH. Ako svakodnevno trenirate, pa je neophodno da kosu perete svaki dan, birajte šampone sa niskom razinom pH jer time zadržavate optimalnu razinu vlage u vlasima.

6/ Savjet stručnjaka zlata vrijedi

Na vlasištu kose svakodnevno se događaju razni procesi te ako patite zbog bilo kakve iritacije tjemena, važno je nježno prati kosu, ne trljati šampon agresivno nego ga nježno utrljati prstima. Ako vam se kosa tanji ili ispada, svrbi vas tjeme, stručnjaci preporučuju je da posjetite dermatologa koji vas može najbolje savjetovati ili prepisati odgovarajući preparat za njegu.

Pročitajte još...

Povezano

Ostavite komentar

Molimo upišite komentar
Molimo upišite vaše ime