Bilo da se radi o proizvodima za sunčanje ili dekorativnoj kozmetici, vodootporni preparati (water resistant ili woterproof) idealni su za vrijeme koje provodimo na moru. Zahvaljujući posebnim sastojcima, odnosno formulama obogaćenim supstancama koje na koži stvaraju nevidljivi zaštitni film, zbog kojeg smo otporniji na vodu, znoj ili vlagu, ovi preparati će osim toga i zaštiti našu kožu od negativnih sunčevih zraka i drugih čestica.
Kako ne postoje neizbrisivi kozmetički proizvodi, izuzev ako ste se odlučili staviti trajni make up, i ovi se preparati ipak nakon nekog vremena uklanjaju, pa ih je potrebno ponovno staviti, odnosno osvježiti. Znojenje, pretjerano tuširanje ili dugi boravci u moru najčešći su ljetni uzroci da se nakon nekog vremena, ali ipak znatno dužeg od djelovanja ostalih preparata, skidaju i zaštitni film vodootpornih proizvoda.
Držite se pravila – manje je više!
Ako ste u nedoumici jesu li ti proizvodi štetni, nema razloga za brigu. Zahvaljujući neprestanom tehnološkom napretku, danas na tržištu postoji čitav niz vrlo kvalitetnih i neškodljivih proizvoda s kojima možete bezbrižno krenuti na omiljenu plažu.
Njihov zaštitni film istodobno štiti kožu, ali i omogućuje joj da slobodno diše. Naravno, to znači i da ne smijete pretjerivati u nanošenju vodootporne šminke. Naime, smisao vodootporne kozmetike jest da zadržite što prirodniji izgled, ali ipak da zablistate i korigirate male nepravilnosti na koži. No, taj učinak nikako nećete postići ako pretjerate u količini make-upa.
Za decentan ‘vodootporan’ izgled potrebna je i određena vještina nanošenja, da se ne bi stvorio neprirodan i ružan izgled. No, sigurno je da nećete pretjerati ako nanesete tek male količine, koje će ipak istaknuti vaše oči, usta ili ten, a istodobno omogućiti koži da i ona uživa u blagodatima mora, sunca i zraka.
Kako djeluje vodootporna kozmetika?
Maskare, tuševi za oči, olovke, puderi, pa čak i puderi u prahu, sjajila i sjenila… što god poželite, možete naći u waterproof varijanti. Svi ovi proizvodi sadrže visoko kvalitetne sastojke koji istodobno skrivaju naše male nedostatke (kada je o puderima riječ) ili ističu ono što želimo istaknuti, ali istodobno omogućuju da naša koža ispod zaštitnog filma, slobodno diše. Većina proizvoda bazirana je na bezuljnim sastojcima, pa su učinkoviti i na masnoj koži.
Zbog svojih postojanih svojstava ovi proizvodi nisu idealni samo tijekom ljeta i godišnjeg odmora, kada želimo nesmetano uživati u morskim čarima, nego ih mnoge žene koristi i tijekom godine. Naime, one žele postojanu šminku, koja traje koliko (i duže) i njihovo radno vrijeme.
Zbog svojih posebnih svojstava vodootporna šminka zahtjeva posebna sredstva za uklanjanje, a njih možete potražiti u svim parfumerijama.
Kome se mogu preporučiti, a kome ne?
Kada se radi o vodootpornim proizvodima za zaštitu od sunca, oni su idealni za sve osobe, posebno za one osjetljive kože i djecu. Da ne morate trčati svaki 20 minuta za djetetom i mazati mu kožu kako ne bi ‘izgorila’ na suncu, dobro je staviti kvalitetnu vodootpornu kremu za sunčanje. Istodobno, posebnu pažnju posvetite najosjetljivijim dijelovima lica, poput nosa, vrhova ušiju, čela ili izrazito tankoj koži oko očiju ili na udubinama koljena. Na ove je dijelove također poželjno nanijeti vodootporni proizvod, a istodobno se redovito mazati ostalim preparatima za zaštitu od sunca.
Vodootporni proizvodi se ne preporučuju jedino u slučaju izrazito visokih temperatura, kada se jako znojimo ili kada je visok postotak vlage u zraku te za kožu koja je izrazito sklona mašćenju. Naime, taka koža izlučuje prekomjerne količine sebuma, pa bi vodootporni zaštitni film mogao djelovati poput ‘čepa’ te pokrenuti neugodan folikulitis.