Modna industrija nalazi se na prekretnici. Milenijalci i Generacija Z svjesni su da hitno treba nešto promijeniti. Slike pustinje Atakama u Čileu, koja je postala odlagalište za fast-fashion otpad, proganjaju nas u noćnim morama. Sve što se brzo proizvede prikriva kolonijalizam siromašnih zemalja, ali i kolonijalizam nad našim planetom jer svu tu odjeću vlasnici kompanija šalju da se gomila i raspada na grobnici zaboravljenih brzo izmjenjujućih trendova. Jasno nam je da treba stati na kraj bezglavoj proizvodnji i besmislenoj kupnji.
Pogledajte ovu objavu na Instagramu.
Danas se modni brendovi okreću se održivosti i drugačijem, osvještenijem načinu proizvodnje. Upravo zato trebali bismo i mi, kao konzumenti, podržati domaću proizvodnju i hrvatske brendove. Pametnije kupovati i radije izdvojiti novac za jedan dobar komad odjeće. U Hrvatskoj imamo sve više modnih dizajnera koji modi pristupaju originalno i drugačije. Tome možemo zahvaliti slavnom pokretu Slow Fashiona i zaokretu u mindsetu generacije.
Otkrivamo tri mlade modne dizajnerice čiji rad zaista vrijedi upoznati:
1/ Ten:Ten
Tko se krije iza ovog brenda?
Pogledajte ovu objavu na Instagramu.
Marijana Cigić je izrazito kreativna mlada žena koja nas podsjeća svojom estetikom na djevojke francuskog Novog vala/ Nouvelle vague. Marijana se inspirira glazbom, filmovima i umjetnošću. Kao i njezine kolekcije zaintrigiralo nas je samo ime njenog brenda. Za sebe kaže da je fascinira numerologija, i tako iskazuje pripadnost jednoj drugoj generaciji koja se zanima za okultno. Broj deset je dugo prati.
Najviše od svega voli se buditi rano u gradovima u kojima je turist i čekati da se muzeji otvore. Muzej Leopold se otvara u 10 sati i ona je među prvim posjetiteljima. Uvijek je najteže smisliti ime svojem modnog brendu. Razmišljajući o tom pitanju, kada je ulazila u muzej, pogledala je na sat i pisalo je 10:10. Rekla je da je Muzej taj koji je dao ime njezinom brandu, a njoj spokoj. Dok dizajnira odjeću, bavi se stvaranjem tajne, u razgovoru se osvrće na Heideggera i predgovor eseju “Istina i umjetnost” govoreći da je zagonetka umjetnosti upravo to što je zagonetka, a zadaća umjetnika da zagonetku vidi.
Drugačiji pristup modi
Pogledajte ovu objavu na Instagramu.
Marijana negira ustaljena pravila između odjeće za muškarce i za žene i radi univerzalne komade. Za oko su nam najviše zapeli njeni oversized sakoi i kaputi. Koristi se patchwork tehnikom, a njezini super kišni baloneri su must-have komad u ormaru. Jedan baloner je čak inspiriran slavnom Cohenovom pjesmom “Famous Blue Rain Coat“. Marijana je osviještena mlada žena koja pokušava stvarati održivu odjeću. Sve kožne stvari napravljene su od kože kupjene u second handovima ili koju su donirali poznanici i prijatelji, kao i dosta drugih materijala. Trudi se reciklirati što više.
Stvara pristupačne odjevne komade i ističe da su njeni vjerni kupci “obični ljudi” – umjetnici, studenti i profesori. Trenutačno ima mini kolekciju od samo nekoliko komada koja je inspirirana cirkusom i cirkusantima te jednim od njezinih najdražih filmova Wendersovim “Nebom nad Berlinom” (1987). Kolekcija će uskoro biti objavljena na njezinom Instagram profilu i jedva je čekamo vidjeti.
Pogledajte ovu objavu na Instagramu.
2/ Morphlines
Pogledajte ovu objavu na Instagramu.
Upoznajte Ines
Pogledajte ovu objavu na Instagramu.
Kolekcija Kaprisna Divina
Pogledajte ovu objavu na Instagramu.
3/ Raw Bag by Mirjam Krajina
Pogledajte ovu objavu na Instagramu.
Mirjam Krajina je u 2020. godini osmislila koncept RAW BAG torbi. Ta je kolekcija oduševila hrvatsku modnu scenu. Mirjam je prije svega kostimografkinja koja je svoj zanat učila od Ane Savić Gecan s kojom često radi u kazalištu, a tijekom studija počela je raditi na filmovima i serijama. Započela je kao volonterka, a sada radi samostalno. Mirjam je izrazito kreativna, inovativna i originalna. Ona stvara modu na razini današnjeg društva i problema s kojima se suočavamo. Tijekom lockdowna, promatrajući u dućanu plastične vrećice i ružne dodatke s kojima hodamo ispod ruke, a koji nisu nimalo ekološki osjetljivi, pala joj je na pamet ideja za kolekciju torbica.
Održivi modni dodatak
Pogledajte ovu objavu na Instagramu.
Mirjam je osmislila originalni način izrade torbi. Vrećice iz trgovina počela je taliti i iz njih modelirati torbe. Torbe se rade kao skulpture na kalupu, a šiva se podstava. Kada stvara, Mirjam Krajina želi se baviti tematikom recikliranja, smanjenja otpada i održivosti jer u tome vidi budućnost mode. Uvjerena je da nam odlične ideje leže ispred nosa, a da je zadatak modnih dizajnera da to prepoznaju, iskoriste, promijene i stvore umjetničko djelo od pojedinačnih artefakta.
Kolekciju je nazvala imenujući točno ono što vidimo- SUROVE TORBE, neobrađene. Mirjam je napravila mini blagdansku kolekciju Raw Bag torbica, jarkih boja. Torbice dolaze u različitim veličinama i unikatni su modni dodatak. Ne možete naručiti određenu boju jer Mirjam stvara samo od otpada u njezinoj kući. Svaka vrećica je jedinstvena.
Ona je također uz kolekciju torbica izbacila i kolekciju odjeće, koja je ponovno u skladu s ekologijom, second-hand odjeća na kojoj intervenira i stvara nove komade. Smatra da je kroz kazalište i film naučila najviše o no-waste politici stvaranja, jer postoje takvi dragulji koje bi netko drugi vidio kao smeće, a ona od second-hand kvalitetnih komada stvara novu odjeću. Košulje pretvara u lude haljine, pronalazi neobične printove i tiska ih na pamučne majice, različite trenirke spaja u kombinezone. Sve što radi promovira na svom Instagram profilu. Izrazito se veselimo novim kolekcijama Mirjam Krajine kao hrvatske predvodnica održive mode mlađe generacije dizajnera.
Pogledajte ovu objavu na Instagramu.
Naslovna fotografija: @glorijalizde za @tentenbrand