Ponedjeljak, 25 ožujka, 2024

Provjereni trikovi: Kako da omiljeni kupaći kostim što dulje izgleda kao novi?

Ono što je ultimativno i prvo pravilo jest da kupaći kostim treba oprati nakon svakog nošenja - čak i ako se niste okupali u moru ili u bazenu. No, o tome na koji način i čime perete kostim, ali i kako ga sušite ovisi koliko će vam dugo trajati

S obzirom na to da još uvijek traje ‘sezona na plaži’, a svoj omiljeni kupaći kostim želimo održati što ‘novijim’ i za sljedeće ljeto, donosimo provjerene savjete profesionalaca o tome kako prati i ‘njegovati’ naš ljetni it-komad!



Ono što je ultimativno i prvo pravilo jest da kupaći kostim treba oprati nakon svakog nošenja – čak i ako se niste okupali u moru ili u bazenu.

Je li štetnija morska sol ili klor?

“Kreme za sunčanje sadrže sastojke koji mogu oštetiti tkaninu i dovesti do eventualnog raspada materijala”, objašnjava Marysia Reeves, dizajnerica brenda Marysia Swim. Povrh svega, neki zaštitni faktori su štetniji od drugih, upozorava Lindsey J. Boyd, suosnivačica potpuno prirodne linije deterdženta, The Laundress.
Losioni na bazi minerala i uljne formulacije mogu uzrokovati žutilo ili postupne mrlje ako se kupaći kostimi ne peru pravilno.

Još jedan razlog da budete pažljivi pri pranju kostima, osobito ako se kupate u bazenu? Klor je oštriji prema tkaninama za kupaće kostime od slatke i slane vode i može posvijetliti osvjetljive boje tkanina. 

Čime prati kupaći kostim?

Ali ne bacajte kupaći kostim u perilicu rublja niti koristite bilo koji deterdžent. Za najbolje rezultate operite kupaći kostim ručno i upotrijebite deterdžent posebno dizajniran za osjetljive tkanine ili tkanine s visokim udjelom spandeksa, koji štiti boje tkanine i sigurno uklanja ulja i kemikalije bez oštećenja fina vlakna.
Boyd se također zaklinje u bijeli ocat, zbog njegovih dezodorirajućih i antibakterijskih svojstava. Ako niste kod kuće i nemate deterdžent ili ocat na raspolaganju, Reeves predlaže da kupaći kostim isperete barem u slatkoj vodi. Što se tiče muških gaćica za plivanje, one su dovoljno izdržljive za pranje u perilici jer sadrže manje spandeksa.

Način na koji ručno perete kupaći kostim također je vrlo važan

Počnite tako što ćete sudoper napuniti hladnom vodom i dodati jednu kapu blagog deterdženta ili bijelog octa. Ostavite kupaći kostim da se natapa u otopini do 30 minuta, a zatim isperite hladnom vodom.
Za sušenje nježno umotajte kostim u čisti suhi ručnik, lagano ga pritisnite kako biste uklonili višak vode. Iako može biti primamljivo, kupaći kostim nikako ne smijete iscijediti jer to može oštetiti spandex vlakna. Kad završite, odložite kostim da se osuši.

Kako bi vaš kupaći kostim bio u vrhunskom obliku izbjegavate sljedeće:

  • Nemojte natapati kupaći kostim preko noći. To može olabaviti vlakna.
  • Ne dopustite da se kupaći kostim osuši izravno na suncu jer boja može izblijediti. 
  • Ne stavljajte kupaći kostim u sušilicu. Toplina slabi elastičnost spandeksa. To je isti razlog zašto svoj omiljeni bikini ne biste trebali nositi u jacuzziju.
  • Ne vješajte kupaći kostim na metalnu šipku da se osuši. Vješanje može promijeniti oblik odjeće, dok metalna šipka može ostaviti trag hrđe koju je nemoguće ukloniti.
  • Nemojte sjediti na grubim površinama dok ste u kupaćem kostimu. Beton pored bazena ili drvo sa ležaljki može oštetiti materijal kostima. Uvijek sjedite na ručniku. 

Pročitajte još...

Povezano

Ostavite komentar

Molimo upišite komentar
Molimo upišite vaše ime