Nedjelja, 31 ožujka, 2024

Mjesto na planeti Zemlji ili na mjesecu Pandori? Hallelujah Mountains postoji u stvarnom životu

Upravo ste ovakve kamene stupove/stijene mogli vidjeti u hit filmu Jamesa Camerona. Jedina je razlika što stvarne stijene u Kini ne lebde. Za razliku od onih filmskih. Ipak, oblaci i izmaglica koji su česti u vlažnom području Zhangjiajie ponekad učine da fantastični stupovi djeluju kao da lebde

Mjesto radnje? Plutajuće ‘Hallelujah Mountains’ mjeseca Pandora. Riječ je, naravno, o filmu Avatar: Put vode (Avatar: The Way of Water) redatelja Jamesa Camerona u kojemu glavnu ulogu imaju Sam Worthington kao Jake Sully i Zoe Saldana kao Neytiri.



Mjesec Pandora, baš kao i ‘plutajuće planine’, produkt su mašte scenarista velikog kino hita. No iako su izmišljene, kreativni tim je inspiraciju pronalazio u planinama iz cijelog svijeta, na površini Majčice Zemlje. Među njima su se našle i planine kineske provincije Hunan obuhvaćene prvim nacionalnim šumskim parkom Zhangjiajie (od 1982. godine).

Nacionalni šumski park Zhangjiajie dostupan svakom izletniku

U središnjoj Kini nalazi se područje Wulingyuan, dio UNESCO-ve svjetske baštine od 1992. godine. Najatraktivniji dio ovog nevjerojatnog krajolika zacijelo je Nacionalni park Zhangjiajie koji se prostire na površini od 48 km2. Smješten u sjeverenoistočnom dijelu kineske pokrajine Hunan, park odlikuju guste šume, duboke gudure i kanjoni, špilje i stijene, neobični vrhovi planina te, najupečatljiviji, kameni stupovi nastali erozijom od kojih mnogi dosežu visine i preko 1000m.

Upravo ste ovakve kamene stupove/stijene mogli vidjeti u hit filmu Jamesa Camerona. Jedina je razlika što stvarne stijene u Kini ne lebde. Za razliku od onih filmskih. Ipak, oblaci i izmaglica koji su česti u vlažnom području Zhangjiajie ponekad učine da fantastični stupovi djeluju kao da lebde.

Kako su nastali čudesni stupovi?

Iako biste na prvi pogled pomislili da se radi o vapnenačkim stijenama, stjenovite formacije stupova sastoje se od kvarcnog pješčenjaka. Zbog toga njihov izgled nije rezultat kemijske erozije, već dugogodišnje fizičke erozije koja uključuje smrzavanje i širenje leda zimi. Materijal nastao nakon zime odnose obilne kiše i vodeni tokovi, a rezultat su stupovi kojima se dolaze diviti ljudi iz cijelog svijeta. Područje je iznimno vlažno tijekom cijele godine što čini bogati biljni pokrov parka s vrlo gustim tamnozelenim lišće. Koliko je to prepoznatljiv kineski krajolik, otkrivaju i drevne kineske slike koje kao motiv imaju upravo stjenovite formacije Zhangjiajie.

Jedan od stupova, 1080 m visok Southern Sky Column, u siječnju 2010. godine službeno je preimenovan u “Avatar Hallelujah Mountain” u čast istoimenog filma.

Što posjetiti unutar parka?

Definitivno i na prvom mjestu selo Huangshi, odnosno Selo žutog kamena. Jer ukoliko ga ne posjetite, kao da i niste bili u Zhangjiajieu. Smješteno na nadmorskoj visini od 1080 m, ovo je mjesto najbolja prirodna platforma za razgledavanje okolnih atrakcija poput Five Finger Peak, Lovers Peaks ili Natural Mural. Ukoliko imate sreće i posjetite ga na sunčan dan neposredno nakon kiše, učinit će vam se kako vrhovi lebde u moru oblaka. Poseban je doživljaj dočekati izlazak sunca na lokaciji Star Picking Stand, na nadmorskoj visini od 1092m.

Nezaboravna je i vožnja dizalom Bailong, od milja nazvanom “nebeskom žičarom stotinu zmajeva”, koja je za javnost otvorena 2002. godine. Njezinih 326 m čine je najvišom vanjskom žičarom na svijetu. Žičara se sastoji od tri odvojena staklena dizala od kojih svaki ima kapacitet za 50 ljudi. Od podnožja do vrha ovom ćete se žičarom ‘uspeti’ za manje od dvije minute.

Volite li pješačiti i planinariti, ne propustite proći kroz Zhangjiajie Grand Canyou koji se prolazi kombinacijom pješačenja i vožnje čamcem. Iznad kanjona nalazi se i Stakleni most otvoren za posjetitelje u kolovozu 2016. godine. Samo 13 dana nakon otvorenja morao je biti zatvoren zbog velikog broja posjetitelja. Nakon što se poduzete određene sigurnosne mjere i prilagodbe, most je ponovno otvoren 30. rujna iste godine i otad je najduži (430 m) i najviši (300m) pješački stakleni most na svijetu.

Kako se točno izgovara ime kineskog nacionalnog parka?

Nacionalni šumski park Zhangjiajie ispremrežen je žičarama, tramvajima, električnim automobilima, pa čak i ziplineom koji funkcionira na principu vlastite težine svakog posjetitelja, a sve s ciljem što manjeg ugljičnog otiska. S druge strane, ovakva povezanost osigurava da uistinu svaki izletnik može posjetiti najstariji šumski nacionalni park u Kini.

Cijene ulaznica u Zhangjiajie ovise o mjestima i atrakcijama koje želite vidjeti i kreću od 40 eura. Najbolje vrijeme za posjet je između ožujka i studenog, a ako se i na kraju ovog teksta pitate kako se točno izgovara ime kineskog nacionalnog parka, odgovor je vrlo jednostavan… Zhingjiajie se izgovara kao Džang-đa-đije.

Pročitajte još...

Povezano

Ostavite komentar

Molimo upišite komentar
Molimo upišite vaše ime