Srijeda, 16 listopada, 2024

Dubai stvara ‘lažnu kišu’ kako bi se borio protiv vrućina i suše

Metoda 'zasijavanja oblaka' koja se koristi u Dubaiju oslanja se na tehnologiju dronova. Naime, dronovi oslobađaju električni naboj u oblake, što posljedično utječe na stvaranje kiše

Znanstvenici u Ujedinjenim Arapskim Emiratima rade na novim metodama manipulacije vremenom, a sve u pokušaju da povećaju količine kiše u zemlji – i do sada, čini se, u tome uspijevaju.



Operacija tzv. ‘zasijavanja oblaka’ koristi električne naboje za poticanje kiše, a posljedica je sve većeg globalnog interese za kišnim tehnologijama kao jednim od načina potencijalnog ublažavanja suša u svijetu.

Tehnologija koja koristi električnu energiju za proizvodnju kiše, a ne kemikalije

Metoda ‘zasijavanja oblaka’ koja se koristi u Dubaiju oslanja se na tehnologiju dronova. Naime, dronovi oslobađaju električni naboj u oblake, što posljedično utječe na stvaranje kiše. Ova tehnologija je prihvatljivija u usporedbi s drugim oblicima ‘zasijavanja oblaka’ jer koristi električnu energiju za proizvodnju kiše, a ne kemikalije.

 

 
 
 
 
 
Pogledajte ovu objavu na Instagramu.
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

 

Objavu dijeli المركز الوطني للأرصاد (@officialuaeweather)

U ovoj bliskoistočnoj zemlji godišnje prosječno padne samo četiri centimetra kiše i ljetne temperature prelaze 50°C. Kao rezultat toga, UAE su 2017. uložile ukupno 15 milijuna dolara u devet projekata za koje se nadaju da će povećati količine padalina.

Vremenske manipulacije i u nekoliko američkih država

Do sada se čini da se investicija isplati: prema izvješćima Nacionalnog centra za meteorologiju zemlje (NCM), zasijavanje oblaka doprinijelo je obilnim kišama u cijeloj zemlji. Ovakve vrste pokušaja vremenske manipulacije nisu ograničene samo na UAE,  nekoliko američkih država također razmatra zasijavanje oblaka kao način borbe protiv teških sušnih uvjeta. Metoda koja bi se koristila u SAD-u, međutim, oslanja se na nešto drugačiju tehnologiju, u kojoj dronovi oblacima dodaju male količine srebrnog joda. Čestice potiču stvaranje kapljica vode, čime potencijalno povećavaju padaline. 

Istraživanje zasijavanja oblaka datiraju još iz 40-ih godina prošlog stoljeća – no tek se posljednjih godina tehnologija pokazala učinkovitom. Međutim, važno je napomenuti da, iako zasijavanje u oblaku može biti korisno, neće se baviti osnovnim uzrocima suše niti je u potpunosti pouzdana metoda.

Pročitajte još...

Povezano

Ostavite komentar

Molimo upišite komentar
Molimo upišite vaše ime