Šok i vjeverica! Meta će možda zbog novog zakona morati ukinuti svoje društvene mreže u Europi. Znači li to nam slijedi veliko iseljavanje, ali ovaj put ne u Njemačku, već u obećanu zemlju Ameriku? Hoćemo li imati referendum protiv izlaska i Europske unije? Kao da nam nije dovoljan prelazak na euro, sad će nam još oduzeti i društvene mreže na kojima provodimo puno i previše vremena u danu.
Uvijek pričamo kako zakoni ne štite “malog” i “običnog” čovjeka, nego samo one “velike”. Ovaj put, situacija je ipak drugačija. Novi zakon EU-a zahtijeva od tvrtki koje prikupljaju korisničke podatke svojih korisnika da te podatke čuvaju i obrađuju na europskim poslužiteljima. Međutim, podaci Facebooka i Instagrama obrađuju se na američkim i europskim poslužiteljima, što je ključno za ciljanje oglasa i tvrtke koje posluju na tim društvenim platformama. Zbog novog zakona, te podatke neće moći međusobno prenositi.
U izvješću podnesenom Komisiji za vrijednosne papire i burze, Meta sugerira da će, ako tvrtka ne bude u skladu s novim propisima EU, jednostavno prestati pružati svoje Facebook i Instagram usluge unutar Europe. Metin potpredsjednik za globalne poslove, Nick Clegg, tvrdi da bi to bilo štetno za mnoge tvrtke u EU koje se oslanjaju na usluge i oglase koje tvrtka pruža. Hoće li Meta uistinu ukloniti Facebook i Inatagram, još uvijek nije poznato, ali nikad se ne zna.
Kako izgleda život bez društvenih mreža?
Postoji li uopće život izvan društvenih mreža? Pa za neke da, za druge ne. Ako ste malo stariji, možete se prisjetiti jednostavnog života koji smo imali prije pametnih telefona. Realnost je da smo sada, kao društvo, živčaniji, nestrpljiviji i sve želimo sada i odmah. Koncentracija nam traje kraće, sve nam dosadi nakon nekoliko sekundi i ništa nas više ne može zabaviti. Djeca od najranije dobi drže mobitele u rukama dok im roditelji ispijaju kave, i ne poznaju druge načine zabave. Mi stariji, gubimo smisao za drugačijim načinima zabavljanja i uživanja u svijetu koji nas okružuje.
Rijetki znaju povući tu crtu i koristiti tehnologiju samo za ono što im stvarno treba, poput osobnog razvoja, učenja novih vještina i pronalaženja inspiracije. Ali kada previše koristite društvene mreže, to je problem. Utječe vam na psihu, san i raspoloženje, naročito zbog količine loših i negativnih vijesti koje nam se svakodnevno prezentiraju.
Nemojte misliti da smo mi išta bolji od vas. S obzirom na to da radimo u mediju, s telefonom i društvenim mrežama se budimo i odlazimo spavati. Ako uistinu slijedi gašenje Facebooka i Instagrama, zaključili smo da se bolje prilagoditi postupno, nego naglo. Pa smo odlučili istražiti što sve možemo raditi u vrijeme koje inače trošimo na društvene mreže. Krenimo redom…
1/ Čitanje
Jedna od najboljih alternativa posezanju za telefonom je čitanje. Možete čitati bilo što samo neka vam bude inspirativno, poučno ili zabavno. Bilo da je riječ o knjizi, časopisu ili blogu, posvetite se čitanju barem 10-15 minuta dnevno kako biste proširili svoje znanje.
2/ Razgovarajte s ljudima lice u lice
Razgovor s ljudima dok vam je glava pognuta i gledate u ekran ne može se računati kao razgovor. Kada razgovarate s ljudima, izrazi lica i kontakt očima uvelike doprinose stvaranju veze s njima. Kada održavate kontakt očima, govorite im da ste zainteresirani čuti što govore. Također pomaže u razvijanju intimnosti i povezanosti s drugom osobom.
3/ Pripremajte obroke za tjedan pred vama
Želite li jesti zdravije, ali mislite da nemate vremena za pripremu zdravih obroka? Isprobajte pripremu obroka! Umjesto gledanja na telefon, provedite nedjelju navečer za pripremanje zdravih obroka. Narežite povrće, pripremite izvore proteina, skuhajte kvinoju… Pripremljenu hranu pohranite u hladnjak ili zamrzivač kako biste je koristili kasnije tijekom tjedna.
Zdravije je i održivije: Top 5 Instagram profila koji će vam pomoći da zavolite kuhati!
4/ Izađite na zrak
Ako provodite puno vremena na aplikacijama i društvenim mrežama, mogli biste većinu vremena provoditi sjedeći na jednom mjestu u istoj pozi. Kako biste pokrenuli svoje tijelo i osvježili um, izađite vani. Bilo da izlazite u vlastito dvorište ili šetnju kvartom, provodite vrijeme na zraku.
5/ Pišite dnevnik
Što radite kada doživite teške trenutke? Odvajate li vrijeme da proživite svoje emocije? Nuspojava prevelike upotrebe društvenih medija je emocionalna otupljenost. Kada smo tužni zbog nekog događaja ili uspomene, skloni smo posegnuti za telefonom i otvoriti aplikaciju društvenih mreža kako bismo otupjeli tu bol umjesto da odvojimo vrijeme da je obradimo. Obrada emocija je važna kako bismo se izliječili, učili iz iskustva i postali jači. Pisanje dnevnika je izvrstan način da oslobodite svoje emocije na zdrav način. Ali to ne znači da možete voditi dnevnik samo kada ste tužni. Slavite i svoje pobjede.
6/ Razmišljajte u miru i tišini
Ako postoji umjetnost mirnog sjedenja, ona izumire u ovo doba pametnih telefona. Čini se da ljudima nije ugodno sjediti i baviti se vlastitim umom i mislima. Sve što želimo je stimulacija od strane naših društvenih mreža i želimo je odmah! To je opasno mjesto za boravak. Sljedeći put kada poželite posegnuti za telefonom, triput duboko udahnite i dopustite da vam neko vrijeme bude dosadno. Tko zna? Možda ćete dobiti ideju koja će vam promijeniti život tijekom ovih dosadnih sesija!
7/ Nazovite nekoga koga dugo niste čuli
Mislite da nemate vremena zvati ljude i razgovarati? Ipak imate! Ako pratite svoju upotrebu društvenih mreža, znate da imate vremena za razgovor. Iskoristite barem deset minuta da nazovete nekoga koga želite nazvati mjesecima. Dobro se ispričajte i odmah će vam dan biti bolji.
8/ Otiđite na trening
Jedan od razloga zašto većina ljudi odgađa vježbanje je nedostatak vremena. Ali morate shvatiti da nikada nećete vježbati ako to ne stavite u svoj dnevni plan. Ukradite 45 minuta koje provodite na društvenim mrežama i posvetite se treningu. Osim zgodnog tijela, vaše mentalno i fizičko zdravlje će biti puno bolje.
9/ Odradite sve stvari za koje nikada nemate vremena
Želite raditi toliko mnogo stvari u životu, velikih i malih, ali nemate vremena. Za početak, zapišite sve što želite. I odaberite jednu stavku sa svog popisa na kojoj mislite da možete dosljedno raditi barem sljedećih tri-šest mjeseci. A onda kada ostvarite cilj, odaberite drugu aktivnost za sljedećih šest mjeseci.
Must have detalji u domu: vaze koje izgledaju kao umjetnička djela
10/ Organizirajte svoj dom
Sigurno želite promijeniti stvari u svom domu. Postoji mnogo časopisa koji vam mogu pomoći kako organizirati svako područje vašeg doma. Učite od njih i organizirajte svaki prostor tako da u budućnosti možete uštedjeti vrijeme, novac i energiju. Kako se nered nakuplja, to vam oduzima puno mentalne energije. A čist i uredan dom unosi dozu samopouzdanja u naš život. Ako ništa nije sređeno, barem je vaš dom. Pospremanje nereda također vas motivira da kupujete stvari koje su vam stvarno potrebne, a to vam štedi novac.