Četvrtak, 21 ožujka, 2024

Živjeti green prilikom kupnje namirnica nije više izbor – nego potreba!

Kako unaprijed isplaniranim odlaskom u trgovinu možete dati svoj doprinos zaštiti okoliša i smanjenju nepotrebnog gomilanja otpada?

Pokušaji zaštite prirode, kao i gradske okoline, često ostanu samo pokušaji – nedostatak uputa, preporuka i smjernica znatno utječe na predodžbu čovjeka o tome kako je postati green preteška opcija za usklađivanje u brzu i stresnu svakodnevicu.



A zapravo je riječ o postupnom prelasku, korak po korak, kako unaprijed isplaniranim odlaskom u trgovinu možete dati svoj doprinos zaštiti okoline te smanjenju nepotrebnog gomilanja otpada! Tzv. ‘zero waste’ život zahtjeva postupan prelazak i odbacivanje uobičajenih sfera i načina života. Riječ je o malim stvarima i pokušajima koji na kraju dana mogu dovesti do velikog i kvalitetnog rezultata.

Prvi korak neka bude planiranje odlaska u trgovinu čime se znatno pridonosi smanjenju otpada. No, kako pravilno učiniti isto?

Začarani krug plastike

Odbacivanje plastičnih vrećica i njihova zamjena za papirnate ili platnene, zadnjih je nekoliko godina vrlo popularno. Brojni trgovački lanci u potpunosti su se (ili barem djelomično) prebacili na opcije za zdraviji okoliš, no unatoč tome i usprkos aspiracijama kupaca da sudjeluju u krugu pozitivnog utjecaja na prirodu i njezinu obnovu.

Često se prilikom kupnje osnovnih namirnica zaboravi da su mnoge upakirane upravo u – plastične kutije ili prekrivene plastičnim poklopcima. Pa je tako jedno zlo (u obliku vrećice) zamijenjeno desetkom drugih – u obliku kutija, spremišta i poklopaca.
No, gdje postoji volja, postoji i snaga i mogućnost pozitivnog djelovanja – pa doista možemo smanjiti vlastiti doprinos u nakupljanju otpada prilikom kupovanja namirnica.

Jednostavna pravila, pozitivan utjecaj

Jedan od najboljih načina pozitivnog djelovanja na okoliš prilikom osnovne kupovine namirnica jest – planiranje obroka unaprijed! To možda i ne zvuči kao zabavna aktivnost, ali ne samo da utječe pozitivno na okoliš, već i na zdravlje tijela – naime, na taj način ćete vrlo jednostavno moći pratiti ono što (po)jedete i zdravije se hraniti. Uz to, tako ćete spriječiti prekomjerno kupovanje i smanjiti bacanje hrane, čime ujedno smanjujete i svoj doprinos emisiji stakleničkih plinova.

Kada je popis potrebnih namirnica gotov, razmislite postoji li mogućnost kupovine većih količina pojedinih namirnica kao što su brašno, orašasti plodovi i slično, jer se tako koristi manje plastike čime, naravno, dolazi do manje otpada.

Savjesne trgovine

Ako postoji mogućnost birajte trgovine koje su savjesne i koje sudjeluju u zaštiti okoliša. Kako se zadnjih godina veliki postotak trgovina okrenuo green poslovanju i nastoji reciklirati, pojedine trgovine nude razne ambalaže i pakiranja koja se mogu reciklirati i potom opet iskoristiti. Iako se često kaže da su prvi koraci najteži, ovdje se ipak radi o nekoliko jednostavnih smjernica koje vas vode u pravom smjeru.

Znamo da je teško u potpunosti promijeniti svoju rutinu, no to u ovom slučaju i nije potrebno – važno je krenuti i s malim stvarima prilikom kupovine namirnica i na taj način dati svoj obol zaštiti okoliša i smanjenju kupovnog otpada

Pročitajte još...

Povezano

Ostavite komentar

Molimo upišite komentar
Molimo upišite vaše ime