Subota, 23 ožujka, 2024

Dnevnik jednog veterinara: Kako s ljubimcem putovati što bezbolnije?

Vrijeme je godišnjih odmora, a planiranje naravno uključuje čitavu obitelj pa tako i naše dlakave, pernate i hladnokrvne ljubimce. Prvo se postavlja pitanje da li ljubimca voditi na odmor ili pronaći alternativu. Trebamo se podsjetiti da, nažalost, veliki broj kućnih ljubimaca završi na ulici u vrijeme godišnjih odmora što samo doakzuje kako imati kućnog ljubimca […]

Vrijeme je godišnjih odmora, a planiranje naravno uključuje čitavu obitelj pa tako i naše dlakave, pernate i hladnokrvne ljubimce.



Prvo se postavlja pitanje da li ljubimca voditi na odmor ili pronaći alternativu. Trebamo se podsjetiti da, nažalost, veliki broj kućnih ljubimaca završi na ulici u vrijeme godišnjih odmora što samo doakzuje kako imati kućnog ljubimca nije za svakoga. Ovakva je užasna praksa smanjena s obavezom mikročipiranja pasa pa je i odgovornost vlasnika neupitna i lako dokaziva.

Na put s ljubimcima ili u hotel?

Postoje, naravno, neke vrste ljubimaca koji više vole ili možda lakše podnose mijenjanje okoline. U njih ubrajamo većinu pasa i neke mačke, pogotovo mačke koje odlaze u poznatu okolinu te ih je moguće na neki način kontrolirati. Kućni ljubimci u pravom smislu riječi, a to su zamorci, gmazovi, ptice i kunići nešto teže podnose transportiranje iako postoji veliki broj ljudi koji i njih vode na odmor. Moram priznati da se i taj dio dosta mijenja jer svi pa tako i životinje imaju mogućnost prilagodbe – ljubimac koji je navikao na putovanje može lakše podnijeti stres putovanja.

Postoji naravno i alternativa, a to su hoteli za kućne ljubimce čija se ponuda i kvaliteta jako poboljšala u posljednjih nekoliko godina, pa sada postoje divna, mogli bismo reći i luksuzna mjesta koja pružaju vašem ljubimcu sve što mu treba. Izbor ovakvog načina, naravno, ponajprije ovisi o vašem ljubimcu – naime, neke životinje bolje od drugih podnose odvajanje od vlasnika, čak i uživaju u bogatijem društvenom životu, a ima ih koji na dnevnoj bazi provode jedan dio dana u vrtićima pa im je to još dodatno poznato.

Informacije o plažama za pse, veterinaru…

Ako se ipak odlučite na putovanje i odmor s ljubimcem to donekle mijenja i način i izbor putovanja. Ograničenja koja donosi odmor sa ljubimcem prvenstveno se odnosi na izbor smještaja, pa moramo tražiti apartmane i hotele koji primaju kućne ljubimce. Sva sreća da ih je sve više i više. Sljedeće na što trebamo paziti, kada se radi o putovanju sa psima, jest pitanje da li u mjestu gdje idemo postoje plaže za kućne ljubimce – jer se većina pasa jako voli kupati. Uostalom voljeli bi da i taj dio odmora barem dijelom provedemo sa našim ljubimcem, zar ne?

Nije naravno na odmet raspitati se postoji li u mjestu gdje putujemo veterinarska ambulanta. Ovdje dolazimo i do pitanja odgoja pasa zato što nam je taj dio bitan za ponašanje u svakodnevnim situacijama a na odmoru možda i više nego inače pa je lakše provesti dan na plaži ili večer u restoranu koji prima pse kada imamo dobro odgojenog ljubimca – pa to nije samo izvor stresa nego i ugodno iskustvo.

Stvari koje olakšavaju život i vama i ljubimcu

Ovaj dio bi dodatno naglasio zato što mislim da se sa brojem odgojenih i pristojnih pasa povećava pozitivna percepcija javnosti prema kućnim ljubimcima i njihovim vlasnicima. Pas koji mirno sjedi u restoranu, vlasnik koji uvijek ima povodac i pribor za skupljanje sa sobom, te psi koji mogu normalno provoditi vrijeme sami u sobi bez uznemiravanja okoline, sve su to stvari koje olakšavaju život vama, vašim ljubimcima i ostatku svijeta. 

Ponekad psi i mačke teže podnose vožnju pa im je potrebno prije puta dati nešto protiv mučnine ili čak nešto za smirenje. Potreba za ovakvim stvarima se najčešće smanjuje s iskustvom i brojem putovanja, ali ako se to javlja obavezno se javite vašem veterinaru da vam propiše lijekove koje ćete dati ljubimcu prije puta. Obično je bolje da životinja ne putuje s prepunim trbuhom, a prije puta odradite i sanitarne šetnje – kako bi put bio ugodniji. Što ne znači da nećete i usput stati negdje usput – kako bi vaš ljubimac (i vi) protegnuo noge i obavio kraće nužde – ovisno o njegovim potrebama.

Koje lijekove ponijeti sa sobom?

Često nosimo lijekove za nas na putovanja, što se tiče životinja nije naodmet, uz lijekove koje inače uzimaju, ponijeti medicinski ugljen u slučaj određenih probavnih smetnji. Isto tako, dobro je ponijeti i probiotike, zavoj i sterilne gaze te neki dezinficijens, a za ostalo ipak posjetite veterinara.

Sada nam samo ostaje spakirati hranu, povodac, zdjelice i naravno – ljubimca. Uživajte u odmoru s vašim pridruženim članom obitelji i sretan put!

________________________________________________________________________

Saša Dujanović, po mnogima jedan od najomiljenijih hrvatskih veterinara. Miran, staložen i u najozbiljnijim situacijama, uvijek spreman pomoći, osjećajan i pažljiv prema životinjama… jednom rečenicom veterinar kojem bi s najvećim povjerenjem prepustili brigu o svojem članu obitelji. Saša je i dugogodišnji volonter u raznim skloništima, agitator brojnih udomljavanja i prvi među veterinarima kojeg ćete pozvati ako nekoj životinji treba pomoć.

Pročitajte još...

Povezano

Ostavite komentar

Molimo upišite komentar
Molimo upišite vaše ime