Subota, 12 listopada, 2024

Naučite se smijati sami sebi: Humorom protiv straha od koronavirusa!

Rekla bih da postoji nešto tragično u ljudima koji pristupaju životu bez smisla za humor, koji inzistiraju na ozbiljnosti

Zanimljivo je da ljudi nisu nikada toliko banalni kao onda kada sebe shvaćaju ozbiljno. (Oscar Wilde) Trenutak kada sam shvatila da ljude obuzima slijepa panika u vezi s pandemijom koronavirusa bio je trenutak kada sam vidjela da neki prijatelji i poznanici u potpunosti gube svoj smisao za humor. Postojao je samo strah, briga – i svatko tko ne bi sudjelovao u masovnoj kupnji wc papira, kvasca i gomilanja višemjesečnih zaliha hrane bio bi obilježen kao neozbiljan, neodgovoran.



Krhko samopoštovanje i slabe granice

Rekla bih da postoji nešto tragično u ljudima koji pristupaju životu bez smisla za humor, koji inzistiraju na ozbiljnosti. Šala na vlastiti račun nije znak da sami sebe ne shvaćamo dovoljno ozbiljno. Baš naprotiv; poštovanje koje imamo prema samome sebi upravo nam daje slobodu da se ponekad i našalimo.

Baš oni koji sebe ne uzimaju za ozbiljno (a najčešće jer nisu imali iskustvo da su njima važne bliske osobe ikada doživljavale ozbiljno njihove potrebe, želje, planove i emocije), posebno će inzistirati na ozbiljnosti, bit će na svaki pokušaj šale posebno osjetljivi, uvredljivi, ljutiti. Osobe koje su rano u životu povrijeđene, koje imaju krhko samopoštovanje i slabe granice, branit će ono malo preostalog, nepogaženog osobnog integriteta često i agresivno, do posljednjeg daha.

Zato, ako se i susretnete s nekim tko se ne uspijeva bar ponekad nasmijati samom sebi, a šalu na vlastiti račun uvijek shvaća kao poniženje, imajte na umu da ne znate kakva je životna priča te osobe. Ne morate se slagati s time, ali možete razumjeti.

Ne možemo istodobno biti i sigurni i nesigurni, i smijati se i bojati

Pandemija koronavirusa bila je i još uvijek jest okidač osjećaja straha, nesigurnosti i ranjivosti za mnoge ljude – a kada smo uplašeni, razumljivo, onda nam baš nije do šale. Ali kao što strah često ubija svaki smisao za humor, tako se smijehom i humorom možemo boriti protiv straha. Ako u situaciji koja za nas predstavlja prijetnju i u kojoj osjećamo strah radimo stvari koje nas nasmijavaju, pričamo viceve ili pokušavamo sagledati stvari s komične strane, stvaramo nešto što se naziva kognitivnom disonancom – u našem mozgu javljaju se dvije suprotne emocije – ona straha i ona sigurnosti koja dolazi sa smijehom – a s obzirom na to da je kognitivna disonanca neodrživa na dulje vrijeme – ne možemo istodobno biti i sigurni i nesigurni, i smijati se i bojati – ako smo uporni u treniranju našeg smisla za humor – ubrzo će prevladati dobar osjećaj.

Zato, njegujte svoj smisao za humor i ne oklijevajte smijati se bar ponekad i samima sebi! Smijeh nam pomaže da teške i zbunjujuće životne situacije učinimo podnošljivijima.


Andrea Gerčar rođena je 1986. godine. Diplomirala je psihologiju na Filozofskom fakultetu u Zagrebu 2010., a nakon toga je završila četverogodišnju edukaciju iz gestalt psihoterapije prema kurikulumu Instituta za integrativnu gestalt terapiju iz Würzburga pri IGW centru Zagreb. Dodatno se usavršavala u području art terapije, transakcijske analize, kognitivno-bihevioralne terapije te terapije usmjerene na samo-suosjećanje.
Ciljne skupine s kojima radi su adolescenti i odrasli s poteškoćama kao što je anksioznost, depresija, nisko samopoštovanje, izloženost traumatskim iskustvima, problemi u komunikaciji i bliskim odnosima, sagorijevanje i/ili konflikti na poslu, problemi identiteta i životnih faza.

 

Pročitajte još...

Povezano

Ostavite komentar

Molimo upišite komentar
Molimo upišite vaše ime