Subota, 23 ožujka, 2024

Ako imate problema sa štitnjačom, ovu edukaciju ne smijete propustiti

Želimo educirati i informirati pacijentice o zdravim životnim stilovima koji sprečavaju bolesti štitnjače, debljinu, umor, ističe dr. Meri Bura, organizatorica edukacije 'Holistička prevencija i liječenja bolesti štitnjače u žena'

Jedeš s nogu jer nemaš vremena?

Jedeš brzo jer nemaš vremena?

Nema te ni na suncu i na danjem svjetlu jer nemaš vremena?

Radiš do kasno u noć jer po danu nisi imala dovoljno vremena?

Ne ideš na izlet u prirodu vikendom jer nemaš vremena?

Ne spavaš dovoljno jer nemaš vremena?

Ne odmaraš se jer nemaš vremena?

Nemaš vremena za sebe jer nemaš vremena?

Dokad?

Jedino što stvarno posjeduješ je vrijeme.  

 



Vrijeme je zaista nešto što vrlo često podcjenjujemo i smatramo da ga imamo beskonačno, a onda kad se problemi počnu događati, shvatimo da smo trebali reagirati puno, puno ranije. U današnje vrijeme prečesto čujemo kako netko ima problema sa štitnjačom ili je već bio na operaciji. Stručnjaci ističu da su bolesti štitnjače postale veliki javnozdravstveni problem širom svijeta te naglašavaju važnost prevencije bolesti, očuvanja zdravlja štitnjače te pravodobne dijagnostike.

Simptomi variraju od osobe do osobe

Dva najčešća poremećaja funkcije štitnjače su hipertireoza (pojačana aktivnost štitnjače) i hipotireoza (smanjena aktivnost štitnjače). Simptomi bolesti štitnjače variraju od osobe do osobe i nerijetko se pogrešno povezuju sa stanjima kao što su trudnoća, menopauza ili depresija.

Prema podacima Hrvatskog zavoda za javno zdravstvo, iz baze hospitalizacija je od ukupno 48.480 hospitalizacija zbog endokrinih bolesti, bolesti prehrane i metabolizma u 2016. godini bilo 12,4 % hospitalizacija zbog poremećaja štitnjače. U razdoblju od 2012. do 2016. godine se broj hospitalizacija zbog poremećaja štitnjače u stacionarnom dijelu bolnica Hrvatske kretao od 2205 u 2012. godini do 2993 u 2016. godini ukupno za oba spola. Analiza prema spolu pokazuje da je broj hospitalizacija u žena veći nego u muškaraca.

Najveći je broj hospitalizacija zabilježen u dobnoj skupini 40-59 godina, a najčešća pojedinačna dijagnoza koja je uzrok hospitalizacija u ovoj dobnoj skupini je druga netoksična guša sa 643 hospitalizacije.

Karcinom štitnjače je najčešća zloćudna bolest endokrinog sustava.
Žene čine više od 80% svih novih slučajeva u Europi, te 60% smrti zbog karcinoma štitnjače. Rizični čimbenici za karcinom štitnjače uključuju izlaganje ionizirajućem zračenju, obiteljsku anamnezu karcinoma štitnjače, niski sadržaj joda u prehrani, neke rijetke nasljedne sindrome i ženski spol.

Zdravi život može prevenirati bolest

“Holistička medicina povezuje standardne medicinske procedure i tradicionalne prirodne metode liječenja te daje rješenja za očuvanje zdravlja kroz zdravi životni stil. Želimo educirati i informirati pacijentice o zdravim životnim stilovima koji sprečavaju bolesti štitnjače, debljinu, umor”, ističe dr. Meri Bura, organizatorica edukacije “Holistička prevencija i liječenja bolesti štitnjače u žena”, koja će se 16. i 17. listopada održati u Šibeniku, ali će se moći pratiti i online.

To je ujedno i prva edukacija u kojoj će istodobno sudjelovati i pacijenti i liječnici te pacijenti moći liječnicima izravno postavljati pitanja.

Dr. Meri Bura: Naučite kako prevenirati i boriti se protiv bolesti štitnjače!

Ciljevi edukacije

Prema riječima organizatorice, cilj ove edukacije jest: odgovoriti na sva važna pitanja vezana za dijagnostiku i terapiju štitnjače kroz teme o mentalnom zdravlju, fizičkom zdravlju, o prehrani, regeneraciji i antistresu; promovirati holističku prevenciju i holističke terapije u liječenju štitnjače; promovirati prirodne načine liječenja i prehranu, dodatke prehrani; promovirati najbolje lijekove, metode, studije (samo za liječnike); promovirati zdravi životni stil, prevenciju i fizikalne metode liječenja; stvoriti jedinstvenu interakciju izmedju liječnika i pacijenata, pomoći im da se povežu i surađuju; stvoriti jedinstvenu interakciju liječnika specijalista i liječnika integralne medicine te stvoriti platformu stručnjaka gdje će se pacijentice sa bolestima štitnjače moći obratiti.

Prim. dr. sc. Jozo Jelčić: Dijete su gotovo potpuno neučinkovite u liječenju debljine!

Na edukaciji sudjeluju brojni liječnici i stručnjaci poput, primjerice, dr. Joze Jelčića – endokrinologa, dr. Ljerke Karadža-Lapić – otorinolaringologinje, dr. Suzane Mimica Matanović – kliničke farmakologinje, dr. Tomislava Čižmešije – liječnika opće prakse, dr. Jeannette Gjurić – anesteziologinje, dr. Mirjane Kalauz – gastroenterologinje, estetskog kirurga dr. Mladena Dudukovića…

Više informacija o sudionicima, programu i načinu sudjelovanja potražite na https://mulier.hr/ozdravi-svoj-zivotni-stil/.

 

Pročitajte još...

Povezano

Ostavite komentar

Molimo upišite komentar
Molimo upišite vaše ime