Udruga za ljudska prava i građansku participaciju PaRiter objavila je rezultate prvog istraživanja u Hrvatskoj, i jednog od rijetkih u Europi, o mogućnosti kupovine proizvoda i lijekova protiv bolova za vrijeme menstruacije, a istraživanje je osmislila dipl. psihologinja Maja Močibob.
Studija je došla do šokantnog podatka kako je čak trećina žena u Hrvatskoj prisiljena štedjeti na ulošcima jer su im preskupi, više od 10 posto građanki Hrvatske nije u mogućnosti kupiti dovoljno uložaka da bi ih redovito mijenjale, a najstrašnije od svega jest podjednak postotak žena koje si uopće ne može priuštiti uloške!
Moraju posuđivati menstrualne potrepštine
Istraživanje se provodilo putem online ankete i ispunilo ga je 6084 žena koje su imale menstruaciju u posljednjih godinu dana. Podaci koje su dobili istraživanjem su poražavajući. Više od 10% ispitanica je navelo da im se zna dogoditi da nemaju dovoljno menstrualnih potrepština da ih mogu promijeniti kad god žele (11.9 posto), kao i da si ne mogu priuštiti menstrualne potrepštine (11.9 posto), a 8.8 posto njih je navelo da im se događa situacija da uložak/tampon ne promijene duže od 6-8 sati jer si ne mogu priuštiti više menstrualnih potrepština! Iako možda za neke mali udio, nikako nije zanemarivo da se 4.87% ispitanica našlo u situaciji da su morale posuditi menstrualne potrepštine od prijateljice ili nekog drugog jer si ih nisu mogle priuštiti!
10% žena ne može si priuštiti lijekove za smanjenje boli tijekom perioda
Istraživanje nije povezano samo s potrepštinama već i sa ljekovima koje žene koriste za menstrualne bolove, 10 posto ispitanica je bilo u situaciji da si ne može priuštiti lijekove za smanjenje boli tijekom menstruacije!
Istraživanje je ispitalo i menstrualnu higijenu, uvjete kod kuće, na poslu, u srednjim školama i fakultetima koji (ne)omogućavaju održavanje menstrualne higijene te stigmu i sram povezan sa samom menstruacijom. Rezultati istraživanja nadopunjeni su i preporukama doc. dr. sc. Ana Marije Sikirić Simčić s Ekonomoskog fakulteta u Rijeci, kako bi se rezultati adresirali s aspekta obrazovanja, osiguranja uvjeta za održavanje menstrualne higijene, osiguravanje menstrualnih potrepština, izmjene poreznih politika te ekologije.